Aktuální článek
Budíííček!

Budíííček!

  • „Evropa i USA potřebují novou strategii v boji proti drogám a měly by se otevřít alternativám, jakými jsou například státem regulovaná produkce a prodej konopí,“ vzkázal světu po agentuře Reuters uruguayský prezident José Mujica, jehož země v prosinci legalizovala pěstování, držení a prodej konopí pro jakoukoli osobní potřebu.

Ačkoli se Uruguay vydává cestou experimentu bez sebemenší záruky v dobrý výsledek, prezident vysvětluje, že zkrátka nastal čas, aby se někdo pokusil o změnu. „Snažíme se stanovit nový směr, zkušenosti sbíráme cestou. Někteří odpůrci tvrdí, že s drogovou politikou se nemá experimentovat, ale já osobně si myslím, že kdo chce uspět, nesmí stagnovat,“ dodal Mujica, který byl za tento odvážný krok nominován na Nobelovu cenu míru.

Že se svět potřebuje probudit z ignorance, konzervatismu a pokrytectví, pochopila i občanská iniciativa Evropská koalice pro efektivní a spravedlivou drogovou politiku (ENCOD), jejíž představitelé se rozhodli za rozumnou regulaci drog bojovat přímo v epicentru problému, a to na každoročním zasedání Komise OSN pro narkotika, které se letos koná 12. a 13. března ve Vídni.

Nejenže byli přizváni k oficiálním jednáním na nejvyšší úrovni, ale připravují se před budovou OSN vybudovat i alternativní mediální centrum, v němž bude tým zkušených novinářů připravovat tiskové zprávy, online zpravodajství a rozhovory s účastníky zasedání. „Chceme veřejnosti zprostředkovat co nejvíce z toho, co se na zasedání projednává v tomto rozhodujícím historickém období, kdy se Uruguay, Španělsko, některé státy USA a další země světa odvracejí od represivní drogové politiky a nahrazují ji pragmatickými modely regulace,“ vysvětlil svůj záměr koordinátor koalice Joep Oomen.

Na oslavu prolomení světové prohibice konopí hodlají aktivisté na travnaté plochy okolo administrativních budov vysázet mladé rostliny konopí, které se dají v Rakousku legálně pořídit v mnoha growshopech. Celá kampaň se nese v duchu jasného sdělení: Potřebujeme skutečnou změnu a potřebujeme ji hned!

A zatímco se okolo konopí ve světě pomalu, ale jistě rozpoutává klid a mír, v české kotlině přežívá autoritářská zlovůle a diletantismus jako za totáče. Brněnský soud v únoru vynesl první podmíněné rozsudky v kauze growshopy, která se spustila na sklonku loňského roku, kdy protidrogovka zasahovala v desítkách obchodů s pěstební technikou po celé republice a zabavovala zboží. Souzeným majitelům obchodů prý přitížila propagace sortimentu na internetu a prodej semen konopí, ačkoli takový prodej zákon výslovně nezakazuje.

Odsouzený Viktor Kopp, jenž se proti rozsudku na místě odvolal, dodal, že soudce vůbec nezajímalo, co je legální a co ne, zato ale přednesl kázání o škodlivosti marihuany s dodatkem, že obžalovaný vše pochopí, až bude mít sám děti. Soudce tak znovu všem připomněl, že spravedlnost je nejen slepá, ale v Brně navíc i kulhá. Kopp a ostatní majitelé growhopů jistě prodejem svého zboží necílili na školáky, kteří si sotva budou něco pěstovat, ale na dospělé, vzdělané, svéprávné a inteligentní lidi, mezi něž by měli patřit i soudci.

Odsouzenému Koppovi i ostatním budoucím odsouzeným asi nezbude nic jiného než podávat stížnosti k Ústavnímu soudu, na který se obrátili i majitelé květinářství v Lomnici, kteří byli za šíření toxikomanie odsouzeni v květnu roku 2012 a jejichž případ rozpoutal loňskou nesmyslnou razii.

Ačkoli ÚS jejich stížnost na konci února 2014 zamítl, zároveň zdůraznil, že nelze vyvozovat „precedenční“ rozsah tohoto rozhodnutí, tedy že je nelze automaticky vztáhnout na ostatní obdobné případy, ty bude prý vždy nutno posuzovat podle konkrétních okolností. Ústavní soud navíc připomněl, že se ve svém nálezu nezabýval obecnou legislativní rovinou kriminalizace šíření toxikomanie a protiústavností platné právní úpravy, protože tuto skutečnost majitelé květinářství bohužel vůbec nerozporovali.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!