Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: KONOPÍ JAKO SUBSTITUCE ALKOHOLU A DALŠÍCH DROG

IACM ZPRAVODAJ: KONOPÍ JAKO SUBSTITUCE ALKOHOLU A DALŠÍCH DROG

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

V žurnálu Addiction Research & Theory byla na konci roku 2013 publikována data z průzkumu organizovaného kanadským Centrem pro výzkum závislostí se sídlem ve Vancouveru. Celkem se ho zúčastnilo 404 pacientů, kteří byli pravidelnými zákazníky ve čtyřech různých výdejnách léčebného konopí nacházejících se v provincii Britská Kolumbie.

Cílem bylo podle autorů „zaměřit se na takzvaný ‚substituční efekt‘, kdy je užívání jedné substance ovlivněno možností užívat jinou“. Pacienti proto obdrželi anonymní dotazník se čtyřmi desítkami otázek, které se týkaly toho, jaký vliv má užívání léčebného konopí na užívání jiných látek.

V závěrečném shrnutí se dočteme následující: „Více než 41 % respondentů užívá konopí místo alkoholu, 36 % ho užívá jako substituci za ilegální substance a 67,8 % jím nahrazuje léky na předpis. Jako hlavní důvody pacienti nejčastěji uváděli zanedbatelné abstinenční příznaky (67 %), méně nežádoucích vedlejších účinků (60 %) a celkově lepší zvládání příznaků onemocnění (což ukazuje, že mnoho pacientů konopí považuje za bezpečnější a účinnější alternativu k lékům na předpis).“

Více než dvě třetiny respondentů v dotazníku uvedly, že konopím nahrazují nejméně jednu další substanci. Tyto závěry potvrzují podobné průzkumy z posledních let, navíc neustále přibývají odborné studie, které popisují součinnost endokanabinoidního systému v lidském těle a rostlinných kanabinoidů, díky níž je tato substituce možná. V této oblasti by tedy bylo záhodno neprodleně zahájit vícero randomizovaných klinických studií.

Zdroj: www.informahealthcare.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!