Aktuální článek
Jihoafrický parlament předložil zákon o legalizaci léčebného konopí

Jihoafrický parlament předložil zákon o legalizaci léčebného konopí

  • Zákon o inovacích v medicíně, kterým by Jihoafrická republika povolila užívání konopí pro lékařské, hospodářské a průmyslové účely, byl parlamentu předložen 19. února 2014.

Mario Oriani-Ambrosini, poslanec za stranu IFP (Inkatha Freedom Party) a předkladatel návrhu, uvádí jako hlavní motivaci k tvorbě zákona možnost těžit z nových objevů na poli medicíny.

Podnětem k vypracování návrhu byla pro jihoafrického poslance jeho nevyléčitelná choroba – v loňském roce mu byla diagnostikována rakovina plic ve čtvrtém stadiu. Osobám trpícím takto závažnými onemocněními je odpírána možnost užívat přírodní léčiva, jejichž účinnost a zdravotní nezávadnost byla dostatečně prokázána a která si mohou sami pěstovat. Překážkou legální distribuce je u těchto přírodních substancí údajně především skutečnost, že u nich doposud neproběhly požadované klinické testy.

Rostlinu nepatentuješ

Z ekonomického hlediska jsou podobné snahy kritizovány a zavrhovány jako dlouhodobě neudržitelné. Příjmy farmaceutických firem pocházejí z patentů, avšak rostlinu, jako je konopí, prostě patentovat nelze.

Zákon by umožnil využívání konopí pro léčebné, průmyslové a komerční potřeby v souladu se standardy obecně platnými ve světě.

Podle Orianiho-Ambrosiniho jsou tak miliony pacientů trpících rakovinou vystavovány zbytečné bolesti a utrpení jen proto, že vlády nepodporují výzkum v této oblasti a nesnaží se schvalovat užívání těch léčiv, která nepřinášejí státní pokladně finanční zisk. Výsledkem honby za penězi je tak strádání a pomalá, bolestivá smrt mnoha lidí, která s sebou v konečném důsledku přináší obrovské sociální a ekonomické ztráty pro celou společnost.

Předkládaný zákon se staví proti tomuto trendu. Jeho cílem je vznik jedné nebo více nemocnic, které by byly zaměřeny na výzkum nových léčebných metod určených především pro boj s rakovinou. Zákon by umožnil využívání konopí pro léčebné, průmyslové a komerční potřeby v souladu se standardy obecně platnými ve světě. Přístup k medikamentům na bázi konopí by pacienti měli pouze prostřednictvím výzkumných nemocnic certifikovaných jihoafrickým ministerstvem zdravotnictví.

Mezi vědci je pozitivní vliv konopí u pacientů s rakovinou dlouhodobě znám, svět se ale s výsledky výzkumů seznamuje až nyní a na internetu denně přibývají kladné ohlasy pacientů. Sám Ambrosini veřejně prohlásil, že k léčbě rakoviny dlouhodobě užívá alternativní postupy: „V současnosti nechci za tyto metody lobovat, ale ani je nijak zpochybňovat. To, jestli přežiji nebo ne, bude dostatečným důkazem.“

Zdroj: http://www.belowthelion.co.za
Překlad:
Michael Třebavý

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!