Aktuální článek
Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

  • V úterý 14. ledna 2014 odsouhlasila rada města návrh na legalizaci konopí pro lékařské účely a částečnou dekriminalizaci rekreačního užívání. Turín se tak stal prvním italským městem, které se k podobnému kroku odhodlalo.

Podle italského tisku rada nyní obhajuje svůj postoj v parlamentu: „Je to krok od prohibice směrem k legální výrobě a konzumaci měkkých drog, především pak konopí.“ Výsledek hlasování přitom nečiní výrobu, držení ani konzumaci konopí legální, snaží se ale o větší toleranci ze strany zákona.

Rozhodně nešlo o suverénní vítězství – ze třiačtyřiceti radních hlasovalo patnáct pro, třináct proti a šest se zdrželo hlasování. Zástupci pravého středu a katolického křídla Strany svobodných (PDL) se postavili proti návrhu a sám starosta Piero Fassino ze středolevé Demokratické strany, která stojí v čele vládnoucí koalice, se hlasování zdržel.

V některých italských regionech již bylo užívání konopí schváleno pro lékařské účely, rekreační užívání je ale v celé zemi stále tabu.

Marco Grimaldi z levicové strany SEL (Levice, ekologie a svoboda), která diskutovaný návrh předložila, se domnívá, že Turín je prvním větším italským městem, které se odhodlalo o legalizaci takzvaných měkkých drog veřejně diskutovat. „Chceme zastavit politickou prohibici, která přináší zisky v řádech miliard eur nelegálním distributorům a zbytečné záznamy do trestního rejstříku tisícům občanů,“ prohlásil Grimaldi pro deník Torino la Republica.

Samotný návrh sestává ze dvou částí. V první se uvádí, že užívání konopí je povoleno pro lékařské účely, druhá pak zbavuje platnosti zákon o drogách z roku 2006. Ten zrušil dělení drog na tvrdé a měkké a zavedl tak stejné tresty za držení marihuany a například heroinu.

Kdyby nyní turínský návrh schválil italský parlament, jednalo by se o první nesmělý krok k legalizaci rekreačního užívání konopí v zemi. V některých italských regionech již bylo užívání konopí schváleno pro lékařské účely, rekreační užívání je ale i v těchto oblastech stále tabu.

Postoj veřejnosti k léčebnému využití konopí se v posledních letech všude na světě výrazně mění. Colorado jako první stát ve Spojených státech amerických schválilo legalizaci pro rekreační účely a od letošního roku také povolilo prodej konopí v obchodech, Francie v loňském roce uzákonila některé preparáty s obsahem kanabinoidů pro léčbu a Uruguay jako první země na světě plně legalizovala výrobu i prodej konopí.

Zdroj: www.rt.com

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!