Aktuální článek
Jak fungují konopné společenské kluby v Evropě – Belgie: Průkopníci z Antverp

Jak fungují konopné společenské kluby v Evropě – Belgie: Průkopníci z Antverp

  • Původně se jednalo aktivitu v rámci skupinky přátel, jež se časem přeměnila na alternativu černého trhu s konopím v severní části Belgie. Na následujících řádcích se seznámíme s chodem konopného společenského klubu v Antverpách.

Belgie legalizovala držení a užívání menšího množství konopí pro osobní potřebu před deseti lety. Kuřáci konopí u sebe od té doby mohou mít až 3 gramy drogy a doma si mohou legálně vypěstovat jednu rostlinu. Konopný společenský klub představuje vhodnou alternativu k nelegálnímu nakupování konopí na ulicích či návštěvám holandských coffeeshopů. Mohl by také vést ke zmenšení černého trhu a snížení kriminality. Zároveň propaguje citlivější přístup k uživatelům konopí.

Záslužná myšlenka

V belgických Antverpách takto funguje legální a spolehlivě vedený konopný společenský klub. Z původně nepočetné skupinky přátel a pěstitelů konopí, kteří chtěli zajistit svým členům bezpečný přístup ke kvalitnímu a doma pěstovanému konopí, vznikl klub Trekt Uw Plant (dále jen TUP). Tento klub je nejspolehlivější možností, jak v Belgii získat velmi kvalitní konopí.

Jedním z hlavních cílů podobných konopných klubů je poukázat na fakt, že kdyby neexistoval černý trh, kterým v současnosti projde většina celosvětově vyprodukované marihuany, lidé by měli k dispozici přírodní a relativně neškodnou, ač psychoaktivní rostlinu. Klub TUP v zastoupení jisté neziskové organizace uspěl v několika soudních sporech. V zájmu zvýšení důvěryhodnosti má také zcela transparentní účetnictví, do kterého může kdokoli nahlédnout na internetu.

Sám jsem navštívil akci TUP v Antverpách, abych mohl na vlastní kůži zažít uvolněnou atmosféru legálně fungujícího spolku, kde se uživatelé konopí nestávají terčem perzekuce a kde je hlavní pozornost věnována tématům jako snižování rizik (harm reduction) a bezpečný přístup (safe access).

Joep a jeho přátelé provozují TUP jako neziskovou organizaci, která pěstuje konopí pro ty, kdo nemohou pěstovat doma, a zároveň nechtějí cestovat přes hranice do Holandska, kde by měli možnost pořídit si drogu v coffeeshopu.

S Joepem jsme se setkali u zamčeného vchodu, pozdravili se a vešli dovnitř. Členové klubu se při vstupu musí zapsat a nahlásit, já jsem uveden jako „pozorovatel“. I když má Joep spoustu práce s organizováním dnešní akce, našel si čas i na to, aby mě zasvětil do detailů fungování spolku. Vysvětlil mi, že dnes se koná „výměna odrůd“, kde si členové navzájem vyměňují vzorky svých rostlin, protože každý může pro sebe doma pěstovat pouze jednu. Zde si mohou vyměnit to, co vypěstovali, za stejné množství jiné odrůdy. Díky těmto akcím se členové mohou setkávat a navzájem se poznávat v přátelském prostředí.

Jak to vypadá v praxi?

Joep mi ukázal hlavní místnost klubu, kde u několika stolů sedělo asi 25–30 lidí. Vypadalo to skoro jako v obyčejné hospodě, až na to, že tady si občas někdo ubalil jointa. Sedím vzadu, zatímco Joep předčítá jména ze seznamu. Lidé za ním postupně po jednom přicházejí  a dostávají připravený vzorek zabalený ve dvou průhledných sáčcích. Průměrný věk lidí v místnosti je 35 let, nejmladšímu je 25.

Muž vedle mě je členem TUP už rok a do klubu vstoupil proto, že doma neměl na pěstování dostatek prostoru. Kdyby nebylo TUP, musel by utrácet za časté cesty do Holandska, kde by si mohl zakoupit legálně povolené, ovšem velmi malé množství konopí. Díky TUP má pravidelný přísun dostatečného množství – a co víc – zaručeně v té nejlepší kvalitě.

Toto jsou dospělí a zodpovědní jedinci, kteří jsou živoucím důkazem toho, že konopné společenské kluby mohou legálně existovat a vytvářet společenské hodnoty.

Když ubalím jointa, chci se podle huličského zvyku podělit s ostatními, a tak ho pošlu sousedovi po levé straně, který ale s díky odmítá, protože je tu autem. Zkusím to tedy na pravé straně s otázkou, zda dotyčný taky řídí. Ten se jen pousměje a zakroutí hlavou, takže si zakouřit může, a tak si s ním začnu rovnou povídat. Členem TUP je pouze několik měsíců. Doma nechce pěstovat kvůli tomu, že má malé děti. TUP mu zajišťuje ekologicky pěstované konopí, které vyjde mnohem laciněji než nákladné cesty do holandských coffeeshopů. To, co ušetří, může investovat do dětí.

Širší dopady působení konopných klubů

Jak jsem měl možnost hovořit s větším množství členů, začínal jsem chápat fungování a smysl celého systému. TUP šetří těmto lidem několik hodin týdně strávených na cestách a značné množství peněz, které by jinak museli investovat do benzínu či vlakové jízdenky. Navíc tím, že tito lidé nejezdí pro konopí do Holandska, pomáhá tento klub účinně omezovat drogovou turistiku a pouliční dealerství. Členové klubu mají také jistotu, že jejich rostliny jsou pěstovány dostatečně zkušenými „growery“.

Jakmile všichni členové obdrží své vzorky, přisednu si k Joepovi a zeptám se ho, zda by mi nějaké rostliny neukázal. Odpověděl, že to teď nepůjde, a já s pochopením přikývl. Navzdory jejich naprosto pozitivnímu přístupu byli stále velmi obezřetní a dbali na dodržování všech bezpečnostních pravidel. Ale na mé otázky ohledně TUP Joep odpovídá vždy velmi ochotně. V současné době mají pouze 289 členů, protože ani oni nemají nekonečné prostory pro pěstování. Kapacitu mají na uspokojení potřeb přesně těchto 289 lidí, přičemž zájemců o členství v klubu je asi dvojnásobek. O členství se mohou ucházet pouze občané Belgie.

Více informací o konopných společenských klubech si můžete přečíst v novém magazínu Legalizace č. 22.

V současnosti mají dva zaměstnance, několik dobrovolníků a spolupracují s 22 pěstiteli. Předpokládají, že toto číslo se v blízké době navýší. Aby byli schopni uspokojit požadavky svých členů, budou muset přibrat pět lidí a spolupracovat se třemi desítkami pěstitelů. Což znamená, že TUP je i v době ekonomické recese schopno vytvářet pracovní místa! Registrace je možná po internetu, ale všichni členové musí absolvovat přijímací pohovor v kanceláři TUP.

Joep mě nechá prohlédnout si jeden ze sáčků, které dostávají jednotliví členové. Po podrobném prozkoumání bych řekl, že se jedná o 28 gramů ostříhaných, suchých a dobře fermentovaných palic. V druhém sáčku dostávají ostříhané lístky a další části rostlin. Na sáčcích je etiketa se základními informacemi a názvem odrůdy.

Jak se večer blíží ke konci, dochází mi, že má dnešní zkušenost odporuje tomu, co se běžně o kuřácích konopí tvrdí. Toto jsou dospělí a zodpovědní jedinci, kteří jen užívají konopí pro rekreační anebo léčebné účely. Mají rodiny, řádně platí účty, a když je potkáte na ulici, pravděpodobně je nerozeznáte od obyčejných kolemjdoucích. Jsou živoucím důkazem toho, že konopné kluby mohou legálně existovat a vytvářet společenské hodnoty. Navíc pomáhají snižovat kriminalitu v oblastech, kde dominují pouliční dealeři. Lidé, kteří tvrdí, že kouření trávy vede ke kriminálnímu chování, by měli nejdříve nějaký opravdový konopný společenský klub osobně navštívit a pořádně se nad celou problematikou zamyslet.

Zdroj: encod.com
Překlad: Lukáš Hurýsek

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!