V odborném časopise Nature Neuroscience byla publikována studie objasňující, jaké mechanismy stojí za jednou z důležitých léčebných vlastností konopí – stimulací apetitu.
Skupina španělských a francouzských vědců zkoumala standardní čichové reakce a jídelní návyky u myší, které poté srovnávala s myšmi pod vlivem THC.
Obě skupiny hlodavců měly k dispozici mandle a amylacetát: myši v kontrolní skupině ztratily o jídlo zájem ve chvíli, kdy si přičichly k amylacetátu, zatímco myši pod vlivem THC pokračovaly v očuchávání i poté, co narazily na amylacetát. Když bylo oběma skupinám podáno pouze jídlo, myši pod vlivem THC ho zkonzumovaly výrazně více.
Vědcům se poté podařilo geneticky modifikovat pokusné myši tak, že jim odebrali CB1 receptory z čichového bulbu, na něž se THC váže, a po následné aplikaci zjistili, že tento kanabinoid ztratil předchozí účinky – obě skupiny myší měly stejnou chuť k jídlu.
V závěru autoři studie uvádějí, že „kanabinoidní receptory v čichovém bulbu mohou být ovlivňovány THC stejně, jako samo tělo vyvolává endogenními kanabinoidy potřebu jíst – pomocí zvýraznění vnímání čichových vjemů, čímž dochází ke stimulaci apetitu.“
Výsledky pomohly objasnit, proč je konopí vysoce účinným prostředkem ke zvýšení chuti k jídlu. Tyto informace jsou důležité zejména pro vážně nemocné, kteří v důsledku choroby či vedlejších účinků konvenční léčby trpí nechutenstvím a ztrácejí na váze.
Zdroj: http://www.nature.com/neuro/journal/v17/n3/full/nn.3647.html#affil-auth