Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: SNÍŽENÍ POČTU SEBEVRAŽD VE STÁTECH S UZÁKONĚNÝM LÉČEBNÝM KONOPÍM

IACM ZPRAVODAJ: SNÍŽENÍ POČTU SEBEVRAŽD VE STÁTECH S UZÁKONĚNÝM LÉČEBNÝM KONOPÍM

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

Studie publikovaná 16. ledna 2014 v odborném časopise American Journal of Public Health zkoumala data o počtu úmrtí ve vybraných amerických státech v letech 1990 až 2007. Vědci se pomocí regresivní analýzy pokusili zjistit souvislost mezi legalizací léčebného konopí a počtem sebevražd.

Po zahrnutí ekonomických faktorů, politické a společenské situace a různého stupně represe v jednotlivých státech vyšlo najevo, že tam, kde bylo legalizováno léčebné konopí, poklesl celkový počet sebevražd pouze o statisticky zanedbatelných 0,05 %.

Mnohem výraznější pokles (10,8 %) byl ovšem zaznamenán u skupiny mužů ve věku 20 až 29 let, přičemž u mužů ve věku 30 až 39 let se jednalo také o významných 9,4 %. U žen nebyly výsledky tak jednoznačné, respektive autoři studie pozorovali mezi jednotlivými státy velké výkyvy, které připisovali různě nastaveným prohibičním zákonům a dalším ekonomicko-společenským faktorům.

V závěru se uvádí, že „počet sebevražd mezi mužskou populací ve věku 20 až 39 let ve státech, které legalizovaly léčebné konopí, výrazně poklesl. Potvrzuje se tak hypotéza, že užívání konopí může některým lidem pomáhat se zvládáním stresových situací. Dalším faktorem by mohla být snížená konzumace alkoholu v těchto státech coby vedlejší důsledek legalizace. Konkrétní mechanismy, jakými působí uzákonění léčebného konopí na snížení počtu sebevražd, by měly být předmětem dalšího zkoumání.“

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!