Aktuální článek
IACM Zpravodaj – Konopí pomáhá čím dál více pacientům s chronickými zánětlivými střevními ocemocněními

IACM Zpravodaj – Konopí pomáhá čím dál více pacientům s chronickými zánětlivými střevními ocemocněními

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

Studie z prestižní nemocnice Brigham and Women’s Hospital byla publikována v listopadu v žurnálu Inflammatory Bowel Diseases. Cíle práce autoři popsali takto: „Údajná účinnost konopí na projevy chronických zánětlivých onemocnění (IBD) nebyla dostatečně prostudována. Lékařům chybí poznatky ohledně toho, na jaké symptomy by mohlo konopí působit nejlépe. Cílem této studie je zjistit četnost užívání, sociodemografické charakteristiky a údajná pozitiva užívání konopí mezi pacienty s IBD.“

Z výzkumu vyplynulo, že většina pacientů, kteří se zkoušeli léčit konopím, zaznamenali výrazné zlepšení zdravotního stavu. Nejvýraznější změny byly pozorovatelné u běžných symptomů jako například u bolestí břicha, nevolnosti a průjmu.

Výzkumu se zúčastnilo 292 pacientů s IBD, z čehož 12,3 % byli aktivní uživatelé konopí, 39 % bývalí uživatelé a 48,6 % nemocných konopí nevyzkoušelo. Zajímavým zjištěním bylo, že polovina z pacientů, kteří konopí nikdy neužívali, by ho v případě legální dostupnosti ráda vyzkoušela.V závěru studie se píše: „Mnoho pacientů s IBD v současnosti užívá konopí a většina z nich v něm nachází výraznou úlevu od projevů nemoci. To se týká i pacientů s ulcerózní kolitidou, přestože ve většině států není povoleno tuto diagnózu léčit konopím.“

Autoři se dále shodli na tom, že „je zapotřebí začít co nejdříve s klinickým výzkumem,“ aby se potvrdilo, že konopí prokazatelně pomáhá, protože tato studie byla postavena na subjektivních zprávách samotných pacientů.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!