Aktuální článek
Guatemala chystá legalizaci konopí i opia

Guatemala chystá legalizaci konopí i opia

  • Guatemalský prezident Otto Pérez Molina začátkem dubna během interview pro agenturu Reuters prohlásil, že do konce tohoto roku představí návrh na legalizaci produkce marihuany a opiového máku.

Současný prezident je bývalý armádní generál a založením konzervativní politik, a proto si ho není jednoduché představit jako typického bojovníka za liberalizaci protidrogových zákonů. Nicméně v posledních letech je jedním z největších latinskoamerických kritiků „války proti drogám“ vedené Spojenými státy americkými a snaží se na tuto problematiku veřejně upozorňovat na mezinárodních setkáních významných politiků.

Nutné kroky správným směrem

Pérez již dříve několikrát zmiňoval, že se mu zamlouvá myšlenka ukončení prohibice konopí a opia, ale až do rozhovoru s Reuters nepředložil žádný konkrétnější plán nebo časové období, kdy by mělo k reformě drogových zákonů dojít. V rozhovoru vysvětlil, že „touto otázkou se již nějaký čas zabývá komise odborníků, která by v říjnu měla zveřejnit výslednou zprávu obsahující doporučení, jak zavést legalizaci drog – v první řadě konopí.“

Pouhá dekriminalizace neměla na obchod s drogami v rukou kartelů a násilí s tím spojené takřka žádný vliv.

Prezident dále poznamenal: „Rádi bychom také legalizovali produkci máku na výrobu opia, které by se využívalo k lékařským účelům, a obchod s ním by byl striktně regulován. Obě tyto změny se dají uskutečnit pomocí úprav příslušné legislativy, aby neporušovaly platné zákony země.“

Největším výrobcem a vývozcem opia na světě je s velkým náskokem Afghánistán (zhruba 90 procent globální produkce), nicméně mák se na výrobu drogy pěstuje i na západní polokouli – v Mexiku, Kolumbii a právě Guatemale. Z těchto tří zemí pochází většina heroinu, který spotřebují Spojené státy americké.

Pérez také pečlivě sleduje tragický vývoj války proti drogám u svého severního souseda – Mexika, kde bylo držení drog pro osobní potřebu částečně dekriminalizováno již v roce 2009. Tamější vládní představitelé ale nebyli ochotni přistoupit k dalším krokům směrem k legalizaci, přičemž pouhá dekriminalizace neměla na obchod s drogami v rukou kartelů a násilí s tím spojené takřka žádný vliv. V posledních letech se nicméně množí návrhy na legalizaci alespoň konopí, a tak by se v ideálním případě mohly obě země následovat příklad Uruguaye, která již legalizaci produkce a prodeje konopí schválila.

Zdroj: http://stopthedrugwar.org

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!