Aktuální článek
Growreport: Spectrabox 300 W a Kill Bill

Growreport: Spectrabox 300 W a Kill Bill

  • Není to tak dávno, kdy jste se na stránkách magazínu Legalizace setkávali se seriálem Neprůhledné světlo. Mezi testovanými světelnými zdroji se objevil i 300W LED modul od společnosti Mazar. Vzpomněl jsem si, že jsem vám tenkrát sliboval podrobnější popis zkušeností s tímto osvětlením. Čas uzrál a slíbený growreport je tady.

LED osvětlení pro pěstování rostlin vzbuzuje mezi pěstiteli stále mnoho diskuzí o jejich efektivitě. Stále se zdá, že odpůrců LED osvětlení je více než jeho příznivců. Pravdou je, že tento typ osvětlení nabízí spoustu možností a v budoucnu se dá očekávat jeho častější využívání. Výrobou LED modulů pro pěstování rostlin se zabývá stále větší počet firem a výsledky jejich práce jsou různé. Vyladit světelné spektrum přesně podle potřeb rostlin totiž není vůbec jednoduché. Zatímco světlo klasických sodíkových výbojek pokrývá široké spektrum vlnových délek, LED moduly pro pěstování se snaží vyzařovat světlo pouze v oblasti vlnových délek, které rostliny využijí pro růst a kvetení. Pro lepší ilustraci si představte graffiti na stěně, jehož součástí je obrázek nahého Miloše Zemana. Abychom se Miloše zbavili, můžeme buď zakrýt celé graffiti plachtou, nebo schovat jenom Mildu. Sodíková výbojka by v tomto případě byla ta velká plachta, zatímco LED modul pouze přesně vyříznutý kus látky, který by zakryl jenom Miloška. U sodíkovky je stoprocentní jistota, že pokryje to, co pokrýt chceme, ale zároveň pokryje i to, co pokrýt nepotřebujeme. U LED je zase riziko, že nebude pokryto úplně všechno, co pokrýt chceme. Většímu rozšíření LED modulů pro pěstování tedy brání velké rozdíly v účinnosti v závislosti na výrobci, dále relativně vysoká cena a také malá důvěra distributorů běžné pěstební techniky.

Vybavení pěstírny

Pro tento growreport jsme zvolili velmi jednoduchou a malou pěstírnu. Důvodem byla naše mírná skepse, způsobená nepříliš optimistickými zprávámi o efektivitě LED modulů. Velikost pěstební plochy čítala 0,8 m2 a umístili jsme na ni pět květináčů o objemu 12 litrů. Automatické zavlažování zajišťovalo čerpadlo s filtrem a kapiláry zakončené tlakovými jehlami. Jako pěstební médium jsme zvolili mix keramzitu, perlitu a kokosu v procentuálním poměru cca 70 : 10 : 20. Systém byl cirkulační (Drip to Feed), čili živný roztok odtékal zpět do zdrojové nádrže a používal se opakovaně. Součástí pěstírny byl samozřejmě zvlhčovač a potřebná ventilace pro přívod a odvod vzduchu. Osvětlení zajišťoval již zmíněný 300 W LED modul Spectrabox společnosti Mazar. Pro hnojení jsme zvolili osvědčená třísložková hnojiva Advanced Hydroponic of Holland společně s aditivy Enzymes a Roots od stejné firmy.

Kill Bill

Do květináčů je potřeba něco zasadit. K dispozici jsme měli klony vcelku zajímavé odrůdy Kill Bill, která je výsledkem křížení Killer Queen a William’s Wonder. V genech Kill Billa silně převažuje Indica, což má za následek rychlé dozrávání, středně vysoký vzrůst a květy bohaté na krystal. S Kill Billem jsem se nesetkal poprvé, ba naopak. Volba této genetiky byla proto velice výhodná. Díky znalosti strainu jsem mohl dobře srovnat rozdíly mezi pěstováním pod vysokotlakými výbojkami a LED modulem. Kill Bill je jedna z těch odrůd, které chce obvykle pěstovat každý grower. Větvení není příliš výrazné, takže i bez údržby získáte rostlinu s několika větvemi, ozdobenými kompaktními a těžkými květy. Výška rostlin je obvykle střední, ale pokud přepnete brzy na květ a použijete čistě sodíkovou výbojku bez přidaného modrého světla, mohou kytky relativně rychle vyrazit nahoru. Lepší je pro růst použít halogenidovou výbojku a sodík nasadit až pro kvetení. Získáte tak rostliny se silnějšími stonky a nižším vzrůstem, které nezaberou moc místa a budou dobře osvětlené i v nižších patrech. Při pěstování pod LED modulem jsme světlo měnit nemuseli, ale pro kvetení jsme zapnuli vestavěný květový booster a tím získali více světla z červeného spektra.

Růst

Již před začátkem pěstování bylo rozhodnuto, že necháme rostliny chvilku přepnuté na růst (18 hodin světlo, 6 hodin tma), abychom zjistili, jak bude tato fáze probíhat pod LED modulem. V tak malém prostoru bychom normálně přepnuli rostliny do květu během tří dnů. Klony jsme nejprve nechali zakořenit v rockwoolových kostkách 7 x 7 cm a pak jsme je zasadili do systému. Hned od začátku jsme spustili kapilární zavlažování, aby si rostliny zvykly na způsob distribuce živného roztoku v pěstební nádobě. První týden jsme zavlažování spouštěli ručně. LED modul totiž nevyzařuje moc tepla a pěstební médium vysychá mnohem pomaleji, nežli při pěstování pod vysokotlakými výbojkami. Při ladění zavlažování pod LED osvětlením je proto nutné dbát zvýšené pozornosti, abychom kytky nepřelévali. Během týdne jsme už byli schopni poznat, jak často a jak dlouho rostliny zalévat, takže pak už běželo zavlažování plně automaticky.

Během fáze růstu, která trvala devět dnů, jsme udržovali EC živného roztoku na hodnotě 1,2, zatímco pH ukazovalo 6,5. Teplota vody byla 21 °C a vzduch měl 24 °C, jeho relativní vlhkost dosahovala 80 %. Rostliny se během fáze růstu velmi dobře ujaly a všechny zakořenily do pěstebního média. Stonky byly pěkně silné, listy velké, masité a sytě zelené. Rychlost uchycení rostlin i jejich vývoj byl očekávaný, neboť pro fázi růstu jsou LED moduly obecně vychvalovány. Přesto jsem byl příjemně překvapen, jak dobře rostliny prosperují. Kdyby se nejednalo o pokus, přepnuli bychom rostliny ještě dříve, protože skutečně vypadaly dobře. Nejvíce nás ovšem zajímalo, jak se budou rostliny chovat ve fázi květu. Takže devátý den růstu uplynul a jdeme na kvetení.


Květ

Od desátého dne od zasazení rostlin do systému jsme přeprogramovali spínací hodiny osvětlení na interval 12 hodin světlo a 12 hodin tma. Rostliny dále pěkně sílily a rovnoměrně se vyvíjely stonky i listy. Osmý den po přepnutí na květ (18. den od zasazení) už jsou rostliny docela vysoké, ale porost není úplně vyrovnaný, tak si pomáháme zahradnickým drátkem a vyšší rostliny ohýbáme do potřebné výšky. Navíc jsme dvěma tlačítky na vrchní straně světelného modulu spustili květový Booster, který zvýšil podíl červeného světla. Předkvětová fáze skončila a rostliny pomalu začínají tvořit květy. Ve srovnání s vysokotlakými výbojkami se první známky květů objevují zhruba o pět dnů dříve. V osmém dnu květu bylo třeba upravit hodnoty pH a EC, které mírně stoupaly Hodnoty před úpravou byly pH 7,1 a EC 1,9. Oba problémy vyřešilo přidání čisté vody do zdrojové nádrže, kdy hodnoty klesly na požadovaných pH 6,3 a EC 1,6.

Jedenáct dnů po přepnutí na květ už jsou zřetelně vidět květy na všech rostlinách. Provedli jsme průplach pěstebního média a připravujeme rostliny na vstup do druhé fáze květu, kdy se změní dávkování hnojiv. Stále sledujeme úroveň vláhy v pěstebním médiu. Pod LED je skutečně potřeba zavlažovat méně. Vedle elektřiny tak ušetříme i nějaká ta hnojiva. Pokud jste zvyklí pěstovat pod vysokotlakými výbojkami, opravdu si dávejte na zavlažování pod LED dvojnásobný pozor. K dávkování živného roztoku je třeba přistupovat zcela jinak. Přelitý pěstební substrát totiž může napáchat mnohem více škody, protože jeho odvodnění může chvíli trvat.

Třináctý den květu vstupujeme do druhé fáze hnojení na květ a hodnotu EC vyháníme na 1,9, zatímco pH snižujeme na 5,6. Šestnáctý den už jsou naprosto zřetelně vidět květy na všech částech rostlin. Rostliny ještě zvyšují svoji výšku a vypadají velmi zdravě. Navíc je dobře poznat efekt modrého světelného spektra, jehož následkem jsou stonky pevné a silné a listy pěkně tmavé a masité. Stále udržujeme teplotu vzduchu na 24 °C, teplotu vody na 21 °C a relativní vlhkost vzduchu na 78 %. Ventilace je puštěna jen na malý výkon tak, aby rovnoměrně měnila vzduch v pěstebním prostoru. Vyšší výkon ventilátorů by snížil teplotu v pěstírně. Naopak při pokusu o vypnutí ventilátoru nedosahujeme v pěstírně vyšší teploty než 24 °C. Větrat proto musíme opatrně, protože nižší teplota už by mohla negativně ovlivnit výnos. LED moduly se tedy rozhodně nehodí do chladných a nevytápěných prostorů. Naopak v místech, kde je problém s vysokou teplotou, nám pomohou ji udržet na únosných hodnotách.

Osmnáctý den kvetení zjišťujeme zvýšenou úroveň vláhy v pěstebním médiu. Chyba je nakonec odhalena ve spínacích hodinách. Zpožďují se, a ne málo – o 1,5 hodiny každých 24 hodin, jak jsme zjistili při jejich pozorování. V důsledku zpožďování se posunul ranní (nejdelší) zavlažovací cyklus na dobu, kdy nesvítí světlo, a proto se v pěstebním médiu hromadil roztok. Hodiny jsme vyměnili a na dva dny snížili množství zálivky. Snad tento problém neovlivní sklizeň nějak významně.

Ve 20. dnu květu provádíme kompletní průplach. Jeden den zaléváme pouze vodou s enzymy a druhý den pouze vodou s upraveným pH. V obou případech udržujeme pH na hodnotě 5,6, abychom podpořili konzumaci fosforu. Po propláchnutí systému mícháme nový živný roztok se stejnou hodnotou pH, ale s EC 2,3 – rostliny jsou dost velké a můžeme si dovolit jim trochu živin přidat. Kytky reagují dobře, takže není důvod dávku měnit ani do budoucna.

doporučujeme

25. den květu dává tušit, že na sklizeň nebudeme čekat moc dlouho, dokonce se zdá, že jsme v půlce kvetení. Květy jsou pěkně rovnoměrně rozmístěné po ploše a my se těšíme, co se stane v příštích dnech a týdnech – co se nestane nyní, to už se na konci nedožene.

A nejsme zklamaní. Květy nabývají na objemu velmi rychle a my už nepochybujeme o tom, že světelné spektrum Spectraboxu je vyladěné pečlivě. Světlo je zavěšené těsně nad kytkami a sledujeme už pouze vlhkost pěstebního média, EC, pH a relativní vlhkost vzduchu, která se stále drží okolo 70 %. Snížit už ji nemůžeme, protože vyšší úroveň větrání by snížila teplotu, což si nemůžeme dovolit. Už nyní je na můj vkus příliš nízká (24 °C). Ve 35. dnu opakujeme dvoudenní průplach enzymy a čistou vodou. Novému roztoku dáváme opět EC 2,3 a těšíme se z nečekaně dobrého vývoje.

Vzhledem k rychlému vývoji rostlin se rozhodujeme pro vysazení hnojiv již ve 45. dnu kvetení. Počítáme, že během deseti dnů by měly být rostliny zralé na sklizeň. V 50. dni jsou palice už docela nalité. Co vidět není, je jejich tvrdost, která je opět velkým překvapením. V 55. dnu rozmýšlíme, jestli ještě se sklizní počkat, nebo už kytky utnout. Nakonec se rozhodujeme pro pokračování, protože množství pryskyřice neklesá a zdá se, že palice ještě dozrávají. Den D tedy provádíme s konečnou platností 61. den od přepnutí na květ. Od zasazení klonů uplynulo přesně 70 dnů.

Sklizeň

Nyní už zbývá jen rostliny obrat a zhodnotit výsledek našeho snažení a efektivitu LED modulu. Kill Bill je za normálních okolností hojně ozdoben pryskyřicí. Zdá se ale, že pod Spectraboxem je pryskyřice o něco více. Palice jsou tvrdé a pěkné. Jistě, všichni už jsme viděli větší, ale za tak krátkou dobu a s ohledem na relativně nízkou teplotu v pěstírně se dá jednoznačně hovořit o úspěchu. V hodnocení počtu vypěstovaných gramů na 1 Watt jsme se hned napoprvé s LED osvětlením dostali na 1,2 gramu/1 Watt spotřebované energie, a to není vůbec špatné. Velmi dobře si vedly i květy v nižších patrech rostlin – i když jsou menší, jsou dobře prorostlé a tvrdé. Všichni, kdo mohli ohodnotit, zvedli palec rychle vzhůru.

První setkání s LED modulem tedy dopadlo na výbornou. Musím říct, že jsem byl skutečně překvapen. LED modul jsem dostal na odzkoušení zdarma a dlouho ležel v krabici, protože jsem mu moc nevěřil. Jeho zapojení do provozu ale nebylo chybou – právě naopak. Opět se ukázalo, že člověk může hodnotit až to, co sám vyzkouší. Při výběru LED osvětlení je podstatné zvolit ověřeného výrobce a pak také zcela změnit zaběhlý přístup k pěstování. LED moduly se, jak již bylo řečeno, nehodí do chladných prostor, protože vám pěstírnu moc nezahřejí. Naprosto bazální je pak správné zavlažování. Přelité rostliny mohou být větší problém než při pěstování pod vysokotlakými výbojkami. Ceny LED modulů stále klesají a pořizovací hodnota už se blíží prémiovým sestavám vysokotlakých výbojek. Je tedy otázkou, který typ osvětlení bude v budoucnu při indoorovém pěstování převládat.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!