Aktuální článek
White Skunk a Super Skunk

White Skunk a Super Skunk

  • Zdravím všechny čtenářky a čtenáře Legalizace. Nejprve bych chtěl vyjádřit poděkování, že vydáváte časopis, který má styl, nabitý kvalitními informacemi, ještě k tomu zdarma. Respect to you all! Rád bych přispěl také svou informační troškou do mlýna, a tak vám povím, jak pěstuju bylinky organickým způsobem pro léčebné účely.

Indoorovému pěstování se věnuji necelé dva roky a za tu dobu mohu říci, že jsem si na rostlinky ve svém životě zvykl jako na přátele, bez nich by byl můj život mnohem méně zábavný. Každé ráno po probuzení nejprve navštívím svůj stan, pozdravím přítelkyně a dám jim najíst. Pohled na rostoucí biomasu neuvěřitelně uklidňuje a zbaví vás negativních myšlenek. Asi bych to přirovnal ke cvičení jógy. Mít ke svým bylinkám vztah je asi to nejdůležitější na celém procesu pěstování. Zbytek je jen řemeslo a to člověk získá zkušenostmi a samostudiem.

Nejsem velkopěstitel, mám ve svém pokoji stan metr na metr a 400 W výbojku na květ. Na růst používám 250 GIB lighting s modrým růstovým spektrem. Já pěstuji výhradně z klonů, šetří to čas a člověk má zaručeno samičí pohlaví rostliny, oproti semínkům se ušetří dva až tři týdny, někdy dokonce víc. Sehnat klony není jednoduché, pokud tedy nejedete do Vídně, kde se dají sehnat legálně, případně pokud si je nenecháte poslat poštou z Holandska. Teď v zimě ale tato varianta nepřipadá v úvahu. Na internetu jsem kontaktoval několik growerů a po úvodním proklepávání a vytváření bezpečného vztahu pro následnou spolupráci jsem se spojil se spolehlivým dodavatelem. Záskal jsem od něj nádherně vzrostlé řízky White Skunku a Super Skunku. Měly tři patra a byly skoro zralé na přepnutí na květ, ale protože jsem je přesazoval do větších čtyřapůllitrových květníků, tak jsem je ještě nechal týden pod modrým spektrem růst a dobře prokořenit na periodu světla a tmy v poměru 18 hodin na šest. Po týdnu jsem je dal pod HPS výbojku na květ s červeným a ultrafialovým spektrem na světelnou periodu 12 hodin světla a 12 hodin tmy. Rostlinky si lebedily v growmixu od Plagronu.

Totální růst

Během toho týdne jsem zaléval do květináče s kořenným stimulátorem od Atami a s výživou pro prcky od Plagronu – Alga total. Alga se ředí v poměru 10ml na litr a obsahuje všechno, co malé rostlinky potřebují. Je to organika, není extra nutné řešit pH, ale je to vždy lepší. Bavil jsem se nedávno s kolegou pěstitelem, který říkal, že používá organiku Advanced Nutrinets, číslo jedna na Americkém kontinentu, organická hnojiva konstruovaná pomocí nanotechnologie, vhodná i pro závlahu v aeroponních systémech. Dle zkušeností mého zdatnějšího kolegy rostlinky spokojeně papaly i při pH 8!

Moje kytky vypadaly taky krásně. Měly nádhernou zelenou barvu, kořenily a rostly. Po týdnu měly výšku 35 cm a byly připraveny k přepnutí na květ. Mimo zálivky do květníku jsem je třikrát denně kropil rozprašovačem, rostliny v této fázi dobře vstřebávají živiny listem. Tři dny před přepnutím jsem zařezal spodní malé a neduživé větvičky pro snadnější zálivku a kvůli prosvitu. Spodní paličky zůstanou malé a zbytečně ubírají energii, která by mohla jít do horních, masivních paliček. Nemusíte se bát, o výnos nepřijdete, ba naopak. Při výměně lampy jsem celou pěstírnu důkladně vymyl, nejprve jarovou vodou, pak čistou. Hygiena je základ kvalitní úrody.

Čekání na květ

Po přepnutí na květ rostliny ještě zhruba tři týdny rostou, proto jsem po tuto dobu dával hnojivo půl na půl na růst i na květ, aby měly rostliny dostatek dusíku – jeho nedostatek se projevuje žloutnutím listů. Dusík je důležitý pro stavbu stonku a pro košatost rostlin. Žloutnutí listů v pozdní fázi květu není tragédií, rostliny si z nich berou dusík, listy fungují jako jeho úložiště, proto v žádném případě nedoporučuji odstraňování listů. Jsou fabrikou na výrobu živin a zároveň jejich zásobárnou. Výjimka je, pokud je list napaden plísní nebo padlím. Nemocné listy odstraňujeme ihned a nečekáme, až se nákaza rozšíří. Proto je důležité kytky co nejčastěji kontrolovat. Ale pozor! Vždy když jdete do pěstírny, používejte čísté oblečení a řádně si myjte ruce. Sterilní a čisté prostředí skříně je podstatné. Obzvlášť v případech, kdy pěstujete pro léčebné účely.

Po dvou týdnech jsem přešel výhradně na květové hnojivo. Používal jsem Alga Bloom, ta se ředí v poměru 4ml na litr. Hodnotu pH jsem opět neřešil, používám vodu odstátou 24 hodin, kytky vypadaly skvěle, nebyl důvod něco měnit. Jakmile uschl nějaký lístek, hned jsem ho odstranil. Asi po čtyřech týdnech květu jsem začal s roztahováním paliček.

Roztahování paliček

Je to jednoduchý trik, který je důležitý jak z hlediska kontroly, jestli někde není plíseň nebo podobně, tak ke zvýšení výnosu, respektive zvětšení květů. Celá procedura má ještě jedno malé a podstatné plus. Pokaždé vám na ruce zůstanou chloupky, které seškrábete a můžete ochutnávat… Ale pozor pozor, jednak jsou tam ještě hnojiva – i když organická – a navíc je to skoro čistá pryskyřice a brutálně to rozstřeluje. Po jednom roztahování květů jsem si neprozretelně ubalil brko, po třech práscích jsem usnul a přišel na rande o hodinu a půl později. Tvrdil jsem, že jsem Rastaman, prošlo to… Tuto proceduru (roztahování paliček) jsem opakoval jednou týdně až do konce pěstebního cyklu. Díky tomu jsem těšně před koncem odhalil tři plesnivé paličky u různých kytiček. Napadené paličky jsem ihned odstranil, stejně jako okolní, potenciálně zasažené. Žádná tragedie, měl jsem aspoň co ochutnávat.

Tři týdny před koncem jsem dal do zálivky Bloombastik od Atami, možná se mi to zdálo, možná to byla nejsilnější fáze kvetení, nicméně paličky se výrazně zvětšily. Od té doby jsem zaléval pouze čistou vodou, a to tak, aby květináč vždy řádně protekl. Přebytečnou vodu jsem odsál hadrem. Pak květník dva až tři dny vysychal. Jakmile byl řádně suchý, opět jsem pořádně prolil. Zalévám maximálně třikrát týdně. Prstem testuju, jak je květník proschlý, a hlavně podle váhy květníku poznám, že je čas zalít. Někdy nechám kytky, aby mi samy mírně povislými listy řekly, že už bych je teda mohl konečně nakrmit.

Kytky jsem pravidelně fotil a pozoroval. Považuji za chybu, že jsem měl pouze odtah a neměl větrák na ofuk. Možná by palice byly kompaktnější a neplesnivělo by nic. Ale odtah mám na miminum, díky tomu je provoz celého stanu tichoučký. Větráky na ofuk jsou hodně hlasité a já mám skříň hned vedle postele. Podmínky nejsou optimální, nemám to kam jinam dát. Nicméně léčivo je to velmi dobré. Nestydím se za něj. Super Skunk má blízko k Super Haze a White Skunk k Bílé vdově. Nejsou to genetiky příliš na výnos, ale o to fajnovější na kouření a pochopitelně výborná medicína. I když se mnou mnozí nebudou souhlasit, kouření je také léčba. Neznám nic lepšího na migrény, kterými často trpím, než je namazat se konopnou mastičkou, dát si práska, pořádně zakašlat, vypít půl litru až litr vody, a je po urputné bolesti hlavy (i bez Ibalginu). Mimo mastičky a oleje z listů vyrábím výtažek a užívám konopí perorálně (neboli vnitřně). Rozdávám taky po rodině. Máme i nemocné rakovinou, bohužel. Doufám, že jim to pomůže ke kvalitnímu životu, případně že je to vyléčí. Podle slov Lumíra Hanuše, který přednášel na Cannafestu, se statisticky třetina lidí vyléčí, třetině to pomůže a třetině bohužel ne. Nicméně samotná naděje je důležitá a na spoustů věcí to dle mých zkušeností funguje bezpečně.

Přeji vám, abyste i vy měli kvalitní medicínu, a hlavně, abyste si s rostlinkami navázali kvalitní vztah. Vrátí se vám to mnohonásobně. Hodně zdaru.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!