Aktuální článek
Mefedron a „legal highs“

Mefedron a „legal highs“

  • O drogách, které jsou legální…

Legální drogy?

Co se stane, když stát zakáže oblíbenou drogu a zákaz tvrdě vynucuje? Chytří podnikavci použijí následující postup:

1. Zalistují vědeckými pracemi a najdou látku s podobnými účinky, která zakázána není.

2. Pár kilo té látky objednají – naprosto legálně – třeba z Číny.

3. Prodávají po malých dávkách. Případně „naředí“ bylinkami.

V anglicky mluvících zemích jsou tyto látky označovány termínem „legal highs“. Nejsou sice schváleny jako lék ani potravina, ale to se obejde snadno – buď se smíchají s bylinkami a prodávají jako „podkuřovadlo“, nebo se označí jako hnojivo pro rostliny. Přidá se nápis „není určeno ke konzumaci“ a prodává se to v head-shopech. Pak stačí pár poplašných článků a reportáží a počet uživatelů roste spolu se ziskem prodejců. Časem stát látku zakáže a za rok se všechno opakuje, jen s jinou látkou.

V Česku naštěstí nejsou „legal highs“ příliš populární, což je asi dáno tím, že náš stát nepraktikuje vůči nelegálním drogám politiku „nulové tolerance“ a nenutí tím uživatelé experimentovat s neznámými látkami.

Spice, K2, Ecsphoria

Nejznámější z „legálních drog“ jsou směsi ke kouření prodávané jako Spice nebo K2. Původně byly vydávány za čistě bylinkové a účinkovaly až příliš dobře. Pak se ukázalo, že ve skutečnosti jsou jejich hlavními složkami syntetické kanabinoidy jako JWH-018, JWH-073, CP 47,497 či HU-210, které účinkují podobně jako THC obsažené v konopí. V mnoha zemích byly nedávno některé z nich zakázány a uživatelé se vesměs vrátili k ověřenému a zakázanému konopí. Podobným typem produktu je zřejmě i Ecsphoria X4, prodávaná i v českých head-shopech. Experimentátory je třeba varovat – jde o málo prozkoumané látky, o jejichž dlouhodobých účincích se jen spekuluje. Profesor John W. Huffman, který se na objevu některých z nich podílel, bez servítek prohlásil, že „lidé, kteří tyto produkty užívají, jsou idioti“ a že „v těle se asi rozpadnou na karcinogeny“. Konopí je určitě bezpečnější volbou.

Na scénu přichází mefedron

Největší popularitě se „legal highs“ těší bezpochyby ve Velké Británii. Na podzim 2009 vláda Gordona Browna navzdory doporučením mnoha expertů zařadila na seznam zakázaných látek výše uvedené syntetické kanabinoidy a také GBL (látka příbuzná GHB) i BZP a další piperaziny. Zapomnělo se však na mefedron – málo známou taneční drogu, která se poprvé objevila v roce 2007 a na oblíbenosti získávala jen pomalu, dokud koncem roku 2009 nezačala plnit stránky britských novin v souvislosti s úmrtím několika mladých lidí, ačkoliv souvislost s mefedronem nebyla nikdy prokázána. Následoval raketový růst popularity živený protimefedronovým tažením britského bulváru. Na jaře pak vypuklo v britských médiích i sociálních sítích úplné mefedronové šílenství.

Mefedron (mephedrone) je stimulant známý také jako Meow Meow (Mňau mňau), Miaow, MCAT, Mad cat či Buzz Gro. Nebo jen jako „plant food“ (jídlo pro kytky). Média i uživatelé o něm mluvili jako o „legální extázi“ (MDMA), i když šlo spíš o legální metamfetamin (neboli pervitin) s trochu euforičtějšími účinky.

Amfetaminům je látka opravdu velice podobná. Jde o 4-methylmethkathinon (4-MMC), což je dosud nezakázaná varianta methkathinonu (efedronu), který byl ve 30. a 40. letech užíván v Sovětském svazu jako antidepresivum a pak od 60. let jako ilegální rekreační droga. Podobně jako u nás pervitin byl „vařen“ z léků. Methkathinon samotný je účinky i strukturou podobný metamfetaminu (pervitinu) a rovněž se dá vyrobit z (pseudo)efedrinu v lécích. Efedrin i pseudoefedrin jsou také obsaženy v rostlinách z čeledi chvojníkovitých (ephedra), používaných v tradiční čínské medicíně. Protože výroba methkathinonu z efedrinu je ještě jednodušší než výroba metamfetaminu (pervitinu), v polovině devadesátých let se předpokládalo, že půjde o novou hrozbu, a proto byl na popud USA preventivně zakázán Úmluvou OSN o omamných látkách. Tehdy neznámý mefedron však zákazu unikl.

Z jiného úhlu pohledu je struktura methkathinonu odvozena z (rovněž zakázaného) kathinonu stejným způsobem, jako je metamfetamin odvozen z amfetaminu. Kathinon je účinnou látkou rostliny kata jedlá (catha edulis), oblíbeného stimulantu východní Afriky a Arabského poloostrova. Držení více než 80 g katy jedlé (nebo více než 4 g kathinonu) je v ČR trestným činem, stejně jako držení více než 0,8 g methkathinonu nebo více než 2 g (met)amfetaminu (menší množství je přestupkem). Držení chemicky příbuzného mefedronu však trestným činem ani přestupkem není. Prodej i dovoz jsou teoreticky legální, ale prakticky postižitelné podle paragrafu o šíření toxikomanie.

Přestože by se mohlo zdát, že legálnost zaručí, že zákazník skutečně dostane čistý mefedron místo prášku pochybného složení, nemusí tomu tak nutně být. Stejně jako na černém trhu, ani na trhu s „legal highs“ neexistuje kontrola kvality. Navíc čínští výrobci mefedronu nejsou zrovna proslaveni spolehlivostí. Na druhou stranu čistota mefedronu v Británii dosahovala 95 % – 98 %, což není ve srovnání s černým trhem vůbec špatné. Mefedron však nikdy nebyl testován na lidech ani na zvířatech a dlouhodobé účinky nejsou známé – nelegální drogy jsou na tom v tomto ohledu lépe.

Přesto dosáhl letos na jaře mefedron v Británii takové popularity, že prý už začínal být problém sehnat MDMA (extázi), donedávna oblíbenou a snadno dostupnou nelegální taneční drogu. Někteří z vyznavačů éčka se proto upřímně těšili (spolu s dealery i protidrogovými aktivisty), až tomu vláda konečně zatne tipec. A zákaz na sebe nenechal dlouho čekat. Politický tlak byl před blížícími se volbami tak silný, že už 16. dubna byl mefedron přidán na seznam zakázaných látek a s ním preventivně i pár příbuzných. Nutno dodat, že mezi experty se zákaz ani zdaleka netěšil všeobecné podpoře a několik členů poradní komise vlády pro drogy na protest proti uspěchanému zákazu rezignovalo.

Mefedron v ČR

Jak už bylo uvedeno, v Česku je prodej mefedronu i jiných „legal highs“ v head-shopech z pohledu zákona dost problematický. U mefedronu by paragraf o šíření toxikomanie ani nebylo nutné příliš ohýbat, jak se stalo v případech prodejců šalvěje divotvorné. Výmluvu typu „jen pro sběratelské účely“ už Nejvyšší soud zamítl, takže ani „hnojivo pro rostliny“ by asi nepomohlo. Držení ani nákup pro vlastní potřebu (třeba ze zahraničí) však téměř jistě postižitelné nejsou a někteří podnikavci zkoušeli už začátkem roku prodej přes české stránky z Británie. Na jaře se objevil i podnikatel z Brna, který nabízel k prodeji mefedron z Irska jako „hnojivo“ DiabloXXX s varováním „obsahuje ketony“ (mefedron je β-keton metamfetaminu).

Česká média naštěstí mefedron objevila až začátkem května, kdy už bylo v Británii po všem, a i když se jim podařilo vzbudit vlnu zájmu, k britské mánii měla daleko. Novinářům naštěstí nedošlo, že mefedron je dost podobný starému známému pervitinu a po vzoru západních kolegů přirovnávali účinky k MDMA a kokainu.

Koordinační skupina Systému včasného varování před novými drogami uvedla, že na Inspektorát OPL MZ se obrátil obchodník s dotazem na dovoz soli do koupele obsahující mefedron – dostalo se mu strohé odpovědi, že není na seznamu OPL. Národní protidrogová centrála však dodává, že i přes tuto skutečnost riskují dovozci stíhání pro šíření toxikomanie.

Koncem dubna byl na ruzyňském letišti zadržen Polák s 15 kg zakázaného methkathinonu (efedronu). Moje otázka, zda nešlo spíš o chybně určený mefedron (v Polsku populární), zůstala nezodpovězena.

V červenci média informovala, že mefedron putuje do Česka poštou po kilech a že policisté s celní správou už zajistili dvacet kilogramů.

Více se o mefedronu v ČR dozvíme z výsledků probíhajícího průzkumu Tanec a drogy 2010.

Účinky a (ne)bezpečnost

Jedna dávka účinkuje několik hodin a následuje jen mírná kocovina. Účinky jsou popisovány jako něco mezi extází (MDMA) a metamfetaminem (pervitinem), kterému jsou o dost blíž – jen méně intenzivní a více euforické. Přestože byl původně vydáván za „nenávykovou a legální“ alternativu metamfetaminu a kokainu, je téměř jisté, že často vede ke stejným vzorům užívání jako ostatní euforizující stimulanty. Fyzicky návykový sice není, ale psychická závislost může být silná. Časté je také nutkání užít další dávku pro prodloužení účinku, takže mít toho doma či u sebe plný pytel se silně nedoporučuje.

Mefedron (stejně jako pervitin) snižuje chuť k jídlu. Rozšiřuje zornice, způsobuje pocení, červenání a svědění kůže. Mohou se objevit falešné představy a paranoia. Zatěžuje oběhový systém, zvyšuje krevní tlak a srdeční činnost – v únoru přispěl ke smrti Brita, který zemřel na infarkt. Bulvární média uvádí i řadu dalších obětí, u kterých ale nebyl mefedron příčinou smrti, ani k ní nepřispěl. Nejčastěji uváděná oběť, čtrnáctiletá Britka, zemřela na zápal plic.

Budoucnost

Dá se očekávat, že zákazy v dalších zemích na sebe nenechají dlouho čekat. V Německu byl mefedron zakázán letos v lednu, v Irsku v květnu a ve Švédsku už předloni. V Polsku, kde byl mefedron velmi populární, asi díky přísné protidrogové politice, je zakázán teprve od 25. srpna. V Česku je to složitější, protože není stanovena metodika pro zařazování nových látek na seznam návykových. Prodejce je však možné postihovat už dnes (viz výše).

Na příkladu Británie je však vidět, že zákazy nic neřeší. Mefedron je k dostání na černém trhu a dokonce je pořád prodáván jako „legální droga“ – jen je vydáván za jiné látky. Ani sami obchodníci často netuší, co vlastně prodávají, a zákazníci se přesto jen hrnou.

Lidé očividně chtějí nějaký legální euforizující stimulant. Zákazy se snaží řešit pouze následek, nikoliv prvotní příčinu. A touhu po stimulantu žádný zákaz neodstraní. Když je legální stimulant k dispozici, velká část uživatelů ho preferuje před nelegálními alternativami. Když k dispozici není, obrátí se na černý trh. Nezbývá než doufat, že dříve či později to pochopí politikové i veřejnost a přístup harm-reduction dostane přednost před odsouváním problémových látek na černý trh.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!