Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: ALKOHOL ZVYŠUJE PRAVDĚPODOBNOST NÁSILÍ VE VZTAHU ZE STRANY MUŽE, ZATÍMCO KONOPÍ NIKOLI

IACM ZPRAVODAJ: ALKOHOL ZVYŠUJE PRAVDĚPODOBNOST NÁSILÍ VE VZTAHU ZE STRANY MUŽE, ZATÍMCO KONOPÍ NIKOLI

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

V žurnálu Addictive Behaviors vyšla začátkem letošního roku studie pracovníků Katedry psychologie Tennesseeské univerzity, která začíná slovy: „Přestože existuje značné množství odborné literatury, která se zabývá spojitostí mezi alkoholovou intoxikací a zvýšenou partnerskou agresivitou (PA) z teoretického hlediska, dosud neproběhly takřka žádné praktické studie. Navíc co se týče konopí a PA, neexistuje ani dostatečné množství teoretické literatury.”

Tato studie se tedy zabývala zvýšenou PA ze strany mužů jak po užití alkoholu, tak po užití konopí. Výzkumu se zúčastnilo 67 studentů místní vysoké školy, kteří během posledního měsíce konzumovali alkohol a byli v partnerském vztahu. Po dobu 90 dní zaznamenávali svou konzumaci alkoholu, konopí a sklony k násilnému chování (psychologické, fyzické a sexuální).

V závěru autoři uvádějí: „Pravděpodobnost sexuálního a fyzického násilí byla vyšší každý den, kdy muž požil nějaký alkohol, a s přibývajícím množstvím nápojů se zvyšovala. Pravděpodobnost psychologické agrese byla vyšší pouze ve dnech, kdy muž zkonzumoval více než pět standardních nápojů (jako půllitr piva). Na druhou stranu užívání konopí v libovolném množství nezvyšovalo pravděpodobnost jakéhokoli typu agresivního chování.“

Výsledky studie jednoznačně potvrdily, že konzumace alkoholu zvyšuje u mužů v partnerském vztahu pravděpodobnost agresivního chování.

Zdroj: www.sciencedirect.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!