Aktuální článek
Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

  • Odborníci žasnou, veřejnost se diví – v hlavním městě Spojených států a sídle federální vlády Washingtonu byla legalizována konzumace a držení malého množství konopí.

Rozhodnutí bylo městskou radou přijato téměř jednohlasně a zrušilo platnost zákona, který trestal držení konopí v množství do jedné unce (zhruba osmadvacet gramů) pokutou do výše jednoho tisíce dolarů a/nebo trestem odnětí svobody až na šest měsíců.

Buďme liberální

Až nové nařízení letos v létě nabude právní moci, stane se držení malého množství konopí přestupkem s maximální pokutou ve výši dvaceti pěti dolarů, konzumace na veřejnosti pak bude přečinem s pokutou do pěti set dolarů nebo trestem odnětí svobody na maximálně šedesát dnů. Washington se tak připojí k sedmnácti státům, které už dekriminalizaci schválily, a stane se v přístupu ke konopí jedním z nejliberálnějších amerických měst.

„V podstatě to znamená, že držení a užívání konopí bude v hlavním městě postihováno mírněji než kdekoli jinde v celých Spojených státech – s výjimkou Colorada a Washingtonu,“ napsal v otevřeném dopise Dan Rifle, ředitel oddělení pro změny zákonů na federální úrovni v rámci proreformní organizace Marijuana Policy Project.

 Zatímco na území celých Spojených států měli občané černé pleti zhruba čtyřikrát větší pravděpodobnost než běloši, že budou zadrženi v souvislosti s držením konopí, ve Washingtonu D. C. byla tato pravděpodobnost osmkrát vyšší.

 „Je to důležitý krok správným směrem – hlavně proto, že ho udělalo právě hlavní město. Jsem pyšný na to, že jsme měli odvahu tuto změnu provést,“ prohlásil radní Tommy Wells, jeden z hlavních zastánců nového zákona.

Změna číhá za rohem

Washington přitom dosud patřil k městům, kde byl neúspěch stávající drogové politiky zřetelně patrný. V roce 2010 zde došlo v souvislosti s držením drog k téměř devíti stovkám zadržení na 100 000 obyvatel. Zatímco na území celých Spojených států měli občané černé pleti zhruba čtyřikrát větší pravděpodobnost než běloši, že budou zadrženi v souvislosti s držením konopí, v hlavním městě byla tato pravděpodobnost osmkrát vyšší. Přitom platí, že počet uživatelů konopí je – a vždy byl – u obou etnik srovnatelný.

Státy a města východního pobřeží byly doposud v otázce drogové politiky velmi konzervativní. Průlomové rozhodnutí ve Washingtonu by mohlo být tím potřebným impulsem k rozsáhlejším změnám. Podle Národního průzkumu užívání návykových látek (National Survey on Drug Use and Health) má padesát sedm procent obyvatel ve věku mezi osmnácti a devětadvaceti lety zkušenost s konopím, přičemž až třicet procent z nich připustilo, že ho užili během posledních dvanácti měsíců alespoň jednou. Nový zákon by tak mohl zachránit velkou část z nich před zatčením a souvisejícími problémy.

Zastánci tvrdé represe se tedy pomalu přesunují do opozice a pro konopí přichází doba zásadních změn.

Zdroj: www.policymic.com

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!