Aktuální článek
Harvardský psychedelický klub

Harvardský psychedelický klub

  • Jeden z nejznámějších amerických novinářů věnujících se alternativním náboženským hnutím a postavám Don Lattin vydal v roce 2010 neobyčejně zajímavou knihu, která vypráví životní příběhy čtyř význačných osobností v čele s legendárním psychedelickým guru Timothy Learym.

Tehdejší prezident Nixon o Learym jednou prohlásil, že se jedná o „nejnebezpečnějšího muže v Americe“. Jak ale připomíná autor této knihy, Timothy Leary byl kdysi považován za jednoho z nejnadějnějších mladých amerických psychologů, před kterým se rýsovala úspěšná akademická kariéra na prestižní Harvardské univerzitě.

Knihu Harvardský psychedelický klub si můžete koupit v našem eshopu edice Legalizace za 248 Kč.

LSD do každé rodiny

Tam se také poprvé setkal s dalším badatelem Richardem Alpertem, později náboženským a psychedelickým guru známým pod jménem Ram Dass. Leary s Alpertem (a následně s dalšími dvěma akademiky Houstonem Smithem a Andrew Weilem) byli přesvědčeni, že psychedelické substance změní vnímání jak psychologie, tak celého konceptu náboženství.

Jako správní vědci se rozhodli získat důkazy, a proto začali nabízet LSD a další halucinogeny po celém Harvardu prakticky komukoli, kdo měl zájem. S testovanými subjekty sami často „tripovali“ a všechny zážitky pečlivě dokumentovali. To vše se samozřejmě odehrávalo, podle jejich vlastních slov, ve jménu vědy.

Lattin v knize, kterou sám nazývá „narativní literaturou faktu“, hojně využívá dochované poznámky Learyho a jeho kolegů z psychedelických seancí a využívá i další soudobé zdroje tak, aby vyprávění odpovídalo co možná nejvíce tomu, co se tehdy opravdu odehrávalo.

Díky překladu Tomáše Piňose, jenž vydalo nakladatelství Pragma v roce 2011, může i český čtenář poznat, jak „Timothy Leary a jeho kolegové změnili s LSD padesátá léta a nastartovali Novou Ameriku,“ jak zní podnázev celé knihy.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!