Aktuální článek
Poslankyně vyzvala nizozemského ministra spravedlnosti k přehodnocení postoje vlády k zákazu pěstování konopí

Poslankyně vyzvala nizozemského ministra spravedlnosti k přehodnocení postoje vlády k zákazu pěstování konopí

  • Nizozemská Strana práce podporuje legalizaci pěstování konopí za předpokladu, že se tak zamezí vlivu zločineckých skupin.

Poslankyně Strany práce (PvdA) Marith Rebelová prohlásila, že by vláda měla vyslyšet přání měst a obcí a ponechat regulaci pěstování konopí v jejich kompetenci. Vyzvala zároveň ministra spravedlnosti Ivo Opsteltena, aby upustil od striktního odmítání jeho legalizace. Opstelten dal v minulosti najevo, že obcím, které hodlají povolit pěstování konopí (jako například Utrecht), v tom bude bránit i za cenu soudních procesů.

„Pan ministr by měl začít brát obecní a městské úřady vážně,“ prohlásila Rebelová. „Žádám pana Opsteltena, aby svůj postoj přehodnotil a vrátil se společně se zástupci měst k jednacímu stolu. Všichni mají stejný zájem, a to omezit negativní dopady nelegálního obchodu s konopím a jeho užívání. Městští úředníci přitom svá města znají a vědí, co je pro to potřeba udělat.“

Strana práce se tak vůbec poprvé od vzniku koaliční vlády premiéra Marka Rutteho v září 2011 otevřeně postavila proti Opsteltenově drogové politice.

Jako zástupce Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) blokoval Opstelten doposud veškeré pokusy o revizi nizozemských drogových zákonů. Drogy jsou v zemi nelegální, ve specializovaných obchodech, proslulých coffeeshopech, je však při dodržení přísných podmínek povolen prodej malého množství takzvaných „měkkých drog“. Oficiálně mohou v těchto obchodech nakupovat jen občané Nizozemí, je však na zastupitelstvu, zda bude dodržování tohoto zákona vyžadovat. Například v Amsterdamu, kde se nachází přibližně třetina všech nizozemských coffeeshopů, jsou turisté vítáni, zatímco v Maastrichtu je dodržování zákazu striktně vynucováno.

Celá řada měst a obcí se v posledních letech snaží najít způsob, jak umožnit legální pěstování konopí a omezit tak nezákonný obchod ve velkém. Město Utrecht v září požádalo ministerstvo spravedlnosti o výjimku ze zákazu pěstování konopí pro Konopný společenský klub Domstad, sdružení pěstitelů konopí pro vlastní potřebu. Zatím byla tato výjimka udělována pouze společnostem, které pěstují konopí pro lékařské účely.

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!