Aktuální článek
Jak legalizace konopí v Coloradu dopadá na mexickou ilegální produkci

Jak legalizace konopí v Coloradu dopadá na mexickou ilegální produkci

  • Ačkoli se zastánci prohibice snaží tvrdit opak, regulace konopí na bázi alkoholu a tabáku škodí černému trhu a mafiánským kartelům. Dokazují to i první studie, které přicházejí ze Spojených států amerických.

Šéfka amerického Národního protidrogového úřadu DEA Michele Leonhartová, která je zároveň pravděpodobně nejznámějším kritikem legalizace konopí v zemi, se začátkem dubna nechala slyšet, že povolení rekreačního prodeje a užívání konopí ve státech Colorado a Washington dává vydělat mexickým kartelům.

Stejně nekompetentní ředitel protidrogovky jako v České republice

Jako „odborník“ na drogovou problematiku vystoupila Leonhartová na setkání se zástupci Kongresu v hlavním městě Washingtonu, kde konkrétně prohlásila: „Kriminální organizace z Mexika se sem jen pohrnou, a ať už budou ceny legální marihuany jakékoli, kartely vždy nabídnou cenu nižší.“ Navíc podle ní mnoho legálně vystupujících obchodů nakupuje zboží od kartelů již nyní.

Jedná se o argumenty, které zastánci prohibice často opakují, nicméně doposud nikdo (ani šéfka DEA na zmiňované konferenci) nepředložil jediný důkaz, že by tomu tak skutečně bylo.

“Pořádně si už nepamatuju, kdy jsem marihuanu sel naposledy. Kéž by s tou legalizací Američané přestali!“

Naopak – zpráva uveřejněná před několika dny v deníku Washington Post ukazuje, že realita je přesně opačná – v důsledku nedávného schválení regulace konopí na principu alkoholu ve státech Washington a Colorado a díky již dlouhodobé dekriminalizaci v dalších amerických státech začaly padat cely konopí na černém trhu tak rychle, že se mexičtí farmáři masivně vracejí k pěstování máku na výrobu opia. Ve zprávě se uvádí, že si čím dál více Američanu obstarává kvalitní a laboratorně testované konopí k léčbě (dostupné již v 21 státech z 52) a v Coloradu od 1. ledna tohoto roku i k relaxaci, čímž se průměrná cena zdaleka ne tak kvalitního a častokrát zdravotně závadného konopí pěstovaného na mexických farmách snížila během pěti let čtyřnásobně – ze 100 na 25 dolarů za kilogram sušiny.

Od konopí k opiu

„Už to nemá smysl,“ stěžuje si padesátiletý Mexičan Rodrigo Silla, který většinu svého života pěstoval a prodával konopí členům místního kartelu na vývoz do Spojených států. „Pořádně si už ani nepamatuju, kdy jsem marihuanu sel naposledy. Kéž by s tou legalizací Američané přestali!“

Stoupající poptávka po heroinu na sever od mexických hranic je důvodem, proč farmáři přecházejí k pěstování máku a kartely se soustřeďují na distribuci opia. To si na rozdíl od Leonhartové uvědomuje například i guatemalský prezident Otto Pérez Molina, který v nedávném rozhovoru pro agenturu Reuters (o němž píšeme více zde – link na článek guatemala) uvedl, že uvažuje o legalizaci pěstování a prodeje nejen konopí, ale právě i opia (jehož prodej by byl omezen na lékařské účely) právě z toho důvodu, aby omezil moc a obchodní příležitosti mexických kartelů, které operují i v Guatemale.

Američané si čím dál více obstarávají kvalitní a laboratorně testované konopí k léčbě a v Coloradu od 1. ledna tohoto roku i k relaxaci, čímž průměrná cena zdaleka ne tak kvalitní mexické produkce poklesla během pěti let čtyřnásobně.

Uvolnění prohibičních zákonů černému trhu škodí i dle odborníků, kteří se problematice dlouhodobě věnují, jak dokazuje například Dr. David Shirk z Kalifornské univerzity v San Diegu, jenž se specializuje na mexickou politiku a společnost: „Rostoucí množství ploch osetých mákem na území Mexika je evidentním důsledkem změn, které se ve Spojených státech odehrávají v oblasti reformy marihuanových zákonů.“

Zdroje:
www.huffingtonpost.com
www.washigtongtonpost.com

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!