Aktuální článek
Mexiko City zvažuje legalizaci prodeje marihuany

Mexiko City zvažuje legalizaci prodeje marihuany

  • Levicoví zákonodárci ve čtvrtek 13. února navrhli povolit prodej marihuany v Mexiko City, čímž by se město připojilo k Uruguayi a americkým státům Washington a Colorado v úsilí o vytvoření legálních trhů s touto drogou.

Návrh je v mnoha klíčových bodech nekonkrétní a čelí řadě právních překážek, které bude obtížné překonat, avšak představuje alespoň možnost vytvoření ostrůvku legalizace jedné drogy v zemi, jež je devastována zničujícími dopady boje proti toku rekreačních drog přes severní hranici. Tyto drogy míří v naprosté většině do Spojených států, které represivní přístup Mexika vehementně podporují.

Místní legislativa v Mexiko City kontrolovaná levicovou Demokratickou revoluční stranou je jednou z nejliberálnějších v zemi a v minulosti legalizovala například potraty a svazky homosexuálů. Deník El Universal se na názor dotázal šestašedesáti radních a zjistil, že ho otevřeně podporuje pouze jedenáct z nich, proti se vyjádřilo třicet zastupitelů. Starosta Miguel Ángel Mancera návrh podporuje.

My chceme, vláda nechce

Schválení návrhu by mohlo vést k právní kolizi s federální vládou, která by se musela rozhodnout, zda efektivně anuluje místní zákon vymáháním federálních zákonů zakazujících veškerý obchod s drogami, nebo napadne místní zákon u soudu, popřípadě obojí. Prezident Enrique Peña Nieto se vyjadřuje proti legalizaci drog, která by podle něj neomezila násilí, jež si za posledních sedm let vyžádalo po celé zemi desetitisíce životů.

 Namísto pokračování ve válce, která nemá žádný smysl, se nyní připojujeme k novému, převratnému procesu.

Iniciativa počítá s povolením obchodů, které by mohly prodávat až pět gramů marihuany ve městě s osmi milióny obyvatel. Podle návrhu by byl omezen celkový kumulativní objem drogy, kterou by obchody směly prodat, ale přesný údaj nespecifikuje. Mexický federální zákon od roku 2009 povoluje držení maximálně pěti gramů marihuany pro osobní potřebu, ale nadále vyžaduje zadržení každého, kdo je přistižen při nákupu či prodeji jakéhokoli množství drogy.

Návrh také nestanovuje počet obchodů, které by byly povoleny a mlčí i o tom, jak by byl prodej marihuany regulován, kontrolován a zdaněn.

Podporovatelé návrhu také žádají své spojence ve federálním kongresu, aby prosadili další návrh federálního zákona, který by umožnil produkci konopí na celém území Mexika, což by umožnilo efektivní zásobování konopných obchodů. Tento návrh obsahuje také zvýšení limitu držené marihuany na třicet gramů, zvýšení limitů držení LSD, metamfetaminu a kokainu, umožnění léčebného využití konopí a zvýšení pravomocí jednotlivých států a hlavního města při tvorbě drogové politiky. Očekává se však, že tento zákon se v národní legislativě velmi pravděpodobně nepodaří prosadit, neboť zde má převahu strana prezidenta Niety a konzervativní Strana národní akce.

Návrh pro městskou radu Mexiko City také nespecifikuje, zda by marihuanu mohli nakupovat pouze obyvatelé města.

Spousta práce před námi

Podporovatelé návrhu uznávají, že je třeba ještě dopracovat řadu detailů, ale i tak ho považují za důležitý krok k rozvinutí debaty o legalizaci konopí v Mexiku, což je téma, které nabralo na síle s legalizací v Coloradu, Washingtonu a Uruguayi. Mnoho Mexičanů považuje za stále absurdnější, že jejich země utrácí finance a plýtvá lidskými zdroji ve snaze zabránit transferu marihuany přes severní hranici do země, kde je tato droga od roku 2013 pro milióny lidí legální.

Pokud by prošel návrh pro Mexiko City, nemělo by to sice prakticky žádný efekt na příhraniční obchod s drogami, ale předkladatel návrhu a zastupitel Vidal Llerenas ho považuje za první krok, který by úřadům uvolnil ruce na boj se závažnější kriminalitou.

„Mexiko musí vést debatu o tom, jak se vypořádat s drogami jiným způsobem,“ uvedl Llerenas.

Tato iniciativa „staví Mexiko do vůdčí pozice v Latinské Americe,“ řekl Jorge Castañeda, bývalý mexický ministr zahraničí. “„Namísto pokračování ve válce, která nemá žádný smysl, se nyní připojujeme k novému, převratnému procesu,“ dodává.

Mexiko podle zdravotnických úřadů v posledních letech zaznamenalo mírný vzestup užívání drog, přičemž marihuana zůstává nejčastěji užívanou ilegální látkou.

Náměstek mexického ministra vnitra Roberto Campa uvedl, že zatím neexistuje plán na napadení těchto iniciativ, ale je podle něho nutno oba návrhy před schválením podrobněji analyzovat.

Prezident Spojených států Barack Obama prohlásil, že stíhání uživatelů marihuany není prioritou jeho administrativy a umožnil Coloradu a Washingtonu pokračovat v zavádění legálního konopí, aniž by proti tomu zakročily federální úřady.

Uruguay se loni stala první zemí na světě, která legalizovala produkci i obchod s marihuanou v zemi.

Zdroje:
www.washingtonpost.com
www.latimes.com

Překlad: Michal Řehák

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!