Aktuální článek
Přátelé konopí: Willie Hugh Nelson

Přátelé konopí: Willie Hugh Nelson

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity.

Willie Hugh Nelson
*29. dubna 1933, USA;
zpěvák, skladatel, spisovatel, básník, herec, aktivista

Americká country legenda a ikona legalizačního hnutí Willie Nelson je dalším chodícím důkazem toho, že tvrzení o zdravotní škodlivosti konopí jsou přinejmenším velmi pochybná. Charismatický osmdesátník s typickými dlouhými copánky na hlavě a kytarou v rukou se i po šedesáti letech hulení první ligy těší vynikajícímu zdraví, cestuje po světě, odehraje i 150 koncertů ročně a ještě mu zbývá energie na celou řadu dalších veřejných aktivit.

Willie vyrůstal v péči prarodičů a s muzikou začal velmi záhy. První kytaru dostal od dědy v šesti letech a o rok později už skládal vlastní písně. Cesta k úspěchu a slávě však nebyla úplně přímočará, po sériích nezdarů Nelson několikrát zvažoval, že pověsí kytaru na hřebík. Zásadní průlom přišel až v sedmdesátých letech s albem Red-Headed Stranger, díky němuž konečně napevno zakotvil mezi hvězdami první velikosti. Stal se vůdčím protagonistou originálního stylu zvaného outlaw country, jehož sound se vymykal zavedeným nashvillským postupům country žánru.

Za svou kariéru Willie natočil přes 60 desek, stal se desetinásobným držitelem cen Grammy a v roce 1993 byl uveden do Síně slávy country hudby. Mnoho jeho šlágrů se stalo kultovní klasikou a řada z nich byla přezpívána i v češtině tuzemskými interprety jako Michal Tučný, Pavel Bobek či Fešáci (např. songy „Všichni už jsou v Mexiku“, „Báječná ženská“ či „Cesty toulavý“).

Co se týče drog, Willie s nadsázkou uvádí: „Kouřit jsem začal, když mi byly čtyři roky. Cedrovou kůru, vinnou révu, listy bavlny nebo kávovníku…“ Později to zpěvák dopracoval na tři krabičky cigaret denně a k tomu se přidala nezřízená konzumace alkoholu. „Věděl jsem, že cigára a chlast mě zabíjejí. Až jsem si jednoho dne řekl, tak počkat, takhle to dál nejde,“ popisuje Willie v rozhovoru pro High Times období, kdy přesedlal na konopí jako svou drogu číslo jedna. Trávě zůstal věrný po celou svou dlouhou kariéru a postupně se stal jedním z nejvýznamnějších světových propagátorů legalizace konopí.

Pravidelně vystupuje na prolegalizačních benefičních akcích a festivalech a zahulil si dokonce i na střeše Bílého domu! „Je dávno prokázáno, že regulace a zdanění marihuany je daleko rozumnější než zavírání mladých lidí za kouření Bohem darované rostliny, která nikdy nikoho nezabila,“ píše Nelson ve své autobiografii Roll Me Up and Smoke Me When I Die (Až umřu, ubalte si ze mě brko). Jak už to tak bývá, nevyhnul se ani potížím s policií. V průběhu let byl několikrát obviněn za držení marihuany, naštěstí i díky svému statutu celebrity se mu vždy podařilo vyváznout s pokutou či nejhůře s podmíněným trestem.

Willie Nelson je přes 25 let spolupředsedou dozorčí rady proreformní konopné organizace NORML a angažuje se mimo jiné také v oblasti podpory rodinných farem či šíření využití biopaliv. Je počtvrté ženatý, zplodil celkem sedm dětí a žije v ekologické komunitě v Maui na Havaji s podobně založenými sousedy, například Woody Harrelsonem nebo Krisem Kristoffersonem. Přejeme vše nejlepší k jednaosmdesátinám a hodně elánu do dalších let!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!