Aktuální článek
Čínské ambice během končící prohibice konopí

Čínské ambice během končící prohibice konopí

  • Již v době před 5 000 lety doporučovali čínští lékaři přípravky z konopí nemocným lidem s celou škálou obtíží od dny po malárii. V současnosti zažívá světový trh s konopnými produkty bezprecedentní boom, stále více zemí rostlinu legalizuje a z Číny se rychle stává dominantní hráč na trhu s touto komoditou.

Čínská lidová republika má ty nejlepší předpoklady k tomu, aby v budoucnu ovládla trh s konopím – podle Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) vlastní čínské firmy 309 z 606 patentů týkajících se nějakým způsobem konopí.

Svět sází na konopí…

Jedná se přitom o hospodářský sektor zítřka, protože kromě všestranného využití v zemědělství a průmyslu lze počítat i s uživateli konopí jako zákazníky – podle Světové zdravotnické organizace (WHO) užívá v tuto chvíli ilegálně konopí kolem 150 milionů lidí (zhruba 2,5 % světové populace).

Důležitým aspektem je také skutečnost, že geometrickou řadou přibývá lidí, kteří užívají konopí v různých formách k léčbě všelijakých zdravotních obtíží od nevolností a bolestí onkologických pacientů přes svalové křeče u lidí s roztroušenou sklerózou až po dětské pacienty s vážnými a běžně nezvladatelnými formami epilepsie.

Na konci loňského roku schválila Uruguay – jako první stát na světě – kompletní legalizaci konopí od pěstování až po prodej a užití. Přední představitelé dalších latinskoamerických zemí se v posledních letech stále častěji vyjadřují proti prohibičním zákonům a mnoho z nich krok Uruguaye uvítalo.

 

Čína má tisíce let trvající tradici a bohaté zkušenosti s konopnou a obecně bylinnou medicínou.

Také koncem roku 2013 oznámili oficiální političtí představitelé na Jamajce, že zde vznikne první společnost zabývající se konopím a léčbou s názvem MediCanja. Výkonným ředitelem je uznávaný lékař Dr. Henry Lowe, který prohlásil, že „léčebné konopí by mohlo pomoci stagnující ekonomice v zemi, přičemž historické zkušenosti a tradice nás předurčují k tomu, abychom se stali centrem výzkumu v celém Karibiku a Latinské Americe.“

K 1. lednu 2014 se americké Colorado stalo fakticky prvním státem na světě, který legalizoval rekreační užívání konopí (v Uruguayi byl zákon přijat, ale v platnost vstoupí až v průběhu roku stejně jako v dalším americkém státě Washingtonu). Na burze následně došlo k extrémnímu růstu akcií firem, které mají co dočinění s konopím – například akcie společnosti MediSwipe vyskočily během jednoho dne o 70 procent.

Odhaduje se, že hodnota legálního trhu s konopím by pouze ve Spojených státech měla v roce 2018 dosáhnout deseti miliard dolarů.

…a Čína čeká na svou příležitost

Podle analytiků by z bezprecedentního růstu a nových ekonomických příležitostí mohla nejvíce vytěžit právě Čína. Kanadský biochemik a investor Dr. Luc Duchesne k tomu v magazínu InvestorIntel uvedl následující: „Západní svět začíná akceptovat konopnou medicínu, což dává Číně vzhledem k množství souvisejících patentů šanci získat výrazný podíl na vznikajícím trhu.“

Většina z těchto patentů se týká bylinných procedur, jako například u společnosti Yunnan Industrial Cannabis Sativa Co., která plánuje vyrábět z celých konopných semen „potravinové doplňky“ určené k posílení organismu a imunitního systému.

Dalším je například patent podnikatele a vynálezce Čanga Chung-čchiho na výrobu „čínského léčebného produktu“ na léčbu žaludečních vředů. Recept se skládá z více bylinných ingrediencí včetně konopných semen. Jiným přípravkem má být bylinný lék na zácpu obsahující konopí a další byliny, jako například citroník pomerančový, děhel čínský a platykodon velkokvětý.

Nicméně splnění standardů západní medicíny umožňující vstup na trhy s léčebnými přípravky není jednoduché a jedinou společností na světě, které se to s konopím doposud podařilo (za cenu nákladných a dlouhotrvajících klinických testů) je britská GW Pharmaceuticals. Tato firma vyrábí ústní sprej Sativex, který je ve stále více zemích schvalován jako účinné léčivo na mírnění symptomů pro pacienty s roztroušenou sklerózou, zatímco pacientům s nádorovými onemocněními pomáhá od bolestí. Nedávno byl navíc schválen prodej nového přípravku od této společnosti s názvem Epidiolex, jenž má pomáhat dětským epileptickým pacientům.

GW Pharmaceuticals je také jedinou společností ve Velké Británii, která má povolení zkoumat konopí, a její tiskový mluvčí na dotaz ohledně čínského potenciálu odpověděl: „Čína má tisíce let trvající tradici a bohaté zkušenosti s konopnou a obecně bylinnou medicínou, proto mne vůbec nepřekvapuje množství souvisejících patentů, jež čínské společnosti vlastní.“

K 1. lednu 2014 se americké Colorado stalo fakticky prvním státem na světě, který legalizoval rekreační užívání konopí, přičemž na burze následně došlo k extrémnímu růstu akcií firem, které mají co dočinění s konopím.

Podle Petera Reynoldse, který je mluvčím britské organizace bojující za legalizaci konopí CLEAR, má Čína další výhodu v tom, že „je největším producentem technického konopí na světě a v případě legalizace alespoň léčebného využití se jí otevře zcela nový a potenciálně obrovský trh.“

Nicméně zákony týkající se samotného užívání konopí zůstávají v komunistické Číně nadále velmi přísné, takže obyčejným uživatelům hrozí dlouholeté vězení. Ani to však podle deníku South China Morning Post nebrání tomu, aby s rostlinou v nejlidnatější zemi světa experimentovalo stále více převážně mladých lidí.

Zdroj: www.independent.co.uk
Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!