Aktuální článek
Platforma evropských občanů vyzývá OSN k ukončení války proti drogám

Platforma evropských občanů vyzývá OSN k ukončení války proti drogám

  • Evropská koalice pro spravedlivou a efektivní drogovou politiku (ENCOD) u příležitosti 57. zasedání Komise OSN pro omamné látky konaného tento týden ve Vídni vyzývá Spojené národy k ukončení války proti drogám. Bude zřízeno alternativní mediální centrum, které bude informovat o reakci Komise OSN na průlomové události v oblasti drogové politiky v Uruguayi a některých částech Evropy a Spojených států.

Pětičlenná delegace ENCODu se zúčastní debaty přímo v sídle OSN. Jejími členy jsou Urki Goñi, předseda konopného společenského klubu Urjogaberdea ze španělského Baskicka; Doug Fine, autor knih Hemp Bound a Too High To Fail: Cannabis & the New Green Economic Revolution; Dionisio Nuñez, bývalý bolivijský ministr pro záležitosti koky; Janko Belin, předseda ENCODu; a Joep Oomen, koordinátor ENCODu. V pátek 14. března jeden z nich vystoupí s proslovem na plenárním zasedání. Citujeme z tohoto proslovu:

„Vážení členové Komise, pochopte prosím, že je nezbytné změnit strategii. Musíme zreformovat Úmluvy o omamných látkách, aby bylo možno ukončit žalostnou situaci, která je přímým důsledkem prohibice. Legální regulace drog je jediný způsob, jak zlepšit veřejnou bezpečnost a omezit kriminalitu, která drogy obklopuje.“

ENCOD ve Vídni chystá celou řadu akcí. Delegáty v centru OSN přivítají takzvaní „Kaffeeschnüffler“ („čichači kávy“), kteří budou rozdávat letáky o prohibici kávy v dobách minulých a o současné prohibici rostlin jako konopí a koka. Členové ENCODu vysadí u centra OSN konopné klony na oslavu legalizace konopí v Uruguayi a amerických státech Colorado a Washington.

Hlavním cílem účasti ENCODu na zasedání OSN však bude informovat veřejnost o tom, co se děje uvnitř. Tým novinářů v mediálním centru ENCODu uskuteční rozhovory s delegáty a každý den vypracuje zprávu o zasedání Komise pro omamné látky. Zprávy budou zveřejňovány ve dnech 13., 14. a 15. března ve večerních hodinách prostřednictvím webových stránek www.encod.org.

Novináři jsou srdečně zváni do mediálního centra Encodu, kde mohou vyzpovídat experty a aktivisty ze čtyř kontinentů a dozvědět se více o nejnovějším vývoji na poli mezinárodní drogové politiky.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!