Aktuální článek
Zisky ze zdanění konopí překonávají v Coloradu původní očekávání

Zisky ze zdanění konopí překonávají v Coloradu původní očekávání

  • Guvernér státu Colorado John Hickenlooper, který patřil k odpůrcům legalizace konopí, nyní očekává, že výnosy z jeho zdanění překonají původní očekávání. Vyplývá to z nového návrhu státního rozpočtu.

Podle předpokladů guvernérova rozpočtového výboru přinesou daně a poplatky spojené s výrobou a prodejem konopí pro lékařské i rekreační účely v novém fiskálním roce do státní kasy více než 130 milionů dolarů. Z toho vyplývá, že obrat konopného průmyslu by se měl pohybovat kolem jedné miliardy dolarů. Přibližně 600 milionů dolarů by přitom měl tvořit obrat z prodeje konopí pro rekreační účely, což představuje více než padesátiprocentní nárůst oproti původním odhadům.

V analýze se ale zároveň uvádí, že odhady jsou pouze orientační a v návrhu se doslova uvádí: „Je potřeba mít na paměti, že se jedná o úplně nové průmyslové odvětví. Jak bude narůstat objem získaných dat, budou se čísla měsíc po měsíci měnit a upřesňovat, takže konečný výsledek se může lišit od původního odhadu.“

Ještě více peněz, než jsme všichni čekali

I tak se ale jedná o první oficiální odhad zveřejněný od 1. ledna, kdy zákon o legalizaci konopí vstoupil v platnost, a oproti starším odhadům je tento výrazně optimističtější – původně předpokládaný obrat obchodu z konopí měl být 395 milionů dolarů.

Příčinou této odchylky je podle předsedy rozpočtového výboru Henryho Sobaneta fakt, že stát má dnes k dispozici přesné údaje o počtu existujících obchodů s konopím a objemu transakcí: „Až nyní můžeme vzít v potaz data, která jsme před několika měsíci neměli.“

Tato čísla se budou podle výkonného ředitele Marijuana Industry Group Mikea Elliota dále zpřesňovat. Nové obchody budou vznikat, staré zanikat, významným faktorem bude také konopná turistika. „Je těžké cokoli předvídat, ale miliardový obrat se v tuto chvíli zdá být reálný,“ prohlásil Elliot.

Daně a poplatky získané z prodeje rekreačního konopí by za prvních šest měsíců letošního roku měly více než dvojnásobně převýšit výnos z lékařského konopí za celý rok.

Naše úřady se budou snažit praktikovat politiku rozumné regulace užívání konopí dospělými, efektivně investovat získané finance v oblasti ochrany veřejnosti a také předcházet zneužívání konopí nezletilými.

 Podle původního návrhu zákona bude prvních čtyřicet milionů dolarů vybraných na spotřební dani za rekreační marihuanu investováno do školství, stále však zbývá zhruba sto milionů dolarů, které bude moci stát využít jinak.

Peníze na prevenci a ochranu mládeže

Vybrané finanční prostředky ale nebudou sloužit jako injekce do státního rozpočtu. Téměř celá částka by podle Hickenloopera měla být investována do projektů zaměřených na osvětu v oblasti důsledků konzumace marihuany. V příštích osmnácti měsících by tak čtyřicet milionů dolarů mělo putovat na prevenci užívání konopí, čtyřicet milionů na léčbu všech typů drogově závislých, dvanáct milionů na projekty v oblasti veřejného zdraví, dva miliony na kampaň proti řízení pod vlivem konopí a téměř dva miliony na kontrolu konopných obchodů.

Další peníze by podle Hickenloopera měly být investovány do výzkumu vlivu drog na řidičské schopnosti uživatelů a také do vyšetřování nelegální výroby a distribuce konopí. Všechny tyto výdaje jsou nad rámec devětadvaceti milionů dolarů, které byly původně v souvislosti s legalizací konopí z rozpočtu vyčleněny.

„Naše úřady se budou snažit praktikovat politiku rozumné regulace užívání konopí dospělými, efektivně investovat získané finance v oblasti ochrany veřejnosti a také předcházet zneužívání konopí nezletilými,“ napsal guvernér v doprovodném dopise k návrhu rozpočtu. „Jednoznačně také chceme úplně zamezit negativnímu vlivu legalizace konopí na děti a mládež.“

Konopný průmysl podle Mikea Elliota s celkovou výší daní souhlasí a podporuje také převod vybraných peněz na programy drogové prevence a léčby. Zároveň doufá, že regulace bude probíhat v rozumných mezích: „Chceme, aby část zisků šla i na inovace samotného systému přidělování licencí a kontroly. Jednoduše nám jde o to, aby systém s legálním konopím fungoval ve prospěch celé společnosti.“

Odhady zisků z konopí

Odhadovaný zisk ve fiskálním roce 2013–14:
Rekreační marihuana: 35,3 milionů dolarů
Lékařská marihuana: 15,4 milionů dolarů

Odhadovaný zisk ve fiskálním roce 2014–15:

Rekreační marihuana: 117,8 milionů dolarů
Lékařská marihuana: 15,8 milionů dolarů

Odhadovaný celkový zisk z prodeje:

Fiskální rok 2013–14:
Rekreační marihuana: 194 milionů dolarů
Lékařská marihuana: 356,7 milionů dolarů

Fiskální rok 2014–15:
Rekreační marihuana: 612,8 milionů dolarů
Lékařská marihuana: 344,9 milionů dolarů

Zdroj: Komise guvernéra pro plánování a rozpočet

Šest oblastí primárního určení zisků ze zdanění konopí:

45,5 milionu dolarů
Prevence zneužívání mladistvými

40,4 milionu dolarů
Léčba drogově závislých

12,4 milionu dolarů
Veřejné zdraví

3,2 milionu dolarů
Kontrola dodržování zákona

1,8 milionu dolarů
Regulace a dohled

0,2 milionu dolarů
Koordinace

Zdroj: www.denverpost.com
Překlad:
Michael Třebavý

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!