Aktuální článek
Festival Mighty Sounds čelí likvidačním pokutám

Festival Mighty Sounds čelí likvidačním pokutám

  • Festival Mighty Sounds čelí už čtvrtým rokem pokutám za hluk od Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. Tyto pokuty se každým rokem zdvojnásobují, letos se jedná už o neuvěřitelných 420 000 Kč. Pořadatelé se proti rozhodnutí odvolávají: pokuta je podle nich nepřiměřeně vysoká a limity, které jsou v současné době v platnosti, nesmyslně nízké.

Festival Mighty Sounds, který každoročně přiváží do České republiky to nejlepší z žánrové muziky, se musí bránit neúměrně vysokým pokutám za hluk. V roce 2010 se jednalo o 90 000Kč, za rok 2011 přišla pokuta na 180 000 Kč a za ročník, který proběhl v roce 2012, jde o částku 210 000 Kč (ta byla po odvolání snížena Ministerstvem zdravotnictví z původních 360 000 Kč). Pořadatelé k pokutám uvádějí: „Pokuta je oproti loňsku opět dvojnásobná, tentokrát dosáhla mimořádně vysoko: 420 000 Kč. Pokud bychom takovou pokutu museli zaplatit, je téměř jisté, že by to zabránilo pořádání dalších ročníků. Festival Mighty Sounds by skončil.

Hlukové limity, které jsou v tuto chvíli v platnosti, zakazují v chráněném venkovním prostoru staveb (tzn. nikoliv uvnitř obytných budov, ale venku před domem) v době mezi 22:00-6:00 hluk větší než 35 dB, tzn. hluk, jenž odpovídá šepotu či tlumenému hovoru. Dle pořadatelů tento hlukový limit není možné při konání jednorázové hudební akce pod širým nebem dodržet. Hodnoty naměřené během Mighty Sounds (48 dB a 55 dB) také v žádném případě nemohly nikoho ohrozit na zdraví.

Pořadatelé nesouhlasí s nepřiměřenou výší pokuty ani se současným nastavením hlukového limitu pro jednorázové hudební akce. Proti rozhodnutí Krajské hygienické stanice se odvolají. Plné prohlášení organizátorů festivalu Mighty Sounds naleznete zde.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!