Aktuální článek
Seedbanky: Sweet Seeds

Seedbanky: Sweet Seeds

Profilový obrázek
  • Sweet Seeds jsou v současnosti nejznámější španělskou seedbankou a jejich semena jsou s přehledem nejprodávanější. Na konopném veletrhu Spannabis 2013 se dokonce dočkali prestižního ocenění pro nejlepší semennou banku.

Sweet Seeds patří do poslední generace seedbank, které vznikly v rámci uvolňování situace ve Španělsku za současného přituhování v Nizozemí. Na začátku byli jen dva kamarádi, kteří měli moc rádi konopí. Fungovat začali v roce 2005, kdy uvedli na trh své první tři odrůdy (Black Jack, Sweet Thai a SAD), které navíc byly feminizované.

Ze současného pohledu se feminizovaná semena již berou jako standard, ale uvědomme si, že zde hovoříme o době před osmi lety, kdy techniky feminizace rozhodně nebyly veřejně známé, jen největší světoví hráči s ní teprve začínali zvolna pronikat na trh a rostliny obvykle měly nepříjemně vysoký podíl hermafroditů. Použití feminizace pro ně znamenalo hned dvě výhody. Zaprvé si nikdo nemohl jen tak rozmnožit jejich semena, zadruhé prodávali něco, co neměl jen tak někdo. Právě španělské seedbanky jako Sweet Seeds dotáhly tuto techniku do dnešní podoby, kdy jsou rostliny z feminizovaných semen stejně kvalitní jako jejich regulérní verze.

V roce 2009 se připojili k dalšímu velkému trendu, tedy k produkci samonakvétacích odrůd. S těmi měli stejně velký úspěch jako s konvenčními varietami, takže obchod dále vzkvétal. Později došli k závěru, že jejich samonakvétačky jsou natolik kvalitní, aby se daly zpětně křížit s normálními rostlinami pro urychlení dokvětu o jeden až dva týdny, což vedlo k dalšímu přílivu zákazníků.

Opět se také uplatnil stejný princip jako u feminizovaných semen. Vtip je v tom, že kříženci klasických a samonakvétacích odrůd se chovají předvídatelně pouze v první generaci. Ve druhé se doba květu rozptýlí po celé škále mezi oběma rodiči.

Během celé doby svého fungování chrlí nové odrůdy těžko uvěřitelným tempem. Za osm let dokázali uvést přes 40 variet, aniž by se jednalo o nezajímavá generika, a dali práci čtyřem desítkám milovníků konopí. Sweet Seeds prostě drží krok s dobou, což je jistě jedním z hlavních důvodů, proč jsou tam, kde jsou.

Začínali sice jako drobná španělská seedbančička, ale postupem času se jim povedlo prolomit absolutní nadvládu nizozemských společností, které vznikly povětšinou na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Nakonec už bylo na čase, aby přišla nová generace šlechtitelů. Španělsko je prostě v tomto směru novým Nizozemím.


Následuje již tradiční rozhovor se zástupci seedbanky:

Rychlý růst vaší firmy musel mít velký vliv na vaši organizační strukturu. Jak jste to zvládli?

Sweet Seeds jsou pečlivě organizovanou společností se spoustou oddělení, která spolupracují. Na vrcholu jsou Carlos a Manolo, kteří společnost založili a společně mají hlavní slovo ve veškerém rozhodování. Stanovují také cíle pro naše oddělení výzkumu a vývoje.

Velice důležitý je výběr semen k distribuci, což má na starost naše prosívací oddělení, kde jsou semena ručně a skutečně jedno po druhém vybírána tak, aby k balení a distribuci postoupily jen ty nejlepší. Dále máme ještě balicí oddělení, management a administraci, reklamu, účetní, oddělení pro vnitřní vztahy a vůbec všechno, čím oplývá většina středně velkých firem.

Máme také tým lidí, který se stará o dvanáct internetových fór o konopí, ve kterých máme zřízenou svou podsekci. Tito lidé se starají o ostatní sociální sítě, zejména o naši výraznou přítomnost na Facebooku. Další tým pracuje v našich growshopech ve Španělsku, jiný má na starost on-line obchod a pak máme ještě vyčleněny lidi pro účast na různých konopných veletrzích po celém světě.

Dáváte na odiv svoji koncentraci na chuť a vůni vašich variet. Je to důvod, proč jste si vybrali zrovna název Sweet Seeds?

Ano, aroma a chuť vždy hrály při našich selekcích nejdůležitější roli, a právě proto jsme zvolili název Sweet Seeds. Naše rostliny jsou intenzivními a příjemnými vůněmi proslulé. Současní uživatelé konopí očekávají více než jen vysoké hladiny kanabinoidů.

Vyžadují k dokonalosti dotaženou a různorodou chuť. Je to podobné jako s vínem, u kterého se konzument také nezajímá jen o obsah alkoholu, ale chce si dopřát zážitek, který zapůsobí na všechny smysly.

Nastiňte našim čtenářům, jak probíhá proces selekce ve Sweet Seeds. Jak se rozhodujete, kterou odrůdu nabídnout zákazníkům?

Naše selekční procedury se různí podle toho, zda se jedná o klasickou linii nebo o samonakvétačku. U konvenčních odrůd vybíráme elitní klony z naší banky matek. Tyto elitní klony jsou výsledkem několikaleté selekce a výměn semen s dalšími pěstiteli. Jinými slovy, jedná se o to nejlepší, co jsme během let objevili.

Použitím klonů je také zaručena stabilita, protože semena plodí stále jedna a ta samá rostlina. U samonakvétaček je to složitější, protože nelze použít klonování. Pracujeme tedy vždy jen s jednou generací a pak musíme udělat novou, takže v tomto případě se jedná o dlouhodobou konstantní evoluci.

Práce se samonakvétačkami donutila šlechtitele vrátit se k původním postupům selekce a jejich genofond je díky tomu živější. U klasických variet se děje pouze výjimečně, že objevíme klon, který je lepší než ten původní.

Před patnácti lety se dal počet seedbank spočítat na prstech jedné ruky. V současnosti jsou na trhu stovky drobných i větších šlechtitelů. Jak se vyčleňujete proti konkurenci?

Snažíme se neustrnout. Začali jsme s feminizací, později jsme se svezli s trendem samonakvétaček a v poslední době se snažíme být originální například našimi fast verzemi. Snažíme se být otevření všem novým nápadům ve světě pěstování a šlechtění konopí.

S jakými výzvami se v takto kompetitivním prostředí potýkáte?

Naší největší výzvou je nabízet neustále co nejlepší produkt a udržovat si přehled o tom, co požaduje pěstitel. V posledních pár letech zažívá konopí celosvětový boom a evidentně se jedná o velmi mladý a dynamický trh. Konkurence rozhodně není negativním jevem. Konopí prožívá zlatou éru, takže konkurence se dá očekávat a vnímáme ji jako zdravý jev jak pro zákazníka, tak pro firmy, které odvádějí dobrou práci.

Jak je těžké vyvážit vaše osobní chutě s požadavky vašich zákazníků? Dochází v tomto směru ke konfliktům?

Je to tak, že Carlos i Manolo sami kouří konopí a udržují úzké kontakty i s jinými kuřáky. Ve většině případů se preference nás i klientů shodují. Preference klientů jsou dány atributy jako kvalita vůně, kvantita i kvalita pryskyřice, snadnost kultivace, výnos, odolnost a tak dále. Roli hrají i agronomické výhody, které různé variety pěstiteli nabízejí, například feminizace nebo brzkost a rychlost květu, která může pomoci vyvarovat se plísní. Preference pěstitelů nejsou žádné nesmysly. Svá rozhodnutí staví na rozumných a logických základech.

Kde hledáte další genetiku, s kterou byste chtěli pracovat?

Neustále hledáme zajímavé odrůdy a pořád doufáme, že se nám jednou poštěstí najít tak fascinující model, že si s ním vystačíme po zbytek života. Člověk nikdy neví, co se stane. Často se stává, že něco hledáme, nemůžeme to najít a pak si nás rostlina najde sama, zrovna když to čekáme nejméně.

Která vaše semena se prodávají nejlépe a proč si myslíte, že tomu tak je?

Ze samonakvétaček je to jednoznačně Big Devil. Je to na svoji kategorii velmi velká rostlina (60 – 150 cm) se sladce kadidlovou vůní. Další velmi úspěšnou odrůdou je Cream Mandarine, která se hodně podobá naší Cream Caramel, ale přináší exotické citrusové tóny. Mezi klasickými varietami se nejlépe prodává Cream Caramel, Black Jack, Sweet Thai nebo Ice Cool. Všechny mají silnou a příjemnou vůni, spoustu pryskyřice, vitální růst a snadno se pěstují.

Podělíte se s námi o nějaký zásadní poznatek, ke kterému jste dospěli během let pěstování a šlechtění konopí?

Nejlepší rada, kterou vám můžeme dát, je trávit hodně času pozorováním kytek a pěstovat v sobě neutuchající zvědavost a ochotu naučit se o nich víc. Při sledování rostlin se naučíte naslouchat jejich potřebám a veškerá péče se vám vrátí. To je smlouva mezi konopím a člověkem, která byla podepsána na počátku času.

Díky za váš čas. Máte něco, co byste chtěli říct na závěr?

Také děkujeme a přejeme všem čtenářům Legalizace radostnou a sladkou sklizeň.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!