Aktuální článek
Přátelé konopí: Susan Abigail Sarandon

Přátelé konopí: Susan Abigail Sarandon

  • GANJA HRDINOVÉ, MARIHUANOVÉ HVĚZDY A ZKOUŘENÉ CELEBRITY

*4. října 1946, USA; herečka a aktivistka

Sympatická herečka s anglickými, irskými, velšskými a italskými kořeny získala za svou více než čtyřicetiletou hereckou kariéru kromě mnoha dalších ocenění celkem 5 nominací na Oscara a slavnou sošku nakonec přece jen na pátý pokus zvedla nad hlavu za roli ve filmu Dead Man Walking (Mrtvý muž přichází). Mezi její další slavné role patří například ty ve filmech Thelma & Louise, The Rocky Picture Horror Show, Atlas mraků nebo Čarodějky z Eastwicku, dvakrát se objevila i v Simpsonech.

Její aktivity se však zdaleka neomezují jen na hereckou kariéru. Dlouhodobě se věnuje charitativní práci i společenskému a politickému aktivismu, v jehož rámci se intenzivně snaží prosazovat své levicově liberální postoje. Hlasitě se vymezovala proti americké invazi do Iráku, podporuje práva homosexuálů a transsexuálů a angažuje se v boji proti hladomoru v zemích třetího světa. Ve světle těchto skutečností proto příliš nepřekvapuje, že je Susan též hlasitou propagátorkou legalizace konopí.

Již v roce 2010 při příležitosti svého uvedení do Síně slávy státu New Jersey, kde vyrůstala, ocenila, že tento stát „nedávno legalizoval konopí. Zatím jen k léčbě, ale ostatní bude následovat.“ V roce 2012 propůjčila svůj hlas pro automatické telefonáty občanům Colorada, uskutečňované v rámci kampaně před hlasováním o legalizaci konopí v tomto státě. V loňském interview pro Huffington Post neváhala prohlásit, že prohibice marihuany je rasistická a její vymáhání jsou vyhozené peníze. „Věřím na individuální lidská práva a přála bych si, aby trávu mohl svobodně kouřit kdokoli.

V tomto směru jsem naprostá libertariánka,“ prohlašuje herečka, podle níž je ilegálnost konopí pouze projevem ignorance politiků. Doufá však, že se to brzy změní: „Je to hlavně o vzdělání. Dnes už většina lidí ví, že marihuana není vstupní drogou a že nezabíjí. Takovým bludům už nikdo nevěří.“ Z hereččiných výroků je zřejmé, že s konopím nemá pouze teoretické zkušenosti, což ostatně neváhala veřejně potvrdit ve svém televizním vystoupení v prosinci loňského roku. Když ji moderátor pořadu požádal, aby jmenovala nějakou hollywoodskou událost, při níž se objevila zhulená, se smíchem odpověděla: „Jenom jednu? Myslím, že kromě udělování Oskarů snad na všech.“ Sedmašedesátiletá, ale stále atraktivní matka tří dětí aktuálně spolu s dalšími celebritami zasedá v dozorčí radě významné prokonopné organizace Marijuana Policy Project (Projekt pro konopnou politiku).

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!