Aktuální článek
Philip Seymour Hoffman: Ďábel už to bohužel zjistil

Philip Seymour Hoffman: Ďábel už to bohužel zjistil

  • Tento článek je věnován jednomu z nejoblíbenějších herců celé jedné generace. Jestli toto je cena za slávu, buďme rádi, že jsme ji nepoznali. RIP.

Philip Seymour Hoffman zemřel v neděli 2. 2. 2014 v 11.30 místního času v New Yorku. Ale už několik dní předtím ho na internetu pohřbila fáma o jeho smrti. Na Facebooku dokonce vznikl profil s názvem „RIP Philip Seymour Hoffman“ a už v pátek prý měl kolem milionu sdílečů. Pokud je to pravda, tento profil již neexistuje, ale v tomhle světě je možné všechno. Nejmenovaný zástupce tohoto oscarového herce 1. 2. 2014 dementoval zprávu s tím, že herec je naživu, těší se dobrému zdraví a to, co o něm píšou, je naprostá blbost. Jenže…

Philip

Americký divadelní režisér a především jeden z nejlepších filmových herců posledních let Philip Seymour Hoffman byl nalezen mrtvý v koupelně svého mládeneckého bytu v New Yorku svým asistentem a scenáristou. Poslední jeho aktivita není před kamerou filmovou, ale před tou umístěnou nad bankomatem. V sobotu večer, prvního února. Dle svědků byl zpocený a vybral asi 1200 dolarů, které vzápětí vyměnil s dvěma muži za cosi, co již kamera nezaznamenala. Pak už mu zřejmě dělalo v bytě společnost pouze sedmdesát balíčků s heroinem (proč tolik?), začouzená lžíce, zapalovač a stříkačka v jeho předloktí. Ležel ve vaně. V trenýrkách a tričku. Vedle něj na zemi ležel sáček s nápisem Ace of Hearts – srdcové eso, a druhý s nápisem Ace of Spades. Pikové eso, označované jako karta smrti. Nebo nového počátku.

Kousek vedle v Greenwich Village se jeho tři děti těšily, až je táta v neděli ráno, po domluvě s mámou, vyzvedne na dětském hřišti. Nebylo to daleko. Ale on nepřišel. Kostýmní návrhářka Mimi O’Donnellová, Hoffmanova dlouholetá přítelkyně, znervózněla. A když se hercův producent a asistent šli podívat do Philipova bytu, zjistili, co se stalo. Philip Seymour Hoffman už se pro děti nikdy nezastaví. Zemřel ve věku 46 let. Předávkoval se.


Ve dvaadvaceti už to byl zkušený feťák. Úspěšně studoval hereckou školu a bral všechny drogy, jež mu přišly pod ruku. Takže i hodně pil. Pak zpanikařil, začal se bát o život a podstoupil odvykací kůru. Dlouhá léta abstinoval. V roce 2011 prohlásil v rozhovoru pro Guardian: „Byl jsem na tom tehdy strašně špatně. Ale vím, že hluboko ve mně je pořád touha pít a fetovat stejně tak šíleně jako tehdy. Ještě pořád to v sobě mám.“

Zrovna do tohoto skromného a věčně usměvavého chlapíka s nadváhou by málokdo řekl, že by mohl zemřít na předávkování heroinem. Měl úspěch a slávu, která mu nestoupala do hlavy. Nikde nevystavoval na odiv svého Oscara, kterého dostal za titulní roli ve filmu Capote. Nikdy si neosvojil manýry hollywoodské hvězdy, ačkoli jí skutečně byl. Byl to prostě milý soused odvedle. Po městě se procházel nenápadně, své děti vodil do veřejné školy, a přestože byl velmi bohatý, nikdo by to na něm nepoznal.

Nebýt toho, že jeho tvář poznával každý. Což ho vždy uvádělo do rozpaků. Odmítal se měnit jen kvůli tomu, že je slavný. I když přiznával, že když tu a tam díky své slávě dostane lepší stůl v restauraci, nezlobí se. Vždy pro něj bylo důležitější to, aby si všichni uvědomovali, že je herec, nikoli hvězda. Také věděl, že každý si v životě musí projít obdobím, kdy se bojí dalšího rána. Když ho například doženou démoni minulosti, o nichž si myslí, že jsou zažehnáni, a oni najednou znovu zaklepou na dveře. A možná proto měl v duši cosi, co ho hnalo k tomu, aby sáhl po té nejtvrdší droze.

Prý s myšlenkou zkusit heroin intravenózně dlouho laškoval, ale vyzkoušel to až v roce 2012. „Jen jsem ho v mládí kdysi šňupal, ale stejně to bylo strašný,“ prohlásil Hoffman v jednom z rozhovorů zkroušeně. Celých třiadvacet let byl dle svých slov čistý. Natočil mnoho vynikajících filmů, stal se starostlivým otcem tří dětí a i otcovství si náležitě užíval. Hoffman nikdy nebyl typem hollywoodského seladona jako například Tom Cruise. Věděl, že je dost při těle a hodně kouří – nicméně mu to nevadilo. Byl šťastný, že má život rozdělený mezi rodinu, divadlo a filmy. Tak si to vždy představoval. Užíval si život plnými doušky, alespoň v tom krátkém čase, který mu byl vyměřený. Abstinoval až do roku 2012. Nebral ani prášky, ani kokain, natož heroin. A to od roku 1989.

Seymour

V roce 2012 však přišla recidiva. Philip opět začal brát drogy a pít. Jednomu příteli se přiznal, že není daleko od toho, aby se stal závislým na heroinu. Nástupem na odvykací kůru chtěl své bažení a počínající závislost potlačit. Ale jeho vůle byla zřejmě slabší než touha po droze, po uvolnění, po lásce, serotoninu, po tom, že ač megastar. Nebyl hrdinou. Heroin (z řeckého „bezbolestný“) to často asi udělal za něj.

„Vím, že když s tím nepřestanu, umřu,“ svěřil se Hoffman před nedávnem kamarádovi. Po další odvykací léčbě v květnu 2013 mu drogy daly na chvíli pokoj, ale v prosinci minulého roku zase začal heroin pravidelně brát. Také přestal docházet na schůzky Anonymních alkoholiků a začal opět pít.

Heroin se mu stal 2. února tohoto roku osudným. Zda v případě tohoto úmrtí hrály roli i další drogy, není vyloučené. V jeho bytě byly nalezeny léky na vysoký krevní tlak a na uvolňování svalových křečí. Policie zahájila vyšetřování a na jeho základě zatkla čtyři podezřelé, z nichž jednoho musela pro nedostatek důkazů propustit. Ve vazbě zůstal sedmapadesátiletý Robert Vineberg, jazzový hudebník a drogový dealer, v jehož bytě nalezla policie více než 250 sáčků s heroinem a mladou ženu a muže, kteří žili ve stejném domě jako Vineberg.

U nich našli Hoffmanovo telefonní číslo, heroin a kokain. Z výpovědí informátorů vyplývá, že Hoffman chodil za Vinebergem i dvakrát týdně. Je to možná jen náhoda, že Vineberg hrál v roce 2003 na saxofon v doprovodné skupině Amy Winehouse. Krom toho doprovázel na koncertech i takové hvězdy, jako je David Bowie, Mick Jagger a další. Předběžné testy podle agentury AP ukázaly, že heroin nalezený u herce neobsahoval příměs v podobě fentanylu.

Tento opioid, který je asi stokrát účinnější než morfin, se používá ke zintenzivnění drogového opojení. Na rozdíl od morfinu nastupuje účinek rychleji, zároveň ale rychleji odeznívá. V lékařství se fentanyl používá k tišení bolesti pacientů, kteří trpí rakovinou. Jako příměs do heroinu zapříčinil v poslední době mnoho případů smrti z předávkování. (viz níže)

Smrt tohoto herce se ještě neobjevila v titulních zprávách a vermontský guvernér už začal bít na poplach. Již v lednu varoval před „heroinovou krizí“ v USA. Počet heroinem předávkovaných narkomanů se v posledním desetiletí zdvojnásobil až ztrojnásobil.

Jen v New Yorku se mezi lety 2010 až 2012 zvýšil o 84 procenta! V Pittsburghu a okolí zemřelo během dvou týdnů na pajcovaný heroin 22 lidí. Ve státě Maryland jen v září loňského roku zemřelo následkem užívání heroinu 37 lidí. Mluvčí Americké protidrogové centrály DEA Rusty Payne prohlásil: „Tato drogová nákaza již dosáhla epidemických rozměrů. Všichni si uvědomujeme, že ji má na svědomí především černý trh s drogami.“ Podle New York Times je v New Yorku gram heroinu k sehnání již za šest dolarů.

Obchod je tak dobře organizovaný, že vám heroin přivezou na zavolání až domů. Podle průzkumu amerického úřadu pro zneužívání drog se zjistilo, že v roce 2012 sáhlo po heroinu téměř 669 000 Američanů ve věku nad dvanáct let, z toho 156 000 uživatelů poprvé. Počet dotazovaných, kteří se přiznali k užívání heroinu, se od roku 2002 zdvojnásobil, píše CNN. Hlavní příčinou smrti uživatelů je předávkování heroinem s dalšími substancemi.

Podle odborníků v tom hraje velkou roli distribuce heroinu z Mexika a zesílená státní kontrola výdeje silných analgetik typu oxycodon. Toto analgetikum je označováno jako „heroin chudých“. Po jeho zdražení lidé začali volit lacinější heroin. Heroin je sice dostupnější, ale nemá tak předvídatelné účinky. Oxycodon, jako lék na předpis, je měl. Mnoho dávek heroinu je navíc ředěno natronem (jedlou sodou), projímadlem pro děti nebo utišujícím prostředkem fentanylem. Dle DEA zcela logicky dealer zákazníka o těchto aspektech neinformuje.

Hoffman

Bylo to jako blesk z čistého nebe, když se zpráva o smrti tohoto talentovaného herce dostala na veřejnost. Během svých let bez drog se rodilý Newyorčan vypracoval ze zdánlivě nenápadných vedlejších rolí až do nejvyšších pater nezávislého i hollywoodského filmu.

Když seděl u piva se svými kolegy, s nimiž zakládal divadelní společnost LAByrinth, byl tento podsaditý a sporý, dost často špatně oholený chlapík snadno k přehlédnutí. Na kouzlo držitele Oscara Hoffman moc nedbal. Pro Hollywood byl příliš velký chameleon, než aby se dal zařadit do nějaké škatulky či typu herce. Ale jako představitel charakterních rolí byl jedinečný.

Huhňavý, křehký, cílevědomý muž strohých gest – v toho se proměnil na plátně ve filmu Capote z roku 2005, zatímco v téže době exceloval v divadle v naprosto odlišném charakteru Jaga v Othellovi. V rolích ošetřovatele onkologického pacienta v Magnolii, ochotného a energického transsexuála Rustyho ve filmu Bezva polda (Flawless) s Robertem de Niro, chronického hráče Dana Mahownyho v Případu Mahowny a vizionářského pátera Flynna v dramatu Pochyby (Doubt) se Philip Seymour Hoffman vždy chová jako někdo zcela jiný. Jen intenzita a nespoutanost, s níž se do každé role vrhá, zůstávaly stejné. Po roli spisovatele Trumana Capoteho ve stejnojmenném filmu mu kritici leží u nohou. Nezapomenutelný je i jako dýdžej The Count ve filmu Piráti na vlnách.

I v osobním životě se mu dařilo. V roce 1999 potkává svou životní lásku, kostýmní výtvarnici Mimi O’Donnellovou, s níž má dvě dcery a syna. Ale štěstí vydrží jen do té doby, dokud drogy pro herce nehrají žádnou roli. Začíná se šuškat, že Hoffman má velké problémy a že ani v partnerském vztahu to neklape tak, jak by mělo. Sousedé si všimli, že se nastěhoval zpět do svého původního bytu a že v posledních měsících působí nějak sklesle. Věděli, že má problémy s drogami.

Heroin vyhrál. Hoffman zemřel. Zlatá dávka ho připravila o život. Navzdory slávě, úspěchu a bohatství. Nebo právě proto?

Když odváželi mrtvé tělo Philipa Seymoura Hoffmana, nebylo to z megalomanské rezidence v Beverly Hills. Odváželi jej z obyčejného domu v Greenwich Village, kde každý zná svého souseda. A jeho sousedi ho měli rádi. On sám byl antihvězda. Obyčejný chlápek ze sousedství s obyčejnými problémy. Chodil vynášet odpadky, povídal si se sousedy a občas nesl domů jídlo od Číňana za rohem. Jeho srdečnost předčila vaši vlastní. Věřte nevěřte, byl to herecký génius posledních let. Philip Seymour Hoffman. Možná ho ještě objevíte…

Přitom už dávno nemusel nikomu nic dokazovat. Naposledy snad tehdy, když se rodiče v jeho deseti letech rozváděli a on se snažil obrátit pozornost k sobě. V profesním životě platil za jednoho z nejlepších představitelů charakterních rolí, a také za milého, velmi příjemného a přátelského kolegu. Tvrdil, že jeho soukromý život je strašně obyčejný a přízemní. „Neběhám po městě s bodyguardy a nevztekám se, když mi přinesou studený kafe. Prostě vedu úplně normální život.“

A takhle by si ho měli ponechat ve vzpomínkách všichni. Jako úplně normálního člověka, který si vydělával prostě tím, že točil skvělé filmy a hrál stejně tak dobře i divadlo. A na jeho počest si můžete večer stáhnout z internetu jeden z jeho filmů, třeba kultovní komedii bratrů Coenových Big Lebowski, kde si Philip Seymour Hoffman s chutí vystřihl roli upjatého a trošku úchylně vyhlížejícího tajemníka Brandta. Anebo jako já svůj nejmilejší film z roku 2007, od tehdy již třiaosmdesátiletého nestora Hollywoodu Sydneyho Lumeta, kde si nechává jako hrdina filmu pěkně šlehat herák – Než ďábel zjistí, že seš mrtvej.

Filmografii si najděte na csfd.cz nebo na imbd.com nebo jinde – máte-li zájem.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!