Aktuální článek
Italský ústavní soud zrušil zákon, který postavil konopí na úroveň heroinu

Italský ústavní soud zrušil zákon, který postavil konopí na úroveň heroinu

  • Zákon schválený v roce 2006 tehdejší konzervativní vládou premiéra Silvia Berlusconiho, který ztrojnásobil trestní sazbu za pěstování, prodej a užívání konopí, byl ústavním soudem prohlášen za nelegitimní a zrušen.

Sdružení Antigona bojující za práva vězňů uvádí, že zákon měl za následek přeplnění věznic, které jsou až ze čtyřiceti procent obsazeny pachateli drogových deliktů. Jeho zrušení by mohlo vést k propuštění až 10 000 z nich.

Italské věznice jsou přitom považovány za jedny z nejpřeplněnějších v Evropě. Podle oficiálních údajů uváděných agenturou Reuters si v nich odpykává trest 62 000 vězňů, kapacity jsou ovšem pouze 48 000 osob.

Rozhodnutím byl s konečnou platností zrušen jeden z nejabsurdnějších zákonů, které v posledních letech parlamentem prošly.

Evropský soud pro lidská práva v roce 2013 rozhodl, že překračování kapacity italských nápravných zařízení zasahuje do základních lidských práv zadržených. Italským úřadům bylo nařízeno sjednat nápravu do jednoho roku a zároveň jim byla udělena pokuta ve výši 10 0000 eur.

Delší tresty

Po zpřísnění zákona o drogách byly měkké drogy jako konopí nebo hašiš z právního hlediska postaveny na roveň těm nejtvrdším, tedy heroinu a kokainu. Trestní sazba se tak zvýšila ze dvou až šesti na šest až dvacet let. Zamítavým rozhodnutím ústavního soudu se tresty automaticky snížily na původní úroveň.

Původní ani zpřísněný zákon přitom nezakazují užívání konopí, kriminalizují ale jeho držení.

Tento verdikt rozdělil podle italské agentury Ansa politickou scénu. Poslankyně středolevé Demokratické strany (PD) Alessia Moraniová například prohlásila, že „rozhodnutím byl s konečnou platností zrušen jeden z nejabsurdnějších zákonů, které v posledních letech parlamentem prošly.“

Jiní poslanci, jako například pravicový Maurizio Gaspari, jí ale oponují: „Je chybou vystavovat se riziku, že budeme podporovat prodej a konzumaci drog.“

Zdroj: www.bbc.co.uk
Překlad: Lukáš Hurýsek

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!