Aktuální článek
Léčebné konopí po česku

Léčebné konopí po česku

  • Léčebné konopí je v Česku legální bezmála rok. Bohužel jenom na papíře, protože k pacientům ještě nedorazil ani gram. A jestli se konopí letos v lékárnách objeví, bude tak drahé, že si ho nemocní nebudou moci dovolit.

Loni v únoru podepsal prezident Václav Klaus zákon, který umožnil legální využití konopí k léčebným účelům – pod bedlivým dohledem lékařů a úřadů. Média informují, že k dostání má být v lékárnách na elektronický předpis ještě téhož roku. Zdálo se, že strastiplná, ale překvapivě rychlá cesta od Petice za léčebné konopí k novému zákonu dospěla ke zdárnému konci. Když však začal v dubnu nový zákon platit, po konopí nebylo ani vidu, ani slechu. Chyběla vyhláška a nebyl spuštěn elektronický registr.

Nešťastná vyhláška

Koncem roku 2012 už bylo jisté, že zákon projde, ale Ministerstvo zdravotnictví s prováděcí vyhláškou (která upravuje předepisování, přípravu, výdej i používání) vůbec nespěchalo. Platit začala až od srpna a k léčebnému použití byly připuštěny jen čtyři typy konopí (podle obsahu Δ9-THC a CBD), které – jakoby náhodou – odpovídají čtyřem odrůdám, které pěstuje firma Bedrocan, monopolní holandský producent. Ačkoli pro to nebyl žádný rozumný důvod, odrůdy pěstované v Izraeli či USA (nebo nelegálně u nás) neprošly. Skoro to vypadá, jako by si ministerští úředníci (kteří konopí nerozumí) nechali normu od chytrých holandských podnikatelů nadiktovat.

To však není jediná vada na kráse. Vyhláška umožňuje vydat jednomu pacientovi nejvýše 30 gramů měsíčně (což určitě nebude stačit všem), na rozdíl od původního plánu ale přesně vymezuje, na které diagnózy je možné konopí předepsat, a zakazuje ho dětem a mladistvým.


Lék pro bohaté

Podle předkladatelů zákona měla konopná léčba stát 1500 korun měsíčně, ale pesimisté jim nevěřili a k cifře přidávali jednu nulu navíc. A už v dubnu bylo jasné, že nemocní si budou léčbu hradit sami – Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl, že konopí nebude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, protože prý neléčí, ale jen zmírňuje příznaky. Vysloužil si za to ostrou kritiku od Petičního výboru za léčebné konopí, který stál u zrodu nového zákona.

Původní plán byl, že licence tuzemským pěstitelům začne SÚKL vydávat na jaře 2014 a do té doby bude k dispozici konopí z ciziny. V úvahu však přichází jen Holandsko, kde mají nejdražší léčebné konopí na světě a většina nemocných proto upřednostňuje marihuanu z coffeeshopů. Holandsko navíc nedovoluje vyvážet do jedné země více než 50 kg konopí za rok (či 100 kg za 3 roky).

Takže pesimisté měli pravdu. Konopí z dovozu bude pro většinu nemocných cenově nedostupné. Bohužel ani legální české konopí nebude o mnoho levnější, protože nastavený systém je velmi komplikovaný a tudíž mnohem nákladnější, než když si bylinu vypěstujete nelegálně doma na zahrádce.

Bez registru ani gram

Prováděcí vyhláška k novému zákonu platí od srpna, ale až v listopadu konečně udělil Inspektorát omamných a psychotropních látek licence prvním dovozcům – získaly je firmy Elkoplast (přední výrobce kontejnerů, jehož majitel je konopný nadšenec) a Phoenix, lékárenský velkoobchod.

Jenže i kdyby konopí přivezly (a k tomu je nic nezavazuje), nemají ho komu prodat. Lékaři totiž stále nemohou konopí pacientům předepsat. Podle zákona je nejprve musí nahlásit do „elektronického registru výdeje přípravků na předpis s omezením“, jenže ten dosud nebyl zprovozněn. Nelze tedy vydat elektronický recept a bez něho lékárny konopí vydat nemohou.

Mlžení ze všech stran

Se spuštěním registru SÚKL vůbec nespěchá. V říjnu sice ohlásil, že výdej e-receptů je připraven. Spuštěn ale nebyl a v listopadu přišel ústav s tvrzením, že se čeká, až se trocha konopí doveze a nějaký lékař ho bude chtít opravdu předepsat… Adiktolog (a člen petičního výboru) Tomáš Zábranský si stěžuje, že se mlží všech stran a že úkolem úřadu je registr prostě spustit a dát k dispozici, což se mělo stát už v dubnu.

Zábranský varuje, že léčebné konopí po česku bude opakováním holandského neúspěchu a pacientům na rovinu radí, ať raději zasejí. Podle něho celý proces záměrně bojkotuje Ministerstvo zdravotnictví. Bývalý ministr Heger pochybení odmítá a vinu hází na autory novely (kterým nedošlo, že konopí produkované farmaceutickým průmyslem bude „strašně drahé“) i na SÚKL, který je prý v té věci naprosto samostatný. Faktem ale zůstává, že úředníci, kteří přímo či nepřímo spadali do jeho kompetence, udělali všechno pro to, aby léčebné konopí zůstalo legální jenom na papíře.

Loni jsme se nakonec léčebného konopí v lékárnách vůbec nedočkali. Na Úřadě vlády se však sešla pracovní skupina pro revizi zavádění léčebného konopí v praxi. Snad se to podaří trochu popohnat a aspoň některé z mnoha chyb napravit.

Letos raději zasejte

V polovině února uplynul rok od chvíle, kdy prezident nový zákon podepsal. Do lékáren – natož k pacientům – však stále nedorazil ani gram. Technicky je sice připravena už třetina lékáren, ale lékaři nikoli. Není úplně jasné, kde přesně to vázne, ale za hlavního viníka je pokládán SÚKL. Ten prý pořád hledá inspektora, který má na distribuci dohlížet…

Zdrcený prezident Svazu pacientů Luboš Olejár vyzval nového ministra zdravotnictví k výměně vedení SÚKL, protože ústav nezvládá svou roli v zásadní věci a nezajistil, co měl. Diví se, proč mají vlastně konopí dovážet soukromé firmy, když máme státní podnik Zdravotnické zásobování. Nemocným doporučuje, aby si zajistili konopí ze zahraničí a po státu vymáhali proplacení nákladů. Ale jistější asi bude na jaře opět zasít.

Změna v nedohlednu

Začátkem února nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele SÚKL Pavla Březovského. Řízením ústavu pověřil krizového manažera Zdeňka Blahutu (který hned druhý den ve funkci odvolal tři náměstky) a poslal tam kontrolory. Důvodem personálních změn však byla nespokojenost s řízením ústavu a podivné veřejné zakázky, nikoli potíže s konopím.

Letos mají být konečně uděleny licence českým pěstitelům. Nový ministr zdravotnictví sice léčebnému konopí fandí, ale pokud jeho ministerstvo zásadně nepřehodnotí dosavadní postoj, nedá se očekávat velká změna – buď budou pěstitelé platit nemalé částky Bedrocanu, nebo stráví prvních pár let šlechtěním konopí s obdobnými (nahodile stanovenými) parametry.

Do té doby však nebude v lékárnách konopí buď žádné, nebo jen velmi drahé. Nelegální samopěstování tak přinejmenším pro letošní rok zůstane pro většinu nemocných jedinou schůdnou cestou, jak si léčebné konopí obstarat.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!