Aktuální článek
Legenda: Esbe

Legenda: Esbe

  • Esbe je dánský pěstitel a šlechtitel, který se stal na vrcholu svého života legendou a modlou venkovních pěstitelů nad padesátou rovnoběžkou.

Ačkoli nerozjíždí velký byznys a nevydělává miliony, má v komunitě velké slovo a snad není pěstitel, zejména ze severnějších zemí, který by nerespektoval jeho přínos. Pěstuje totiž v Dánsku. Na pětapadesáté rovnoběžce. To znamená, že když nesklidí svoji úrodu do konce září, tak prostě nesklidí.

Hippies v Dánsku

Do Dánska uteklo v sedmdesátých letech z Ameriky hodně hippies, kterým se před očima rozplynul sen o mírumilovné společnosti. Byli to hlavně oni, kdo do Dánska přinesl nemalý zájem o konopí a také spoustu genetického materiálu, který pěstovali nejvíce v kodaňské Christianii.

Zřejmě právě tady budou i kořeny Esbeho záliby v konopí. Sám už pěstuje přes tři dekády, ale semínka začal prodávat až před třemi lety. Do té doby jeho semena pouze kolovala mezi nadšenci ze severnějších zeměpisných šířek celého světa. I u nás bylo pár desítek těch, kdo k těmto semenům měli přístup. Co u nás dokáže dánská genetika, je úžasné. Není třeba chodit kolem horké kaše s přiznáním, že jsem se také rychle stal Esbeho fanouškem.

Každý venkovní pěstitel u nás se jistě setkal s tím, že kytička prostě nedozrála. Hlavně u odrůd pocházejících zpod 30. rovnoběžky prakticky není šance něco sklidit. Naštěstí boom konopí nastal v osmdesátých a devadesátých letech v Holandsku a ne třeba v Thajsku, takže nějaké solidně aklimatizované odrůdy k dispozici byly. I tak ale naprostá většina odrůd zrála až v říjnu, což je při našem vlhkém a chladném podzimu kvůli plísni často pozdě. Esbemu se povedlo fúzí (povětšinou) dánských, kanadských a švýcarských odrůd dosáhnout srpnovo-zářijové sklizně v kombinaci s velkou robustností a odolností rostlin.


Esbeho dílo

Nejznámějšími odrůdami z Esbeho dílny jsou nejspíše Erdpurt, Danish Gold a Arne, ale určitě by se našli pěstitelé s odlišným názorem. Zejména Erdpurt má vyloženě zajímavou historii. Pokud budete trochu hledat na těch internetech, tak se dozvíte, že jde o křížence Erdbeer x Purpurea Ticinensis. Purpurea je stabilní a známá švýcarská odrůda, ale co Erdbeer?

Esbe tvrdí, že Erdbeer byla původně pokusem švýcarské univerzity o vytvoření ideálního konopí pro technické zpracování. Byla proto šlechtěna zejména na rychlé dozrávání, vysokou odolnost a velmi kompaktní květ, který usnadňuje sklizeň. Možná v tom je příměs městských legend, protože podobný příběh vypráví i slavná G13, ale nějaká semena se prý ztratila a postupem času se začala šířit mezi pěstiteli, protože ačkoli Erdbeer byla cíleně technická, zůstaly jí i psychoaktivní účinky. Tak se stalo, že Esbe v roce 2001 obdržel několik set semen, aby je vyzkoušel. Esbeho ihned zaujala struktura rostlin i jejich další vlastnosti a zkřížil je kromě jiných právě s Purpureou, kterýžto kříženec se ukázal nejlepším ze všech testovaných.

Hybrids from Hell

V roce 2010 stál Esbe u zrodu seedbanky Hybrids from Hell, která sdružuje další severské pěstitele, kteří společně přináší svěží vzduch do až příliš standardizovaného světa moderních konopných odrůd. Sice neprodávají jen outdoorové linie, ale zejména díky nim si budují po celém světě vynikající pověst, která každým rokem narůstá.

ICMag

Esbe je velice aktivní na fóru ICMag.com, kde každý rok pravidelně prezentuje dlouhé vlákno o celém průběhu sezóny. Pokud chcete vidět jeho práci (a že je o co stát), zamiřte tam. Jeho příspěvky jsou plné krásných rostlin, užitečných rad a postřehů, stejně jako prosté lidské vstřícnosti. Esbe také často na požádání zasílá semena testovacích linií, čímž si získal širokou základnu fanoušků.

Pár slov závěrem

Pokud pěstujete venku, rozhodně by vás Esbeho tvorba mohla zajímat. Na ICMagu je také k vidění, jak se jeho odrůdám daří v rukou jiných (například uživatel Paddi má každý rok krásné kytky), a pokud vás zaujme, určitě stojí za to některé z těchto linií vyzkoušet. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!