Aktuální článek
Growreport: Onyx

Growreport: Onyx

  • Onyx je jednou ze samonakvétacích odrůd z nabídky Short Stuff Seedbank. Mělo by se jednat o jednu z těch kvalitnějších, navíc za rozumnou cenu. Jak to dopadlo, se dozvíte v následujícím článku.

Původ

Short Stuff jsou seedbankou, jakých se v posledních letech vyrojili spousty. V nabídce mají dalších jedenáct samonakvétacích odrůd a profitují na zájmu o tuto speciální sortu konopí. Onyx je samonakvétací rostlinou druhé generace, tedy takovou, která je nakřížena z jiných samonakvétacích odrůd. Vybral jsem si ho proto, že mě zaujaly obrázky masivních palic i povětšinou pozitivní ohlasy na fórech. Tvůrce Onyxe, breeder Stitch, použil při jeho tvorbě geny AK-47, Diesel, White Russian a dalších, pravděpodobně již v samokvetoucích verzích, ačkoli to není nikde explicitně zmíněno. Prý se jedná o nepropracovanějšího křížence z nabídky Short Stuff, selektovaného z největšího množství rostlin.

Růst

Všechny rostlinky jsem pěstoval v květnících s objemem 3 litry, abych mohl porovnávat. Všechny si také lebedily v kvalitním odleželém kompostu s mírnou příměsí perlitu a dřevěných pilin. Onyx roste celkem podle předpokladů. Prvních pár týdnů roste rychleji než klasické odrůdy a s nástupem květu prudce zpomalí. Celkem dobře se větví, což kompenzuje malý vzrůst. Listy mají klasický ruderalisový vzor s výrazným pilováním, ale zaoblenými špičkami. I přes prudké zpomalení s nástupem květu dokáže zvládnout solidních 75 centimetrů.


V ideálním případě. Tím ideálním případem se dostávám k největšímu problému této odrůdy, kterým je nestabilita. Zaznamenal jsem tři dominantní fenotypy, ale ani v jejich rámci nebyly rostliny stejné. Skoro by se chtělo říct, že každá kytka byla jiná. To nemusí být nutně na škodu, ale rozhodně jsem to nečekal, protože Short Stuff inzerují Onyx jako stabilizovanou odrůdu. Jak silně se rostliny lišily, můžete vidět na obrázcích okolo. Překvapením bylo, že jedna rostlinka, kterou neplánovaně „zastřihli“ slimáci, se i přesto rozrostla do rozměrů, které byly přinejmenším srovnatelné s nepoškozenými sestrami. Zrovna u samonakvétací odrůdy bych tohle nečekal. Jsem zvyklý na skutečnost, že jakmile se něco pokazí, rostlinky zarazí růst a v době sklizně mají třeba 10 centimetrů. Ne tak Onyx.

Zajímavé také je, že přestože jsem zakoupil regulární semena, vyrostlo mi sto procent samic, na což by si jistě moc lidí nestěžovalo. Mne to trochu zamrzelo, protože jsem si plánoval hrát s pylem, ale co už.

Květ

I přes mizernou stabilitu nelze květům upřít kvalitu. Záleží ale, jak ji hodnotíte. U zeleného fenotypu jsou paličky vyloženě řídké, u fialového je to o něco lepší, ale za cenu nepříjemné náchylnosti k plísni. Nějaký její náznak jsem měl na všech fialkách. Skutečně zajímavý je třetí fenotyp, viz obrázek. Květ je velmi hustý, což u samonakvétacích odrůd není často k vidění. Kdyby takhle vypadaly všechny kousky, byl bych nadšený, bohužel takto vyrostl z celého sáčku semen jen jeden exemplář. Překvapilo mě také, že rostliny se výrazně nelišily jen vzhledem, ale i dokvětem.

Přestože byly všechny vysazeny v jeden den, mezi dozráním první a poslední uplynuly skoro tři týdny. Parádní je u všech fenotypů produkce pryskyřice, která si s klasickými odrůdami vůbec nezadá. Při střihání se mi lepilo úplně všechno.

doporučujeme

Po sklizni

Jak se jednotlivé kusy lišily vzrůstem, tak si byly podobné vůní. U všech byla výrazně ovocná, jen u fialek byly přítomné takové ty tóny jako u všech fialových odrůd konopí. Vůně byla každopádně působivá. Ne vyloženě průrazná, ale rozhodně ani nenápadná a velmi příjemná. Po zapálení se aroma bohužel z velké části ztrácí a zůstává jenom takový jemný ovocný ocásek.

Závěr

Onyx je rozhodně kvalitní samonakvétací odrůdou, ale pořád má své nedostatky. Záleží jen na pěstiteli, jak závažné pro něj tyto nedostatky budou. Stabilita je něco, co většina lidí jistě oželí. Náchylnost k plísni u fialových kousků je už horší. Spíše nepříjemné jsou řídké paličky. Potěšující je naopak solidní vzrůst a svěží ovocné aroma. Těžko říct, jestli Onyx doporučit. Pokud jste zvyklí pěstovat samonakvétačky, Onyx vás nezklame, ale pořád se nevyrovná těm lepším z klasických odrůd. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!