Aktuální článek
Jak je na tom Francie s legalizací marihuany?

Jak je na tom Francie s legalizací marihuany?

  • Při prvním porušení zákona hrozí ve Francii za kouření marihuany roční trest odnětí svobody a pokuta 3 750 eur, přesto se zhruba 13,4 milionu Francouzů přiznalo, že si alespoň jednou v životě dali jointa. Sousední Nizozemsko přitom liberalizovalo zákony kolem konopí před téměř čtyřiceti lety a americké státy Colorado a Washington přikročily v nedávné době k úplné legalizaci jeho pěstování, prodeje a držení množství menšího než dvacet osm gramů pro vlastní potřebu.

Esther Benbassaová, senátorka Strany zelených zastupující oblast na jihovýchodním okraji Paříže, věří, že přišel čas na změnu. Tvrdí zároveň, že zákon o legalizaci konopí, který 28. ledna předložila parlamentu, je ve Francii první svého druhu.

Podle jejího návrhu by marihuana měla být k dispozici pro rekreační užívání dospělým konzumentům ve státem provozovaných prodejnách. Podrobnosti chce ale senátorka sdělit až ve chvíli, kdy bude zákon oficiálně představen tisku.

V nedávnem rozhovoru pro deník Local mimo jiné poznamenala: „Toto téma je ve Francii stále tabu. Přetrvávají obavy, že legalizace marihuany bude mít za následek její masové užívání napříč společností. Je přitom opravdu paradoxní, že ačkoli jsou naše zákony v Evropě jedny z nejpřísnějších, počet kuřáků konopí neustále stoupá.“

K načasování návrhu zákona uvedla, že samozřejmě souvisí s děním ve Spojených státech, práce na něm byla ale dlouhodobá. „Pokud to jde ve Washingtonu nebo v Coloradu, usoudili jsme, že nadešel čas otevřít debatu i u nás. Prohibice nemá smysl. K našemu rozhodnutí zahájit kampaň přispělo i prohlášení prezidenta Baracka Obamy, že marihuana není nebezpečnější než alkohol.“

Regulace lepší prohibice

Benbassaová prohlásila, že je užitečnější konopí legalizovat, protože pak lze jeho užívání lépe kontrolovat: „Pokud například schválíme pěstování a prodej, můžeme zároveň dohlížet na kvalitu produktů, věnovat se více drogové prevenci a chránit tak naše děti před dealery, kteří jim drogy nabízejí přímo před školou.“

Podle poslankyně by legalizace pomohla i v boji s mafií a prodejci drog: „Finanční prostředky získané legalizací a zdaněním konopí bychom mohli investovat do prevence zneužívání drog. Domnívám se, že kouření marihuany je v dnešní době nutné brát jako realitu a je potřeba přistupovat k tomu zodpovědně. Ve srovnání například s Nizozemskem je Francie hodně pozadu: ve vztahu k drogám uplatňujeme silnou represi a naše zákony se zakládají na trestání, nikoli na prevenci.“

Je opravdu paradoxní, že ačkoli jsou naše zákony v Evropě jedny z nejpřísnějších, počet kuřáků konopí neustále stoupá.

Na závěr Benbassaová dodává: „V jednom rozhovoru v rádiu se mě jistý profesor medicíny zeptal, jestli budu ve školách prodávat hašiš. Někteří lidé nás budou chtít zdiskreditovat, budou tvrdit, že se levičáci snaží zničit Francii. Snaží se přesvědčit veřejnost, že chceme, aby děti kouřily konopí a společnost otupěla. Tak to ale není.“

„I Spojené státy jsou konzervativní zemí, zároveň jim ale nechybí pragmatismus. My Francouzi jsme sice konzervativní, ale pragmatismus nám nevoní,“ uzavírá poslankyně.

Na přímý dotaz, zda sama někdy marihuanu kouřila, senátorka neodpověděla a držela se tak francouzské tradice – osobnosti veřejného života o svých soukromých záležitostech nemluví: „To je soukromá věc, o níž se nechci bavit.“

Zdroj: www.thestonedsociety.com

Překlad: Lukáš Hurýsek

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!