Aktuální článek
Sázej semínko holala – 2. epizoda seriálu Neriskuj!

Sázej semínko holala – 2. epizoda seriálu Neriskuj!

Profilový obrázek
  • V druhém díle seriálu Sázej, ale neriskuj!, který znáte z prvních čísel našeho magazínu, se věnujeme tomu, jak zasadit a nechat vyklíčit semínka, a jak ze sazeniček nebo klonů vypěstujeme malé rostlinky.

Opakování je matka moudrosti a jaro klepe na dveře, a proto si text nyní znovu připomínáme. Seznámíme se s různými druhy semen a s tím, co to vlastně klony jsou, a jak si je můžeme obstarat. Na základě tohoto článku by se i úplní začátečníci měli být schopni zorientovat a jednoduše si vypěstovat malé sazeničky a správně se o ně postarat. Rady, které nabízíme, nejsou samozřejmě jedinou cestou k úspěchu, můžeme ovšem zaručit, že pokud tyto rady dodržíte, vaše pěstitelská snaha se zúročí. Nejprve stručně představíme různá semena, která jsou dnes na trhu k dostání, jaké druhy konopí existují, a jaký je vlastně rozdíl mezi outdoorem a indoorem. Tak a hurá do pěstování…

Normální semínka neboli regular seeds

Na mnoha místech, ve speciálních obchodech (growshopech) i na internetu,  jsou k dostání nejrůznější druhy semen. Normální semínka neboli regular seeds jsou semínka s oběma pohlavími, ze kterých mohou vyrůst samčí i samičí rostliny s pravděpodobností zhruba padesát na padesát procent. Tato semínka jsou původní, obsahují plnou genetiku dané odrůdy a jsou vhodná pro následnou selekci samičích rostlin, z nichž získáme samičí květenství (palice) nebo z nich můžeme pěstovat mateční rostliny (o tom, jak si vypěstovat matku, si povíme příště). Nevýhodou normálních semínek je, že pokud rychle neoddělíme či úplně neodstraníme mladé samčí rostliny, dojde k opylení a samičí květy, o které nám jde především, budou obsahovat semínka a množství potentního materiálu se výrazně sníží. Zmenší se i objem květu, protože rostlina soustřeďuje všechnu svou sílu a energii do semínek. Výhodou je, že máme-li obě pohlaví, můžeme kontrolovaně (štětečkem) či nekontrolovaně (samosprašně) rostliny opylovat a získat semínka na další „grow“ neboli pěstební cyklus.

Feminizovaná semínka

Jsou to geneticky, případně selekcí, upravovaná semena s 99% pravděpodobností, že budou samičího pohlaví. Velkou výhodou feminizovaných semínek je, že nevyrostou samci a odpadá tak riziko nechtěného opylení samičích rostlin. Získáme tedy maximálně potentní a objemné samičí květy, které po sklizni můžeme dále zpracovávat.

Samonakvétací semínka

Říká se jim také autofloweringsemínka a jsou novinkou na českém trhu. Tato speciálně vyšlechtěná semínka (konopné odrůdy se kříží s Cannabis Rudealis – konopím rumištním) nesou takovou genetickou informaci, že zhruba po měsíční fázi růstu, nezávisle na světelné periodě, přecházejí do fáze květu. To je obrovskou výhodou pro většinu outdoor growerů (pěstitelů), kteří mají problémy s pozdním nakvétáním svých miláčků. Tomu je konec! Se samonakvétacími semínky můžeme i při outdoor pěstování sklízet i několikrát do roka. Rostliny přibližně měsíc až měsíc a půl rostou a pak začnou kvést. Jsou optimální pro pěstování ve skleníku, fóliovníku nebo venku. Doporučujeme semínka na konci března nechat vyklíčit a malé rostlinky na konci dubna přesadit ven. Sklízíme pak na konci června. Měsíc a půl před sklizní dáváme klíčit další várku semen, jakmile sklidíme, sázíme na místo prvních kytek kytky nové, a tak dále až do podzimu.

Klony

Klony alias řízky (lidově také prckové nebo šnicly) jsou malé rostlinky získané odřezáním větviček z mateční rostliny nebo jiné samičí kytky, které necháme zakořenit. Mateční rostlina (matka) je kytka samičího pohlaví udržována v neustálém – i několikaletém – růstu, obvykle se vybírá ta nejzdatnější rostlina. Začínáte-li s pěstováním, bojíte se, že vám semínka nevyklíčí, nebo chcete-li mít úrodu co nejdříve, nejlepší možná varianta je obstarat si klony. Navíc vám klony zaručí stoprocentní jistotu, že vyrostou pouze samičí rostliny.

Pokud máte svou mateční rostlinu nebo k ní máte alespoň přístup, klony si jednoduše pořídíte sami. Podrobný popis, jak klony z mateční rostliny získat, najdete ve foto reportu  Jak na řízky. Pokud vám ale pojem mateční rostlina nic neříká, můžete si klony koupit. Bohužel nejbližší místo, kde si je můžete legálně pořídit je u našich rakouských sousedů. Zajeďte si třeba do Vídně na výlet, klony tam prodávají na každém rohu.

Sativa, Indica a hybridy

Při výběru vhodné odrůdy se obvykle setkáme s řazením konopí do několika skupin, případně druhů. Jedná se obvykle o druhy Cannabis Sativa (konopí seté) a Cannabis Indica (konopí indické) a jejich křížence (cross, hybrid). Jednotlivé druhy se od sebe liší vzrůstem, léčebnými a jinými vlastnostmi.

Cannabis Sativa je původem z oblastí do 30º severní a jižní šířky, ze zemí jako je Kolumbie, Mexiko nebo Thajsko. Bylina má dlouhý a hubený stonek s dlouhými větvemi se světle zelenými listy, které mají úzké čepele. Rostlina rychle roste a může dorůst až šestimetrové výšky. Protože rostlina obsahuje méně chlorofylu, pomalu dozrává, a vyžaduje také více světla. Výnos byliny je sice nižší než u Indicy, ale je potentnější.  Tato odrůda dodává energii a v léčbě se užívá jako stimulant, který podporuje chuť k jídlu, zmírňuje nebo odstraňuje deprese, migrény, bolesti a nevolnost. Pro své růstové vlastnosti je Sativa vhodná pro pěstování venku.

Cannabis Indica je původem ze zemí produkujících hašiš, jakými jsou třeba Afgánistán, Maroko nebo Tibet. Nejlépe se jí daří mezi 30º a 50º severní a jižní šířky. Bylina je nízká, dorůstá výšky do dvou metrů, je hustě větvená s většinou tmavě zelenými tlustými listy. Rychle dozrává a od chvíle, kdy začne kvést, je připravená ke sklizni během 6 až 8 týdnů. Palice jsou kompaktní a pevné. Indica obvykle přináší uvolnění a spánek, je to efektivní relaxant, který mimo jiné napomáhá zbavit se stresu nebo pocitů strachu, tiší svalové křeče a třes. Pro svou kratší fázi květu je ideální na pěstování pod lampami, tzv. indoor.

Hybrid neboli kříženec je odrůda vyšlechtěná křížením výše zmiňovaných druhů pro získání optimálních vlastností, které Sativa a Indica nabízí. Hybrid roste, zraje a poskytne výnos a potenci podle procentuálního zastoupení křížených odrůd.

Venku a uvnitř

Pěstování bylin se dá rozdělit na dvě základní pěstební metody. Na pěstování venku (outdoor) a pěstování uvnitř (indoor).

Pěstovat venku můžeme na zahradě, na balkóně, na palouku v lese, nebo klidně na poli. Konopí potřebuje pro svůj růst dostatek vláhy a slunce. Pokud mu zajistíme potřebné živiny a dostatek prostoru, odvděčí se vám mohutným růstem. Sluníčko svítí samo, občas zaprší, není nutno stále zalévat, přísun vzduchu není nutno regulovat. Jde o způsob pěstování, který si příroda reguluje sama a často díky tomu dosáhneme i lepších výsledků. Úrodu pod širým nebem však může poškodit prudká bouřka nebo krupobití. Dalším rizikem jsou škůdci jako šneci, housenky, ale i větší zvěř, jež s oblibou okusuje mladé rostlinky. Mimo jiné se při pěstování venku vystavujeme i riziku odhalení, které může skončit správním či trestním řízením, nebo dokonce odcizením rostlin těsně před sklizní.

Pěstovat doma lze v uzavřených prostorách, většinou je to stará šatní skříň, speciální pěstební box, nebo i celá místnost přestavěná na pěstírnu. Při této metodě pěstování je cílem vytvořit co možná nejdokonalejší simulaci ideálních podmínek, při kterých regulujeme dobu svitu, množství živin a zálivky, kyselost pěstebního substrátu, teplotu, a také vlhkost. Při tomto způsobu pěstování nehrozí zničení úrody silným deštěm nebo ožráním zvěří a vše máme pod přímou kontrolou a v relativním bezpečí. Navíc při pěstování stejné odrůdy a dodržování simulovaných podmínek máme i jistotu kvalitativně stálého výnosu, a to po celý rok. Pěstební prostor je možné umístit v podstatě kamkoliv v domě či bytě. Nevýhodou je náročné udržování ideálního prostředí pro růst rostlin a také nemalé vstupní investice na nákup vhodné techniky, bez které se při indoorovém pěstování neobejdeme.

Optimálním prostředím a kompromisem mezi outdoorem a indoorem je pěstování ve skleníku nebo fóliovníku. Pokud navíc do skleníku nainstalujeme vhodnou lampu a v obdobích kdy nesvítí slunce, kytku uměle přisvěcujeme, můžeme hovořit o naprostém ideálu.

PĚSTUJEME OUTDOOR

Konopí sejeme přímo venku do připravených záhonků po odeznění silnějších jarních mrazíků asi tak koncem dubna. Jistotu, že nám nějaké konopí opravdu vyroste, poskytují doma předpěstované sazeničky, které pak ven jen přesadíme. Pro takový postup je optimální nechat semínka naklíčit začátkem dubna. Semínka můžeme nechat naklíčit buď přímo v připraveném substrátu, nebo je nechat naklíčit mimo substrát a pak přesadit již naklíčená.

Předpěstování v substrátu

Vezmeme si květináč se substrátem, nejlépe univerzální substrát na sázení, který pořídíme v každém zahradnictví nebo growshopu. Do substrátu uděláme centimetrový důlek, vložíme semínko a zahrneme substrátem. Zasazená semínka ihned zalijeme, ale dáváme pozor, abychom květináč nepřelili, semínka mohou zahnít. Substrát udržujeme vlhký. Květináč postavíme na světlo, ideálně za okno, v teplotě do 25 stupňů. Za pár dní, maximálně do týdne, by se měly objevit malé klíčky. Klíčky a později rostlinky dále zaléváme, pokud jsme zasadili více semínek do jednoho květináče, včas sazeničky rozsadíme, aby jim později neprorostly kořeny. Ty by se při oddělování rostlin od sebe mohly poničit. Tato metoda předklíčení je velice jednoduchá, výhodou je, že se semínky po naklíčení  již nemanipulujeme. Úspěšnost klíčivosti není stoprocentní, na druhou stranu dojde již k první selekci nekvalitních semínek, přežijí zkrátka ti nejlepší a nejsilnější. A přesně takové rostliny potřebujeme.

Šamanská rada

Dejte si semínka před zasazením do úst, lehce prosliňte, ale nekousejte! S láskou a přáním krásného života je dejte do substrátu. A je to! 🙂

Semínko klíčí ve vodě

Druhou nejčastěji používanou metodou je dát semínka naklíčit do vody, případně na vlhký savý papír nebo buničinu. Použijeme odstátou vodu, nejlépe dešťovou, možnou variantou je i balená, neperlivá voda pro kojence. Přidáme do ní kapičku peroxidu vodíku. Není to nezbytně nutné, ale peroxid klíčení urychluje, okysličuje vodu (živný roztok) a zároveň funguje jako dezinfekce. Důležité je, aby voda nebyla studená, ale měla nejlépe pokojovou teplotu. Vodu nalijeme do skleněné misky a vhodíme do ní semínka. Případně si najdeme kelímek nebo talířek, na který dáme savý papír, buničinu nebo odličovací tampóny (vatu není pro klíčení vhodné používat, protože do ní může klíček prorůst, zamotat se a při vyjmutí semínka zlomit), necháme materiál nasát připravenou vodou a semínka na něj položíme. Poté semínka překryjeme další vrstvou použitého materiálu. Takto připravenou misku či kelímek umístíme na teplé místo. Do 24 hodin můžeme pozorovat první puknutá semínka, do dvou dnů by většina semínek měla vyklíčit. Vyplatí se čekat maximálně týden, nestane-li se nic, semínka nejsou pro pěstování vhodná. Puknuté semínko opatrně vezmeme prsty či pinzetou a umístíme asi centimetr hluboko do substrátu, který máme připravený v květináči. Semínko můžeme jemně zasypat substrátem, ale opatrně, klíček se nesmí zlomit. Někdo nechává hlavičku semínka nad zemí a funguje to také. Už samotná manipulace se semínkem je ovšem riziková. Zlomíte-li klíček, můžete se s rostlinkou rozloučit.

PĚSTUJEME INDOOR

Výběr pěstebního média

Ze všeho nejdříve je nutné vybrat si médium – tedy materiál, v němž budeme rostliny pěstovat. Podle toho také zvolíme médium ke klíčení. Pokud budeme pěstovat v substrátu neboli v hlíně, je ideální použít jiffy tablety (bobtnající kapsle s kokosovými vlákny, viz slovník). Hodláme-li pěstovat hydroponicky, například v rockwoolu (minerální kostka, opět slovník) či mapitu (tamtéž), použijeme malé rockwoolové kostky 4×4 cm. Pro aeroponní pěstování použijeme grodanové kostky (rockwool) nebo jiffy a umístíme je do pěstebního košíčku – aeroponního systému (naposledy slovník).

Příprava pěstebního média (substrát a další)

Necháme odstát vodu (pokud je z vodovodu, musí stát alespoň 24 hodin kvůli chlóru), do 1 litru nakapeme deset kapek 30 % H2O2 – peroxidu vodíku – a zamícháme. Peroxid není nutný, ale vodu prokysličí a funguje zároveň jako dezinfekce. Přidáme kořenový stimulátor dle návodu výrobce (rhizotonic, rootfast, apod.) a zamícháme. V této fázi není ještě potřeba řešit pH, ale pokud je upravíme na 5,5-5,8 pH, nic nepokazíme. Do tohoto nálevu na několik hodin ponoříme zvolené médium pro naklíčení – jde o tzv. napufrování.

Klíčení v jiffu a rockwoolu

Jiffy tabletu s kokosovými vlákny vložíme do připravené vody s peroxidem a stimulátorem. Zvolené médium vytáhneme z nálevu a pokud v kostičce není dírka, uděláme ji asi 2 cm hlubokou, nejlépe čistým křížovým šroubovákem.

Do dírky vložíme semínko špičkou napřed a opatrně zatlačíme až ke dnu. Vložíme médium do prostoru na klíčení a čekáme. Pokud jsme dodrželi správný postup a zvolená genetika je v pořádku, do dvou až pěti dnů se objeví malá rostlinka. Tu je pak vhodné po dvou týdnech zasadit do média, ve kterém stráví celý pěstební cyklus.

Příprava pěstebního prostoru

Je dobré klíčit v prostoru se stálou teplotou mezi 25 a 29 stupni, vzdušnou vlhkostí mezi 60 a 80 % a modrým či bílým osvětlením (svítidla se spektrem speciálně pro růst). Světelná perioda se musí pohybovat mezi 18 hodinami světla a 6 tmy. Jako světelný zdroj postačí 18 W zářivky. Na udržení vzdušné vlhkosti se dá použít miniskleníček (pařník) při malém množství semen či klonů, nebo zvlhčovačka vzduchu při větším množství rostlinného materiálu. Obecně platí, že čím nižší teplota, tím se proces klíčení nebo zakořeňování prodlužuje. Je samozřejmostí, že se v prostoru musí pravidelně vyměňovat vzduch, a také by se měl alespoň nepatrně hýbat. Rostlinky potřebují dýchat a pohyb vzduchu navíc působí preventivně proti plísni. Nehýbe-li se vzduch, rostliny jej kolem listů rychle vydýchají a pak se v podstatě dusí.

Fáze růstu

Ať už jsme pěstovali ze semínek nebo jsme si pořídili klony, měli bychom teď na každý květináč mít jednu malou sazeničku, které právě začíná několikatýdenní fáze růstu. Ale o té si povíme až v dalším díle našeho seriálu Sázej, ale neriskuj!

Slovníček pojmů growera – péče o semínka a klony

Pufrování – namočení pěstebního média (jiffy či rockwoolových kostiček) do připraveného roztoku s výživou a stimulanty s upraveným pH. Tento proces může trvat i několik hodin, někdy dní.

Jiffy – sadbovací, kokosová tableta, která při namočení nabobtná a je možno do ní umístit semínko, případně také klon. K dostání v growshopech a jakémkoli zahradnictví

Rockwoolová kostička (grodan) – sadbovačka z minerálního materiálu, vhodná na hydroponické pěstování, dá se zasadit také do substrátu, ale pro ten jsou vhodnější jiffy tablety. Kostičky drží vlhkost a kytičky jimi mohou prokořenit. K dostání v growshopech v různých velikostech.

Hydroponie – je způsob pěstovaní například s kapilárovou závlahou (nebo NFT, Ebb and Flow, Bubblery…) a automatickým systémem zavlažování. Systémy jsou buď uzavřené, kdy se voda, která proteče pěstebnim  médiem (květníkem), vrací zpět do systému, nebo jsou otevřené – drip systém, kdy voda odtéká ze systému do odpadní nádoby. Otevřené systémy jsou vhodnější, protože zde tolik nekolísá pH.

Aeroponie – způsob pěstování, kdy se živný roztok rozprašuje ve formě aerosolu přímo ke kořenům rostlin. Systém je vysoce efektivní, ale není vhodný pro začátečníky.

Kokos – substrát z kokosových vláken, je téměř bez živin a prakticky inertní, všechny živiny je nutno dodat v zálivce.

Substrát – pěstební médium, hlína či půdní materiál s organickými zbytky, liší se stupněm předhnojení. Můžete si ho připravit sami nebo je k dostání v growshopu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!