Aktuální článek
Legalizace.cz rozdává konopná semínka

Legalizace.cz rozdává konopná semínka

  • Občanské sdružení rozdává konopná semínka senoirům a nemocným lidem. Chce jim tak pomoci zprostředkovat lék, na nějž mají podle Ústavy ČR nárok.

Represivní drogová politika nepřináší v zásadě nic pozitivního a navíc je prokazatelně neúspěšná a drahá. To je skutečnost, kterou po zhodnocení své poslední desetileté strategie v boji proti drogám přiznala v roce 2009 i Komise OSN pro omamné látky. Ačkoliv se zdá, že v České republice je situace okolo drog a především konopí relativně liberální, zastaralé mezinárodní úmluvy podporující válku proti drogám mají neblahý dopad i v naší zemi. Jasným důkazem je přetrvávající nezájem české vlády upravit zákony o konopí do té míry, aby přestaly omezovat práva a svobody každého občana ČR. Neochota vlády racionálně uvažovat o legalizaci pěstovaní konopí pro vědu a výzkum, léčivé účely a osobní potřebu pramení nejspíše z neinformovanosti nebo dokonce strachu z této rostliny a z možných dopadů vyplývajících ze změny konopné legislativy.

Vězení nebo zdraví

Česká republika je ovšem podle několika průzkumů veřejného mínění téměř z poloviny plná lidí, kteří se konopí a jeho účinků nebojí a souhlasí s dekriminalizací či úplnou legalizací pěstování a držení této byliny. Nemalou skupinou příznivců konopí jsou překvapivě senioři a lidé nemocní, kteří na konopí pohlížejí jako na alternativní léčivo (drogu) pro zmírnění Parkinsonovy nemoci, rakoviny, cukrovky, astmatu, kožních chorob, alergií nebo Alzheimerovy choroby a vkládají velikou důvěru v jeho léčivé vlastnosti. Desetitisíce vědeckých studií o konopí a jeho prokazatelně léčivých účincích jsou jejich nadějí, když konvenční léky nepomáhají nebo způsobují nepříjemné vedlejší účinky, nemluvě o finanční zátěži tyto léky získávat. Ale získávat léčivé konopí v české kotlině je obtížné také, a navíc mnohem nebezpečnější, hrozí-li člověku za držení přírodního léku když ne odnětí svobody, tak od ledna 2010 alespoň pořádná pokuta. Právní řád naší země totiž nastavuje taková pravidla, že nemocný člověk, který se rozhodne konopím sám léčit, musí nejdříve zvážit, zda mu je přednější svoboda či zdraví a pak se ve strachu z možného postihu kurýrovat tajně.

Pomož si sám

Občanské sdružení Legalizace.cz nedokázalo nadále přihlížet tomuto tristnímu stavu a rozhodlo se všem nemocným a seniorům podat pomocnou ruku. Respektive podat pomocnou hrst plnou konopných semínek. Kdo by přece doporučil vlastní babičce, aby při shánění konopí na mastičku obcházela kluby či obvolávala dealery a nakupovala na černém trhu předražené konopí neznámého původu? Věřím že nikdo.

Na jaře loňského roku proto Legalizace.cz vyhlásila akci „Semínka seniorům”, jejímž smyslem bylo všem žadatelům poskytnout konopná semínka, z kterých by si mohli léčivé konopí sami vypěstovat. Proti čestnému prohlášení dostala každá osoba starší osmnácti let pytlíček semínek s návodem, jak si léčivou bylinku vyšlechtit a jak s ní následně nakládat jako s lékem či surovinou při výrobě léčivého preparátu. Zároveň byla všem pěstitelům léčivého konopí nabídnuta mediální a právní podpora, a to především v případech, kdyby se jejich snaha o samoléčbu dostala do konfliktu s již zmíněným neefektivním právním řádem. Zkrátka kdyby je někdo pro těch pár kytek udal a znuděná policie si na nich začala honit triko.

Letošní druhý ročník „Semínek seniorům” se setkal s neočekávaným zájmem, a to i díky mediální podpoře Radiožurnálu a časopisu Reflex, které o akci informovaly a pomohly tak nemocným lidem konopná semínka zdarma získat. Legalizace.cz jich letos s radostí rozeslala po celé republice přes 1 kg a pevně doufá, že přinesou kýženou úrodu a především úlevu od všech nemocí a neduhů, kvůli kterým se lidé na sdružení se žádostí o semínka obrátili.

Víra v konopí

A že lidé opravdu v konopí věří a doufají v jeho léčivé schopnosti, dokazují dopisy, které společně s čestným prohlášením na adresu Legalizace.cz přišly. Dva z nich s dovolením vybíráme, abychom se o ně podělili a dokreslili tak obrázek léčivého konopí z pohledu nemocných lidí.

Dobrý den,

mám po operacích obou kyčelních kloubů, Parkinsona v začátcích – nezvladatelný třes hlavně pravé ruky. Po dlouhodobém hledání vhodného léku a zkoušení všeho možného jsem pozoroval trochu zlepšení po medikaci léku XY, který však měl na mě velmi nepříjemné vedlejší účinky, ale ruka se trochu zklidnila. Bohužel mě sanitka musela odvézt na JIP a odtud přímo na kardiochirurgii, kde jsem se podrobil operace srdce – dvojitý bypass. Lék XY jsem musel vysadit už před prvním příznakem potíží se srdíčkem a nyní jsem ho chtěl znovu nasadit, ale můj kardiolog to striktně zakázal! Jelikož adekvátní náhrada tohoto léku není, tak se prý musím smířit s tím, že se potíží s třesem už nezbavím do smrti. Problémy na poště při podpisu, v bance, při jídle a vůbec během celého dne mě nutí hledat jiná řešení. Na internetu jsem se dočetl o léčbě konopím, možnosti zdarma získat semínka a kontaktu na Vás. Proto bych Vás chtěl poprosit, zda byste mi mohli zaslat pár semínek k pěstování pro seniory, budu velmi vděčný.

Moc se omlouvám za to, že jsem si dovolil Vás tímto obtěžovat, ale moje problémy, které klasická medicína není schopna zmírnit, mě nutí hledat jiná řešení. Děkuji za podporu…

A o semínka nás žádali dokonce i ze zahraničí…

Dobrý deň,

mám veľmi kruté bolesti po celom tele, neurologicko-interno-endokrinologického pôvodu, ktoré sú u mňa následkom stavu po prekonaní 15 rôznych chirurgických operačných zákrokov. Chcela by som skúsiť vypestovať konopu siatu zo semien, ak mi ich pošlete aj s predpísaným návodom na ich pestovanie, pokiaľ sa mi to podarí. Je len samozrejmé, že ich použijem výlučne iba na samoliečbu vlastnej osoby. O liečbe konopou som počula a uvažovala už viackrát, hoci s tým nemám nijaké skúsenosti. Preto by som Vás prosila, aby ste sa mi ozvali a umožnili mi takúto liečbu z Vašich zaslaných semien, lebo vzhľadom na intenzitu svojich každodenných bolestí a množstvo variabilných zdravotných problémov už nemám čo stratiť, už môžem len získať.

Za Vaše porozumenie Vám vopred ďakujem a ostávam s pozdravom

Kdo pěstuje, legalizuje

Velice nás překvapilo odhodlání všech žadatelů, kteří se i přes nepříznivé právní podmínky rozhodli pěstovat léčivou, avšak nelegální rostlinu konopí a věří nejen ve své právo na zdraví garantované Ústavou ČR, ale i na zdravý rozum, který by měl být základním stavebním kamenem každé vyspělé společnosti. Občanské sdružení Legalizace.cz bude i nadále usilovně podporovat odvahu všech pěstitelů léčivého konopí a přeje jim mnoho úspěchů při zmírnění jejich zdravotních problémů.

Akce „Semínka seniorům” bude pokračovat v lednu 2011. Více informací o akci najdete na našich webových stránkách http://www.legalizace.cz/projekty/seminka-seniorum/.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!