Aktuální článek
Legenda Jorge Cervantes

Legenda Jorge Cervantes

  • Stejně jako se za posledních padesát let lámání konopné prohibice objevily mnohé úžasné odrůdy, objevili se i lidé, bez kterých by marihuana nebyla tím, čím je dnes. Jorge Cervantes je člověk, který pěstováním trávy žije již přes třicet let a nikdy se nebál o tom říct světu.

Čestvý šedesátník Jorge Cervantes, vlastním jménem George Van Patten, se narodil v malé španělské vesničce El Salvador, ale většinu svého života strávil v Kalifornii. Je autorem knih o indoorovém i outdoorovém pěstování konopí, přispíval či přispívá do největších světových periodik zaměřených na konopnou tématiku, má úspěšný kanál na Youtube, je aktivní na Twitteru, má své vlastní fórum, ale o tom všem hezky popořádku.

Biblical George

George se o konopí začal zajímat již na univerzitních studiích v Mexiku. Počátkem osmdesátých let se pak vrhl na indoorové pěstování, což obnášelo spoustu komplikací, protože o této problematice nebyla k dispozici žádná literatura.

Podle hesla o Mohamedovi a hoře se rozhodl takovou knihu v roce 1983 sám napsat. Výsledkem nebylo nic menšího než světový bestseller (alespoň v rámci zemědělských publikací) s názvem Indoor Marijuana Horticulture (Indoorové pěstování marihuany), známější spíš pod přízviskem Indoor Bible. Kniha je v současnosti přeložena do sedmi světových jazyků, vyšla již v páté edici a celkem se prodalo přes 700 000 tisíc výtisků. Přestože je to již třicet let, stále se prodává a například minulý rok byla vydána v Rusku.

Později sepsal i knihu o venkovním pěstování Marijuana Outdoors: Guerilla Growing (Partyzánské pěstování marihuany), která ale byla obsahově výrazně chudší a nikdy nedosáhla úspěchu jeho prvotiny.

Video George

Van Patten se ale nevěnoval jen tvorbě naučných textů a článků. V roce 2006 natočil film o pěstování konopí na všechny možné způsoby Jorge Cervantes’ Ultimate Grow, který po roce následovala dvě pokračování. George v těchto snímcích objíždí v přestrojení za obrýleného dredatce celý svět, prolézá ohromné podzemní pěstírny, malé pěstební skříňky, rostliny v kýblích na dvorcích, ale i rozlehlé terasovité pěstební plochy připomínající vinice.

Celou dobu navíc diváka zásobuje jedním důležitým poznatkem za druhým. I kdyby ale celou dobu neřekl ani slovo, stejně by mělo sakra smysl se na jeho filmy podívat, protože tohle prostě musí vidět každý grower. Některé záběry jsou vyloženě orgastické. Když prochází vzpřímeně pod ohromnými košatými rostlinami, které by převyšovaly průměrnou jabloň, mozek se vzpírá uvěřit. Kromě těchto filmů natočil George i mnoho hodin kratších videí, v kterých vysvětluje nejedno úskalí zejména indoorového pěstování. Jeho kanál snadno najdete, když si na Youtube vyhledáte jméno Jorge Cervantes.

Social George

Jorge Cervantes je jméno, které můžete vidět i na nejedné sociální síti. Jeho účty na Twitteru a Facebooku jsou vynikajícím zdrojem novinek ze světa konopí. Krom toho vede fórum marijuanagrowing.com, kde má i svůj blog, v němž se člověk dozví další zajímavosti. Samotné fórum má téměř pět tisíc členů a docela to na něm žije. Sám George je aktivním přispěvatelem a například jeho vlákna o efektivitě jednotlivých typů osvětlení nebo o pěstování pod LEDkami jsou vyloženě dechberoucí.

Trocha nepokrytého obdivu

Když jsem začal o Georgeovi psát tento článek, věděl jsem jen to, že se jedná o velkou osobnost světa growerů. Během shromažďování zdrojů jsem ale nevycházel z údivu, kolik toho tento člověk v rámci své životní vášně dokázal. Ostatní významné osobnosti, o kterých jsem v tomto seriálu psal, jsou mrtvé (Jack Herer), nezvěstné (Neville Schoenmaker), případně už trochu za zenitem (Howard Marks). George je naproti tomu stále velmi aktivním členem komunity, a nejenže stíhá vstřebávat všechny nové trendy, ale dokonce v nich dokáže stále udávat směr dalšího vývoje. 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!