Aktuální článek
Hydroponie pro každého

Hydroponie pro každého

  • Na českém knižním trhu se koncem roku 2013 objevila publikace, která by měla zaujmout každého příznivce pěstování (nejen) ve vodě. V této knize přezdívané „bible hydroponického pěstování“ najde čtenář naprosto vše potřebné – od základů kultivace až po instalaci supermoderních systémů.

Pár slov o autorovi

William Texier je francouzský geolog, inovátor a vynálezce, který strávil značnou část života v americké Kalifornii, kde se zabýval pěstováním rostlin ve vodě a kde také v roce 1985 vyvinul společně s další legendou oboru Lawrencem Brookem aero-hydroponii. (Jedná se o dosud velmi populární hydroponický pěstební systém, v němž voda cirkuluje na základě kontaktu se vzduchem, přičemž dochází k ideálnímu okysličování roztoku.)

Se svými více než třiceti lety zkušeností v oboru je Texier považován za jednoho z největších světových odborníků na hydroponii. V roce 1994 se vrátil z Kalifornie do Francie a založil evropskou pobočku společnosti General Hydroponics, která je jedním z hlavních světových inovátorů v oblasti hydroponických technologií.

Před několika lety se rozhodl sepsat veškeré poznatky z dlouholeté praxe a výsledkem je tato informačně bohatá publikace, kterou u nás představilo francouzské nakladatelství Mama Editions.

Obsah a forma

Hydroponie pro každého zaujme na první pohled přitažlivou obálkou, ostatně grafická úprava celé knihy se velmi povedla. Na necelých 300 stranách nalezneme 120 detailních ilustrací, nákresů a fotografií, které pomáhají pochopit někdy náročnější výklad autora a zároveň lákají čtenáře k tomu, aby se také ponořil do tajů pěstování ve vodě.

Z hlediska dalších formálních aspektů čtenář zcela jistě ocení nadstandardně kvalitní křídový papír a šikovné záložky na okraji stránek, které usnadňují orientaci v knize. Je totiž velmi pravděpodobné, že publikace bude po prvním přečtení sloužit jako referenční zdroj, k němuž se pěstitel bude opakovaně vracet – jak během sestavování hydroponického pěstebního systému, tak v průběhu samotné kultivace rostlin.

Co se týče obsahu, Hydroponie pro každého je rozdělena do dvou hlavních oddílů: prvních 230 stran je původní Texierův text a zbývajících zhruba 50 je takzvaný „HydroScope“. V podstatě se jedná o seznam spřátelených zahradnických výstav a festivalů z celého světa a adres významných obchodů nabízejících pěstební potřeby, publikace a další informace o pěstování obecně.

Nejen o hydroponii

Nejdůležitější částí knihy je samozřejmě samotný Texierův text rozdělený do devíti kapitol, z nichž každá se zabývá jinými specifiky hydroponie, tedy „pěstováním rostlin bez využití půdy ve vodě, která obsahuje rozpuštěné živiny“.

Informace v úvodních kapitolách se podle očekávání týkají především samotné hydroponie – v první se dočteme o různých druzích pěstebních systémů, ve druhé autor představuje nejpoužívanější hydroponické substráty a ve třetí a čtvrté se podrobně věnuje složení živného roztoku a jeho údržbě.

Knihu Hydroponie pro každého si můžete koupit v našem eshopu edice Legalizace za 490 Kč.

Nicméně následující kapitoly obsahují množství cenných informací, které využije každý pěstitel, aniž by musel být příznivcem hydroponie. Například v páté kapitole se autor věnuje pěstebnímu cyklu od sázení přes tvorbu řízků až po sklízení, přičemž naprostá většina jeho poznatků je aplikovatelná i na pěstování rostlin v půdě.

To samé lze v podstatě říct i šesté kapitole, která se detailně věnuje indoorové pěstební místnosti a podmínkám, jež jsou pro růst rostlin ideální. V sedmé kapitole se autor zabývá škůdci, kteří se mohou v místnosti objevit, a uvádí často velmi netradiční způsoby, jak s nimi bojovat. Oproti tomu v osmé kapitole představuje prospěšné látky a organismy, díky nimž lze dosáhnout vyšších výnosů a kvalitnější úrody.

Shrnuto a podtrženo, Hydroponie pro každého představuje publikaci, jaká zde dlouho chyběla. Obsahuje ucelené a naprosto zásadní informace pro každého náruživého pěstitele, jenž má zájem se ve své oblíbené činnosti zdokonalit. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!