Aktuální článek
Nenasytná hnojiva pro zemité substráty 8. část

Nenasytná hnojiva pro zemité substráty 8. část

  • Vítám vás u posledního dílu seriálu o hnojivech, který je zaměřený na použitelnost, cenovou náročnost a výživovou hodnotu hnojiv. Během celého seriálu byly v magazínu Legalizace zveřejněny výsledky 23 sad hnojiv a s posledními třemi se seznámíte právě dnes.

Jelikož seriál Nenasytná hnojiva končí, rád bych vám prozradil několik zajímavostí z průběhu testování. Vyzkoušeli jsme více než 150 jednotlivých složek, přičemž jsme připravili (ale bohužel nespotřebovali) zhruba 2 000 litrů živného roztoku. Při měření se nám podařilo rozbít jednu elektrodu pH a EC metru, několikrát si jemně poleptat pokožku a způsobit znečištění stěny, které si vyžádalo vymalování místnosti.

Původně bylo pořízeno 248 fotografií, z nichž ovšem pro tištěný magazín nebyla použitelná téměř žádná, jelikož jejich kvalita byla nedostačující. Opravné fotografie testovaných hnojiv posléze vznikaly znovu, a to při tvorbě každého dílu samostatně. Výsledky testů vzbudily pozornost několika výrobců a samozřejmě řady čtenářů. Nevyhnuli jsme se ani zveřejnění chybného výsledku, který jsme v dalším díle uvedli na pravou míru. O celý seriál již projevila zájem zahraniční tematická média, takže se brzy dočká publikování v Polsku a Německu. Pokud máte nějaké dotazy na detaily testu, neváhejte se obrátit na naši redakci.

Nyní už přistoupíme k výsledkům posledních sad hnojiv. Dnes se budeme věnovat výhradně hnojivům pro použití se zemitými substráty, a to konkrétně Atami, Metrop a Gold Label. Všechny tyto značky se již v našem seriálu objevily, takže pokud jste pravidelnými čtenáři magazínu Legalizace, jistě už je dobře znáte. Já jen doufám, že v budoucnosti nejbližší i vzdálené bude možné tato hnojiva jednoduše koupit v českých growshopech, a nikdo nebude nucen hnojiva objednávat od prodejců ze sousedních států.


Atami B’cuzz Soil

Holandská společnost Atami B. V. působí na našem trhu velmi dlouho, a jestli mne paměť neklame, byla zde jako jedna z prvních. Jejich sada hnojiv pro zemité substráty je velmi podobná té pro hydroponii. Základní složky nesou jiný název a jejich složení je samozřejmě oproti sadě Hydro odlišné. I doplňky jsou speciálně připravené pro zeminu, ale pokud již máte zkušenosti s Atami Hydro, bude pro vás přechod na pěstování v zemině velmi jednoduchý. Složky se míchají v jednoduchých kombinacích a jejich podíly rovnoměrně rostou. To znamená, že přechod z jedné fáze hnojení do druhé je jednoduchý i v případě, že živný roztok nevyměňujete, ale jen upravujete (může se stát při namíchání většího množství roztoku, než je potřeba).

Z hlediska použití tedy Atami Soil vychází dobře. Výrobce doporučuje použití celkem šesti složek – dvou základních a čtyř doplňkových. U dvousložkových hnojiv jsou důležité především doplňkové složky pro kvetení, takže pěstování pouze se základní sadou A a B bych nedoporučoval. Pokud bych chtěl ušetřit, nejspíš bych vynechal drahý Bloombastic a zvýšil dávku Bloom Stimulatoru, ale cenový rozdíl už není tak velký, aby člověk nemohl použít všechny doporučené přípravky.

Z hlediska výživového mne u Atami překvapila vysoká hodnota EC v posledních týdnech (konkrétně v osmém až desátém). Tyto hodnoty bych čekal spíše u hnojiv pro hydroponii či kokosová pěstební média, na zeminu bych volil hodnoty nižší. Nicméně snížením dávkování se to dá upravit, a navíc ještě ušetříme nějakou korunu. My však v tomto testu pracujeme s doporučenými dávkami, takže zde není prostor pro iniciativní úpravu dávkování. Za vysoké hodnoty EC jsem musel Atami strhnout bodík. Hodnota pH naproti tomu vychází výborně, alespoň u měkké vody, která byla k dispozici v místě testování.

Gold Label Soil

Další hnojiva, která pro dnešní díl zbyla, patří do rodiny Gold Label. Když se tato značka objevila v testu naposledy, měl jsem pro ni slova chvály. A jak se vybarvila sada hnojiv pro pěstování v zemině? Musím říci, že nezklamala a udržela si vysokou úroveň hodnocení. Tu si zasloužila především díky dosaženým výživovým hodnotám, které jsou pro pěstování v zemině takřka ideální. Hodnoty EC i pH kopírují potřeby rostlin. Doporučené dávkování předpokládá použití Special Mixu od stejného výrobce. Special Mix je mírně přihnojený.

Při použití jiného zemitého substrátu s menším obsahem živin by bylo možné dávkování mírně zvýšit, ale nemyslím si, že by to bylo nutné. Stejně jako v případě Atami i u Gold Labelu napočítáme šest složek, které zahrnují dvě základní a čtyři doplňkové. Jistě jste poznali, že i Gold Label jsou hnojiva dvousložková, takže použití doplňkových složek je žádoucí. Nicméně cena hnojiv je velmi příznivá, takže není třeba si z toho dělat těžkou hlavu. Dávkování je velmi jednoduché a rovněž umožňuje postupné zvyšování dávky i v případě, že se ocitnete v situaci, kdy máte ještě dostatek živného roztoku v nádrži a nechce se vám jej vylévat.

Metrop Soil

Když jsem naposledy psal o hnojivech Metrop, byl jsem nadšený jejich nízkou cenou a vysokým výkonem. Vzhledem ke konceptu jsem očekával stejný výsledek i u řady pro pěstování v zemině. A nemýlil jsem se. Pokud se přenesete přes hustou konzistenci některých složek, kvůli které je manipulace s hnojivy o něco složitější a dávkování do menších nádrží jakbysmet, získáte skutečně vynikající kombinaci výživové hodnoty a příznivé ceny. Při porovnávání cen v regálu obchodu máte pocit, že Metrop je drahá značka.

Ale při propočítání spotřeby dojdete přesně k opačnému názoru. Metrop je jednoznačně nejlevnější variantou, a přitom naprosto plnohodnotnou. I u hnojiva pro zeminu se EC vyvíjí naprosto dokonale. Při použití substrátu s vyšším podílem živin bychom mohli dávkování ještě snížit, nicméně tím se nyní nebudeme zabývat. Ovlivnění pH je zcela minimální – dochází ke snížení o zhruba o 0,2 bodu, jak nakonec vidíte v tabulce. Stejná věc se dá říci i o dalších dvou sadách z tohoto testu. Malá míra ovlivnění pH je výhodná zejména pro venkovní pěstování, kdy často lidé používají studniční nebo dešťovou vodu – v obou případech je to voda měkká, má nižší pH nežli voda z městského vodovodu. K hnojivům Metrop už není co dodat, z mého pohledu je to velmi povedený produkt, jehož jedinou nevýhodou je již zmíněná konzistence, která omezuje možnosti použití v menším množství.

Poznámka k hnojivům pro zemité substráty

Nastavené podmínky testu počítají s tím, že v prvních pěti týdnech spotřebujeme 30 litrů živného roztoku na týden a v dalších týdnech 50 litrů na týden. V praxi spotřebujeme pro zemité substráty obvykle méně vody nežli v případě hydroponie a kokosu. Nicméně pro co nejsnadnější porovnání jsme tento rozdíl do testu nepromítli. Skutečná cena hnojení pro zemité substráty by tak byla o něco nižší. V závislosti na velikosti pěstební nádoby a klimatických podmínkách by se rozdíl pohyboval zhruba v rozmezí 15–30 procent.

Slovo závěrem

Velký test hnojiv přinesl řadu zajímavých poznatků a z vašich reakcí je znát, že rozhodně nebyl špatným počinem. Chci poděkovat všem zúčastněným, počínaje těmi, kteří dodali hnojiva a potřebné pomůcky pro test, přes redakci magazínu Legalizace, která poskytla prostor pro zveřejnění celého seriálu, až po vás, čtenáře, kteří vyjádřili své názory na výsledky a motivovali nás k dalšímu pokračování. Prodejna hlavního partnera testu je ve chvíli vzniku tohoto článku uzavřená z důvodu návštěvy Policie ČR. Přeji všem takto postiženým obchodníkům a jejich zaměstnancům hodně síly a pevné nervy při obhajování svých práv na svobodné podnikání a spolehlivé zaměstnání.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!