Aktuální článek
Afghánistán produkuje rekordní množství opia – utraceným americkým miliardám navzdory

Afghánistán produkuje rekordní množství opia – utraceným americkým miliardám navzdory

  • Podle zprávy americké nezávislé organizace monitorující válečnou situaci v Afghánistánu se v této nestabilní asijské zemi podařilo v roce 2013 vypěstovat takřka o čtyřicet procent více opia než v předchozím roce. Spojené státy přitom do boje proti ilegální produkci máku investovaly od roku 2012 již neuvěřitelných 7,5 miliardy dolarů (150 miliard českých korun).

Tolik opia se v Afghánistánu nikdy nepěstovalo ani neužívalo – v roce 2013 bylo podle odhadů oseto 209 000 hektarů a počet uživatelů se od roku 2005 více než zdvojnásobil, je jich asi 300 000. Celkový počet uživatelů drog v této zemi stoupl z jednoho milionu v roce 2009 na 1,3 milionu v roce 2012. Země má přitom jen 32 milionů obyvatel.

Zásobíme celý svět

Zhruba tři čtvrtiny celosvětově spotřebovaných opiátů pochází z Afghánistánu, přičemž takřka všechen mák se pěstuje na jihu a západě země v provinciích Helmand a Kandahár, kde bylo také nasazeno velké množství amerických a britských vojáků v boji proti Tálibánu během let 2010 až 2012.

Většina snah zamezit produkci a obchodu s opiem se v posledních letech nicméně koncentruje do regionů na východě země a do hlavního města Kábulu, kde není takové nebezpečí teroristických útoků jako na jihozápadě. Souvisí to i s postupným stahováním jednotek NATO a americké armády, které zde působí pod názvem ISAF. Zároveň tak dochází k omezování protidrogových operací v těchto oblastech.

Za rok 2013 se koaličním jednotkám a afghánské armádě podařilo zabavit jednačtyřicet tun opia, jenomže celková produkce za ten samý rok se pohybovala kolem 5 500 tun. Od roku 2011 navíc došlo k takřka šedesátiprocentnímu poklesu v množství zabaveného opia a osmdesátiprocentnímu poklesu zabaveného heroinu.

 Miliardy dolarů investované Američany neměly a nemají na produkci opia v Afghánistánu zásadnější vliv.

¨Podle zprávy se „většina výroben, skladišť a pašeráckých tras nachází mimo dosah jednotek ISAF.“ Je tak zřejmé, že armáda ani místní policie o naprosté většině produkce a pohybu opia vůbec neví.

Chudé farmáře nepřemluvíš

Spojené státy a jejich spojenci také ustupují od dříve plošně uplatňované strategie eradikace makových polí, která neměla nijak pronikavý úspěch. Ukázalo se totiž, že zničení sklizně pouze vhání farmáře do rukou hnutí Tálibán, jež je naopak k produkci opia nabádá. Názor farmářů nezměnila ani naivní americká snaha přemluvit je k tomu, aby z opia přešli na víno, pšenici a jablka.

Americké ministerstvo zahraničí tak stále vydává nemalé prostředky na ničení makových polí, ačkoli podle již zmiňované organizace monitorující situaci v Afghánistánu se jedná o vyhozené peníze: v roce 2013 bylo podle afghánského Ministerstva pro boj s drogami zničeno zhruba 7 300 hektarů makových polí, což představuje zanedbatelná tři procenta půdy, na níž byl v zemi mák pěstován. Navíc se tyto operace v naprosté většině vyhýbají nebezpečným oblastem pod vlivem Tálibánu, kde pěstování a produkce rok od roku vzkvétá.

 Za rok 2013 se koaličním jednotkám a afghánské armádě podařilo zabavit 41 tun opia, jenomže celková produkce za ten samý rok se pohybovala kolem 5 500 tun.

Speciální vyslanec a generál John Sopko potvrdil americkému Senátu letos v lednu, že rychle rostoucí produkce opia, na níž miliardy dolarů investované Američany neměly a nemají zásadnější vliv, „ohrožuje celkovou obnovu Afghánistánu a veškeré úsilí, které do ní spojenci vkládají.“

„Všechny naše zdejší dílčí úspěchy a skromné pokroky v oblastech ženských práv, vzdělávání dětí, zdravotnické péče, vlády práva a dodržování lidských práv jsou nyní více než kdy předtím v ohrožení obchodem s narkotiky, který nejen posiluje teroristy, ale i napomáhá bujení organizovaného zločinu a šíření korupce.“

Zdroj: www.theguardian.com

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!