Aktuální článek
Recenze na knihu Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru

Recenze na knihu Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru

  • Kniha s hodně napovídajícím podtitulem Cesty do jiných světů prostřednictvím psychedelik a dalších spirituálních technik vyšla v českém překladu v roce 2010 a představuje další ze zásadních děl uznávaného psychiatra Ricka Strassmana, jenž se proslavil klinickým výzkumem patrně nejsilnějšího halucinogenu DMT.

Strassman byl jedním z hrstky amerických lékařů, který kdy získal povolení s DMT pracovat na lidských pacientech, a tuto zkušenost popsal v dnes již legendární knize DMT: Molekula duše.

Molekula duše 2.0

Publikace Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru je volným pokračováním na téma psychedelických drog a změněných stavů vnímání u lidí, nicméně koncipována je jako soubor dvanácti esejů, jejichž autory jsou kromě Strassmana i další renomovaní odborníci: psychiatr maďarského původu Ede Frecska, kolumbijský antropolog a specialista na ayahuasku Luis Eduardo Luna a americký onkolog polského původu Slawomir Wojtowicz.

V prvních kapitolách rozebírá Strassman DMT, Luna ayahuasku a Wojtowicz lysohlávky, přičemž všichni postupně vysvětlují historický kontext jejich užívání člověkem, popisují chemické složení a uvádějí svědectví testovaných lidí.

Knihu Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 347 Kč.

Kapitoly napsané Frecskou jsou pravděpodobně nejsložitější částí celé knihy z pohledu uchopení autorových komplexních idejí a správného pochopení složitějších konstrukcí, v nichž se dá ztratit jako v podzimním mlází. Název knihy vychází z Frecskovy hypotézy, že lidské představy o cestách do vnějšího vesmíru, zaznamenané už v dávné minulosti, jsou ve skutečnosti důsledkem ovlivnění našeho vědomí psychedelickými substancemi.

Proto zřejmě platí, že k dosažení vnějšího vesmíru musíme nejprve najít a otevřít vnitřní cesty, či jak se píše přímo v knize: „Možná, že naše vědomí reality musí být změněno, aby odráželo racionální vysvětlení spirituálních zjevení.“

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!