Aktuální článek
Semínka se valí do Čech

Semínka se valí do Čech

  • Rozhovor s Migelem, provozovatelem 5semen.cz a majitelem jednoho z největších growshopů u nás.

Ty už se na konopné scéně pohybuješ dost dlouho. Od kolikátého roku přesně a jak to tehdy vypadalo?

Vztah k marihuaně jsem si začal budovat současně se změnou politického systému, tj. počátkem roku 1990. Myslím tím vztah jako konzument. O nějakých growshopech, lampách, semenech jsem tou dobou neměl ani páru. To se změnilo cestováním po svobodné Evropě, především do země zaslíbené, Holandska. Tam jsem kolem roku – tuším, že 1996 –  navštívil první obchod, kde prodávali semínka, lampy, hnojiva, prostě sortiment, který dobře známe z growshopů u nás. U nás to tehdy bylo pole naprosto neorané, informace žádné, pěstitelé téměř žádní, prostě takové vakuum ve všech směrech. Mám na mysli samozřejmě indoor pěstování. Venku pěstovala spousta známých a kamarádů v té době už pár let, takže o matroš nouze nebyla. Jenom ta kvalita občas pokulhávala. Ale pořádnej skunk sis zahulil jen v Holandsku nebo od někoho, kdo se akorát vrátil a měl koule na dvoje hranice s pár gramy v kapse. Ale to je dávná historie, která se už nevrátí.

První growshop se v Čechách otevřel kolem roku 2000. Já jsem ho navštívil jako čumil až v roce 2003, neb jsem si pohrával s myšlenkou zúročit kontakty a poznatky ze zahraničí. A když jsem viděl, jak to vypadalo v tom sklepě na Žižkově, tak jsem na nic nečekal, založil firmu a v roce 2004 jsem začal s podnikáním. Od samého začátku jsem většinu věcí, které jsem dovážel, distribuoval i velkoobchodně do již funkčních obchodů, otevřel samosebou vlastní krám a bylo to. Dnes mám vlastní obchody tři a k tomu velkoobchod, ze kterého zásobuji téměř každý krám u nás.

Jak to vypadalo s policií, nebáli jste se a neměli jste trable?

Tak v tomto ohledu byl, je a doufám, že i bude klid. A je to dobře, neboť my jako provozovatelé growshopů neděláme nic, co by odporovalo našim zákonům. Každý si myslí, že growshopy navštěvují jen pěstitelé konopí, ale to už dávno není pravda. Nevím jak jinde, ale do mých obchodů chodí pěstitelé kaktusů, sukulentů, orchidejí a klasických pokojových rostlin.

Kdy byl největší boom s growshopama?

Největší boom byl cca dva, tři roky zpátky. To rostl jeden obchod za druhým. Ale ten trend pokračuje stále a vypadá to, že za pár let bude growshop v každém okresním nebo i menším městě.

Co Vietnamci?

Máš na mysli jestli je mám rád?

Taky a jak moc změnili trh?

Tak za Vietnamce můžeme být vděční paktu s názvem RVHP z doby totáče. Jsou součástí naší společnosti a už to nebude jinak. Co se týká pěstování ve velkém, tak tam jsou, řekl bych, mistři světa. Každou chvíli policie odhalí megapěstírnu se zahradníky z Vietnamu. Pokud mám správné informace, tak mají i svoje vlastní growshopy pro svoje vlastní lidi. Já osobně jim nic neprodávám a ani nemám o toto obchodování zájem. A jak změnili situaci na černém trhu nevím, neboť na tomto trhu nemám žádné zájmy nebo aktivity. To se budeš muset zeptat pouličních dealerů.

Jak moc se změnila celá konopná scéna od devadesátek?

Tak za dobu co jsem v branži jako distributor a obchodník, cca 7 let,se změnila spousta věcí. Ceny šly dolů, nabídka se rozšířila a je k dostání cokoliv. A navíc jsou už k mání informace. Myslím odborné informace o pěstování a genetice.

Jednou jsem tě slyšel říkat, že českej trh je zaostalej, v jakým smyslu, a proč ho neposuneš dál jako jeden z největších obchodníků u nás?

Nechci urazit žádného pěstitele, chraň bůh, ale je to dáno tak nějak tou českou náturou. Lidi neradi zkouší neověřené věci, neradi riskují a dokud jim nějakej kámoš v klubu neřekne, že právě tohle je super, tak novinky míjí. Příkladem je pro mne nejpoužívanější hnojivo u nás na trhu. Ano, bylo tu první, ale to neznamená, že je jediné. Já osobně neznám jediného pěstitele v Holandsku, který by tuto super chemku dával pít svejm miláčkum. A že tam znám lidí z branže opravdu hodně. Doufám, že se mi povedlo posunout trh alespoň o kousek dál tím, že moje obchody mají filosofii prodeje založenou na prodeji kvality, kvalitních rad každému, kdo o ně stojí nebo se nestydí si o ně říct. Taky jsem na tento trh dostal například hnojivo HESI, Cannu, BioCannu, Guanokalong a Metrop.

Jaký ty máš vztah ke konopí (hanlivě hulení)?

Můj vztah je jen kladný, pozitivní.

Jak často hulíš?

Často. Ale v práci, které mám opravdu dost, vůbec.

Pěstuješ?

V současné době ne. Teda pokud se nedá pěstováním nazvat jedna parádní vyňuňaná kytka venku.

Co si myslíš o současné legislativě?

Současná legislativa je v celkovém pohledu mnohem přísnější a tvrdší než se na první pohled zdá, a než byla ta minulá. Ano, hurá, nebudou ničit život lidem, kteří mají jednu, dvě, pět rostlin, ale možnost znepříjemnění života je mnohem větší než v legislativě minulé. A přísněji bych postihoval drogy tvrdé, drogy které opravdu ohrožují život konzumentů, likvidují jejich osobnost a v případě závislosti velice ztěžují začlenění takového jedince zpět do společnosti.

Je to lepší než to bylo v ranejch devadesátkách?

Není. Haha… Ono jak se to vezme. Ta doba se už nikdy nevrátí, kdo ji prožil na ni rád vzpomíná. Dříve bylo vše spontánnější, každý se radoval z maličkostí. Dnes je vše takové uspěchané až neosobní. Ale zase na druhou stranu je selekce dnes mnohem rychlejší a když něco umíš, tak máš práci kterou chceš, žiješ, raduješ se, funguješ.

A jak to vypadalo v Praze ještě za totáče?

Tak nejsem až takovým pamětníkem a nerad bych se někoho dotkl. Věděl jsem o lidech, kteří něco čichali a nejblíž jointu jsem byl na koncertě Pražského výběru v Lucerně. To mi bylo 15 a na koncert mne vzal starší kamarád ze sousedství. Tam jsem cítil ganju, přesněji spíš jsem se dověděl, že ten smrad je tráva. Haha, fakt dobrý. Navíc po druhý písničce naběhli policajti, brka zhasli vodním dělem a pendrekama všechny vyplácali ven na Vencl a do Štěpánský.

Máš zkušenosti s léčebnými účinky konopí?

Mám a výtažek pravidelně užívám. Dávám si ho před spaním tak dvakrát týdně. A mastičky používám jakmile je potřeba. Konopí opravdu léčí.

Jak jde obchod?

Je to dřina, konkurence roste a udržet úroveň nějakou práci dá. Ale stěžovat si nemám v úmyslu, vše je o práci, bez té jak říká přísloví nejsou koláče. V tomto případě spíš koláčky.

Kolik máš krámů?

V Holešovicích je první obchod, druhej mám na Žižkově a velkoobchod s maloobchodním prodejem ve Strašnicích. Všechny v Praze samozřejmě. Teď vlastně můžu říct žhavou novinku. Buduje se a koncem září, počátkem října, se otevře obchod v Liberci.

A jak jde prodej semínek?

Prodej semínek jde dobře. Když jseš v něčem první, máš absolutní znalosti o seedbankách a dění kolem, tak se dřina zúročí. Jsem na to trochu pyšný, že jsem dostal na pulty v ČR semena kvalitních seedbank a zlegalizoval tak vlastně jejich prodej. Navíc je to pro growery radost v tom, že si můžou pořídit skutečně genetiku jakou chtějí.

Nebál ses kvůli tomu postihu od policie?

Nebál a hned ti povím proč. Nechal jsem si od právnické firmy vypracovat posudek, rešerši zákona a bylo to. Něco to stálo, ale mám jako jedinej skutečně na papíru právní krytí. Pak jsem se jen musel smát těm nepřejícím, nebo těm, co se báli až srali, jak mi povídali, že už prodávaj semena dávno a kdovíjaký další blablabla. A navíc jsem vlastně založil novou značku 5semen.cz.

Kolik myslíš, že tady v ČR pěstuje lidí, kolik prodáš kompletních setů za měsíc?

Hlavní pražskej krám Growshopu prodá jeden týdně…

Myslím si, že u nás pěstuje čím dál víc lidí. Je to těma jen pokutovanejma pěti kytkama a taky tím, že spousta lidí už nechce někde po smradlavejch pajzlech shánět kdovíjaký hulení a radši si ho udělají sami, pro svou vlastní potřebu. Kolik čeho prodává konkurence mne moc nezajímá a kolik čeho prodávám já, si nechám pro sebe. Ale můžu říct, že přibývá seniorů a lidí v důchodovém věku, kteří mají o pěstování především kvůli léčebným účinkům stále větší zájem. Pro ně budu od září prodávat Medicbox. Ale to se dovíš jako první.

Co LED lampy? Máš zkušenost?

Osobní nemám a myslím si, že kde nejsou watty nejsou gramy. Led lampy lítaj vzduchem už asi rok a za tu dobu jsem ani jednou neslyšel od nikoho kdo to používá výsledek, jakoukoliv zkušenost.

Letos budou v Praze dva veletrhy, co si o tom myslíš, budeš na obou?

O situaci jsem informován jako málokdo a nevím jestli je vhodné, abych se o tom šířil. Ať si každý udělá obrázek sám. Pravda vždycky vyplave napovrch, někdy to jen déle trvá. Na prvním budu jen stínovat, zdarma se prezentovat na stánku generálního partnera. Na druhém, který je pořádán profesionálem z oboru veletržnictví a hlavně je na místě, kde se veletrhy pořádají, tzn.na výstavišti v Holešovicích, bejvalý Fučíkárně, jsem hlavním partnerem a velice se na ten veletrh těším. Koná se 19.-21.11. 2010 a sám jsem zvědav kolik lidí se pochlubí úrodou venkáče…

S jakýma semínkama máš osobní zkušenost a jaká se nejvíc prodávají?

Zkušenosti mají především přátelé a kamarádi. První vlaštovky už přiletěly. To jsou semena samonakvétací, tam už maj všichni dávno sklizeno a usušeno. A musím říct, že Deimos a White Dwarf mne nadchnul. Málem jsem odletěl ze židle v hospodě. Ostatní jsem zatím netestoval. Na můj venek Passion 1 se těšim. Prodává se vlastně všechno, protože co člověk, to názor a rozmanitost chutě. To je na tom prodeji to nejhezčí. Každý si může vybrat, co chce a ode mne to má buď hned, když přijde na krám, nebo do dvou, třech dnů poštou.

Co ti ještě chybí ke štěstí?

Já se šťastný cítím skoro pořád. A budu ještě víc, když se tenhle konečně celej českej plnohodnotnej časopis chytne a bude mít úspěch u veřejnosti jak z branže, tak u všech ostatních.

Přeju hodně štěstí a ať se daří vše jak Legalizaci tak čtenářům.

Migel :o))

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!