Aktuální článek
Jak probíhaly 20. dubna celosvětové oslavy Dne konopí

Jak probíhaly 20. dubna celosvětové oslavy Dne konopí

  • Jako každý rok se 20. dubna po celém světě slavil Mezinárodní den konopí, který je zároveň brán jako možnost vyjádřit poklidný nesouhlas s prohibicí této rostliny. My se nyní blíže podíváme na dvě místa, kde byl průběh oslav velmi odlišný.

Nepokojné oslavy v Izraeli

Txt: Times of Israel

Na izraelské poměry velký dav zhruba 2 000 lidí se vydal v sobotu večer na protestní pochod centrem Jeruzaléma, který měl končit u tamějšího parlamentu, jemuž se v Izraeli říká Knesset. Demonstranti zablokovali příjezdovou cestu k budově parlamentu a nad ránem se střetli s policií, která měla za úkol silnici znovu zprovoznit.

Během střetů bylo zatčeno třicet protestujících, z nich dvě třetiny za narušování veřejného pořádku a třetina za porušování protidrogových zákonů, když na místě kouřili konopí a křičeli hesla jako „lidé požadují legalizaci konopí“, čímž se zároveň odvolávali na velké sociální protesty z roku 2011.

Oslavy 20. dubna měly neoficiální název „Noc velkého bongu“ a původně se měly konat v přilehlém parku Wohl Rose, nicméně policie se rozhodla celý park uzavřít a doufat, že akce bude zrušena. Místo toho zveřejnili dva z organizátorů na facebookových stránkách události tento text: „Během oslav nechceme porušovat zákon nebo provokovat policii, jak si to myslí představitelé zákona. Chceme pouze v poklidu užívat konopí, protože to je součást našich životů. Pokud ale zákonodárcům v této zemi vadí užívání konopí, mohou nás přijít jeden vedle druhého pozatýkat.“

Pro oba autory textu si další den přišla policie a obvinila je z podněcování k porušování zákonů.

Politické klima se přesto začíná i v této konzervativní zemi měnit: začátkem roku se například jedenáct poslanců Knessetu veřejně přiznalo, že s konopím mají zkušenosti, bývalý nejvyšší státní zástupce a poradce vlády Menachem Mazuz prohlásil v rozhovoru pro deník Haaretz, že „stíhání a kriminalizace užívání měkkých drog – jako třeba marihuany – je plýtváním veřejnými zdroji.“

Stále ovšem platí, že izraelští strážci zákona těmto případům věnují nadměrné množství času – v roce 2012 evidovala policie takřka 23 000 případů vyšetřování užívání zakázaných látek, což je 70 procent všech vyšetřování v oblasti drog.

„Pokud zákonodárcům v této zemi vadí užívání konopí, mohou nás přijít jeden vedle druhého pozatýkat.”

Z tohoto počtu skončilo více než 5 000 uživatelů před soudem, čímž se náklady na prohibici ještě zvyšují. I policejní snahy zabránit konání pokojné oslavy 20. 4. a perzekuci přítomných uživatelů lze chápat jako plýtvání finančními prostředky vybranými od daňových poplatníků.

Zdroj: www.timeofisrael.com

 Desetitisíce lidí na oslavách dvacátého ročníku Dne konopí ve Vancouveru

Txt: CBC News

Na centrálním náměstí Victory Square se 20. 4. každým rokem schází více a více občanů a podle jednoho z hlavních organizátorů Dany Larsena bude z kapacitních důvodů nutné uspořádat příští ročník na větším prostoru: „První oslavy se zde odehrály v roce 1995 a zúčastnilo se jich asi dvě stovky lidí. Nyní je z toho ve Vancouveru jedna z největších událostí roku.“

Nábor aktivistů

V Kanadě i po celém světě se v tento den konají oslavy Dne konopí, na nichž lidé zároveň vyjadřují svůj nesouhlas se současnou prohibicí. Loni v září se Larsen a další aktivisté pokoušeli dokonce prosadit lokální referendum, jež by nechalo občany rozhodnout, zda chtějí legální regulaci konopí, nicméně se jim nepodařilo získat dostatečnou podporu ani pro vypsání referenda.

Larsen přesto optimisticky tvrdí, že stoupenců reforem drogových zákonů ve Vancouveru a celé provincii Britská Kolumbie rychle přibývá, což bylo patrné i z letošního počtu účastníků oslav na Victory Square.

„V dalších několika letech se zaměříme na městskou samosprávu a volby v celé provincii. Viděli jsme totiž na vlastní oči, jak moc dokáže starosta a městská rada ovlivňovat a mírnit konkrétní dopad federálních zákonů vyžadujících potírání konopí,“ vysvětluje Larsen. „Jak asi víte, Vancouver má velmi rozumné zastupitele, díky nimž může ve městě existovat více než třicet výdejen léčebného konopí a policie má za úkol postupovat mírně v případech držení konopí pro vlastní potřebu. Jiná města v Britské Kolumbii ale tak rozumné politiky nemají, a proto se tam v následujících letech pokusíme nějaké dostat.“

Sílící hnutí

Výrazná podpora legalizační myšlence vychází mimo jiné z vývoje v nedalekých amerických státech Colorado a Washington (ten dokonce přímo sousedí s Britskou Kolumbií), což otevírá oči nejednomu byznysmenovi a politikovi – jedni v konopí vidí možné finanční zisky a druzí hlasy mladších generací voličů.

„Viděli jsme na vlastní oči, jak moc dokáže starosta a městská rada ovlivňovat a mírnit konkrétní dopad federálních zákonů vyžadujících potírání konopí.“

Jodie Emery je manželkou jednoho z nejznámějších kanadských aktivistů Marca Emeryho (který bude brzy propuštěn z několikaletého vězení ve Spojených státech) a tvrdí: „Mohu vám říct, že jsem za posledních deset let v pozici konopné aktivistky ve Vancouveru nezažila tak šílený rok, jako byl 2013 – v důsledku toho, co vidí v Americe, se spousta společností a jednotlivých podnikatelů snaží svézt na zelené vlně a vydělat na rychle expandujícím byznysu. Podařilo se nám tak zvítězit nad systémem a establishmentem, protože jsme je dokázali dostat na naši stranu. A věřte tomu, že naprostou většinu přiměly ke změně myšlení peníze a vidina zisků.“

Ať už k zásadní změně politického klimatu dojde v Kanadě v roce 2015, nebo později, je jasné, že z důvodu stoupajícího zájmu obyvatel Vancouveru o konopí se budou muset oslavy 4/20 přesunout do mnohem rozsáhlejších prostorů. Ne nadarmo se Vancouveru již dnes přezdívá Vansterdam.

Zdroj:www.cbc.ca

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!