Aktuální článek
A co na to politik?

A co na to politik?

  • Nedávné policejní razie proti growshopům vyvolaly u mnoha občanů naší země obavy o naši svobodu a následně spustily lavinu nesouhlasných reakcí. Ačkoli se jedná o velmi nestandardní policejní praktiky, jež podle mnohých narušují to, čemu říkáme demokracie, většina politiků se k situaci vůbec nevyjádřila.

Je to velice zvláštní. Za jiných okolností komentují každou malichernost, ale když se v zemi stane něco natolik výjimečného, z úst našich jindy tak výřečných politiků nepadne jediné slovo. A protože v tuto chvíli považujeme za důležité znát jejich názory na věc, pokusili jsme se členy politických stran oslovit a položili jim následující otázky:

1. Máte informace, že na území České republiky probíhá policejní razie zaměřená proti obchodům s pěstební technikou, takzvaným growshopům?

2. Jak tuto policejní akci zaměřenou na growshopy hodnotíte?

Vyšla najevo zajímavá skutečnost, a to, že čím vlivnější politická strana, tím méně informací o celé kauze údajně měla a tím vyhýbavější odpověď poskytla. Dvě parlamentní strany se přes opakované urgence na odpověď jednoduše úplně vykašlaly. Ano, je to tak mnohem jednodušší.

Janka Michalidu: Pirátská strana založila sbírku na právní pomoc majitelům growshopů a také sbírá podpisy na petici proti kriminalizaci obchodů s pěstitelským vybavením.

Odpovědi zástupců parlamentních stran:

KDU-ČSL
Jan Bartošek:
O akci vím pouze z tisku a televize. Věřím, že orgány policie a justice konaly v souladu se zákony naší republiky. Pokud máte jiné informace, tak vzneste příslušným způsobem stížnost.

ČSSD
Jan Štoll:
Sociální demokracie nemá k tomuto dostatek relevantních informací. Věříme, že Národní protidrogová centrála postupuje dle platných právních předpisů.


TOP 09

Leoš Heger:
Ano, zaznamenal jsem tuto informaci v médiích. Překvapila mě míra razance policejních zásahů, které policie provedla bez předchozího varování majitelů obchodů, živnostníků platících daně. Taková přílišná dramatizace podle mě nebyla zcela na místě.

KSČM

Zdeněk Maršíček:
Ve společnosti pokračuje dynamický nárůst drogové kriminality, jako je nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy či nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku. Tuto skutečnost potvrdila i Výroční zpráva o bezpečnostní situaci a stavu veřejného pořádku za minulý rok. Tento stav trvá dosud.
K zásahu v growshopech:
1.Pokud tyto obchody fungovaly díky napojení na protiprávní jednání, zásah byl oprávněný.
2. Pokud growshopy fungovaly jako specializované obchody sloužící k prodeji, popularizaci, propagaci pěstování marihuany, tak je to protiprávní.
3. Tedy pokud Policie ČR měla dostatek důkazů o protiprávním jednání, zásah byl oprávněný.

Úsvit přímé demokracie

Jaroslav Novák Večerníček:
Pokud chcete nějaké oficiální stanovisko je třeba říct, že ani hnutí, ani naši poslanci tuhle kauzu neprojednávali. Já mohu jen za sebe jako jeden z členů a „orgánů“ hnutí Úsvit jednoznačně říct, že jsem proti jakékoli kriminalizaci pěstování a užívání konopí a jakákoli kriminalizace je dokonce protizákonná.
A samozřejmě tohle stanovisko je lehce obhajitelné – k naplnění skutkové podstaty trestného činu musí být splněná jedna ze zásadních podmínek daná trestním řádem, a to je společenské nebezpečí daného konání. Našli bychom jistě mnoho společenského nebezpečí v požívání mléka, které prokazatelně nejvíce zvyšuje rizika kardiovaskulárních chorob, v provozu motorových vozidel, které prokazatelně a denně zabíjejí jak přímo, tak prostřednictví jedovatých zplodin.Nikdo nikdy neprokázal srovnatelné riziko v případě užití marihuany.

ODS
Bez odpovědi.

Hnutí ANO
Bez odpovědi.

Odpovědi zástupců neparlamentních stran:

Pirátská strana

Janka Michailidu: Ano, o tuto kauzu se zajímáme od jejího prvopočátku. Snažíme se poškozeným co nejvíce pomáhat už od doby, kdy proběhly první zásahy. Pirátská strana s tímto přístupem nesouhlasí a hodlá podpořit stíhané majitele growshopů, jelikož zmíněné jednání státních orgánů zcela zřejmě narušuje svobodu podnikání a popírá presumpci neviny.
Bez ohledu na prosazování legalizace v dlouhodobém pirátském programu se musí každý slušný člověk postavit za drobné živnostníky, kterým je neustále ze strany státu utahován opasek. Na rozdíl od našich zákonodárců si uvědomujeme, že drobní živnostníci jsou základními pilíři fungujícího státu, za které se budeme stavět už jen z podstaty věci, nehledě na to, zda jde o majitele growshopů nebo jiné podnikatele. Pirátská strana také založila sbírku na právní pomoc majitelům growshopů a v současné době sbírá podpisy na Petici proti kriminalizaci obchodů s pěstitelským vybavením, kterou sepsal Jindřich Krása, šéfredaktor české verze konopného magazínu
Soft Secrets.

Strana zelených

Matěj Stropnický: Ano, vím o tom v podstatě od počátku kauzy, pár dní po prvních zásazích. S postupem policie zásadně nesouhlasím. Growshopy přece nejsou žádná drogová distribuční centra a také nesouhlasím s tím, že jsou majitelé obviňováni z šíření toxikomanie. To by také mohli zavřít všechny lékárny a drogerie, aby se zamezila výroba syntetických drog. Tady mluvíme o porušování lidských práv a svobod (podnikání). Nesmíme také zapomínat na těžce nemocné lidi, kteří bylinu marihuany používají k léčení svých nejrůznějších nemocí, a tito lidé se teď oprávněně můžou bát, že jim policisté skočí na zahrádku vytrhat jejich tři kytky.
Ten postup je záměrně exemplární a mám za to, že jím policie sleduje víc než jen growshopy, proto vývoj celé věci pečlivě sleduji a Zelení se účastní demonstrací proti těmto zákrokům. Ostatně považuji drobné pěstitele marihuany za určitou subkulturu, kterou je potřeba v rámci pluralitní občanské společnosti tolerovat. Naše radnice například každoročně umožňuje konání průvodu Million Marihuana March, který se koná již řadu let v květnu u nás na Parukářce. Minule jsem prosadil, abychom od pořadatelů již nepožadovali stotisícovou kauci na úklid parku, a akce proběhla i tak bezvadně.

Pavla Brady: Ano, mám informace o razii Národní protidrogové centrály proti growshopům z tisku a internetu. Zásahy policie považuji za nepřiměřené a celou situaci za velmi nebezpečnou z hlediska právní nejistoty v našem státě. Pokud tento typ podnikání nevadil patnáct let a nezměnila se legislativa, není možné, aby byl najednou zničehonic postihován! Dnes policie zabavuje semena konopí, zítra to může být mák, když lze z makovic získat opium.
Provedení prohlídek, zabavování veškerého zboží (i toho, které se běžně prodává v jiných obchodech) je naprosto šílené a v přímém rozporu s prostředím stabilního právního státu dodržujícího základní lidská práva. Policie a jim sekundující státní zastupitelství by měli veřejnosti celou záležitost, a to co nejdříve, vysvětlit.

Strana svobodných občanů

Petr Mach: Odsuzuji zásah na growshopy.Domnívám se, že pěstování a konzumování marihuany pro vlastní potřebu by mělo být legální.Legální každopádně je prodej potřeb pro pěstování rostlin a zátah na growshopy zavání šikanou.

Karel Zvára: Jsem přívržencem dekriminalizace výroby a užívání drog. Mám za to, že stát by neměl trestně postihovat (kriminalizovat) takovou činnost, myslím si však, že by ji neměl ani zajišťovat či pozitivně vymezovat (legalizovat) více než v současnosti reguluje prodej jiných drog – tabáku a alkoholu. Pokud byli prodejci omezeni ve svobodě podnikání s pěstitelskými potřebami a sami se přitom nedopouštěli výroby či prodeje marihuany, považuji zásah za skandální i při dnešním právním stavu, kdy je pěstování marihuany kriminalizované. Kdo bude na řadě příště? Prodejci tiskáren za napomáhání padělání peněz, prodejci kutilského nářadí za napomáhání vloupáním či prodejci nožů za účastenství na vraždách?

Dělnická strana sociální spravedlnosti
Vladimír Jirásek:
Nějaké informace jsem zaregistroval. Na jednu stranu to správné není, ale jestliže je podezření, že se v nich prodávají nelegálně drogy, tak jsem pro. Není to ostatně tak dlouho, co jsme u nás v Pardubicích pořádali akce za naši MO DSSS Pardubice proti podobným shopům, kde si převážně mladí lidé chodili kupovat pochybné pilulky a veškeré vybavení pro „kuřáky“. Já osobně jsem zásadně proti veškerým drogám.

Petr Dopirák: Ano, mám informaci o policejním zátahu na tzv. growshopy ze sdělovacích prostředků. Akci PČR vnímám jako podezření z páchání trestného činu. Následující dny nebo týdny se musí policie vyjádřit, zda došlo ke spáchání trestné činnosti. Jestliže policejní vyšetřování neprokáže trestnou činnost, majitelé growshopů musí být odškodněni za škodu způsobenou státními orgány, protože se jedná o omezení svobodného podnikání. V případě prokázání trestného činu předpokládám, že viníci budou řádně potrestáni.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!