Aktuální článek
Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii požadují ukončení války proti drogám

Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii požadují ukončení války proti drogám

  • Dlouhá desetiletí trvající válka proti zakázaným látkám je absolutním fiaskem, a proto je nejvyšší čas zaměřit se místo kriminalizace na dodržování lidských práv a zdravotní aspekty problematiky užívání drog. Přesně na tom se v nově vydané zprávě shodlo pět nositelů Nobelovy ceny za ekonomii.

Zprávu, která nese úderný název Ending the Drug Wars (Konec válek proti drogám), zaštítilo výzkumné centrum IDEAS při prestižní britské univerzitě London School of Economics (LSE). Přední světoví ekonomové v ní zkoumají extrémně vysoké náklady a nezamýšlené dopady prohibice drog na veřejné zdraví a bezpečnost a plýtvání prostředky policie i soudů.

Ničivé důsledky pro celý svět

„Snaha zvítězit v této globální ‚válce proti drogám‘ za použití síly a pod hrozbou perzekucí má pouze negativní a ničivé důsledky pro celou společnost,“ píše se v dvaaosmdesátistránkové zprávě. „Mezi tyto důsledky patří masové zavírání lidí do vězení ve Spojených státech amerických, extrémně represivní přístup v Asii, výbuchy násilí v Latinské Americe, epidemie HIV v Rusku, akutní nedostatek léků tišících bolest a neustálé porušování základních lidských práv po celém světě.“

Autoři zprávy urgují národní vlády, aby provedly reformy drogové politiky a zaměřily se na léčbu, prevenci a minimalizaci rizik (takzvané „harm reduction“) namísto kriminalizace a věznění. Oslovují také Valné shromáždění OSN, jež chystá na rok 2016 zvláštní setkání právě kvůli drogové politice. Podle zprávy by OSN měla zásadně podpořit jednotlivé státy ve vytváření vlastních, na míru ušitých protidrogových strategií, protože dlouhodobě prosazovaný globálně zaměřený přístup zřetelně selhává.

Válka proti drogám naprosto selhala, což potvrzují odborníci na veřejné zdraví, bezpečnostní experti, obhájci lidských práv a nyní i přední světoví ekonomové.

„OSN musí přijmout tuto roli a pomoci zemím ve snaze zavést spravedlivou strategii vycházející z vědecky ověřených závěrů a statistik – ne jako doposud, kdy orgány OSN jakékoli snahy o změnu globálního přístupu naopak tvrdě kritizují,“ vysvětluje Danny Quah, profesor ekonomie na LSE a jeden z autorů zprávy. „Pokud se tak stane, bude položen základní kámen k tomu, aby mezinárodní společenství bylo schopné opravdu účinně řešit problematiku užívání drog.“

Podpora ze všech stran

Kromě profesora Quaha a dalších dvanácti odborníků na drogovou problematiku se na zprávě podílelo i pět uznávaných ekonomů, kteří získali Nobelovu cenu: Kenneth Arrow (v roce 1972), Sir Christopher Pissarides (2010), Thomas Schelling (2005), Vernon Smith (2002) a Oliver Williamson (2009). Podporu vyjádřili i další význačné politické osobnosti, jako například americky ministr zahraničí za prezidenta Reagana George Shultz, současný britský vicepremiér Nick Clegg a bývalý generální tajemník NATO a Vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

V médiích je v poslední době také často skloňováno jméno guatemalského prezidenta Otto Péreze Moliny, který nedávno veřejně oznámil, že do konce roku 2014 představí plán na legalizaci produkce konopí a opia, přičemž i on zprávu LSE veřejně podpořil a prohlásil, že o ní hodlá otevřít debatu i na půdě OSN.

OSN by měla zásadně podpořit jednotlivé státy ve vytváření vlastních, na míru ušitých protidrogových strategií.

Dobrou zprávou je i skutečnost, že podle nedávného průzkumu agentury Pew podporuje ukončení války proti drogám a zaměření se na léčbu a prevenci 67 procent dospělých Američanů – tedy obyvatel země, která je za její rozpoutání z velké míry zodpovědná.

„Skutečnost, že válka proti drogám naprosto selhala, potvrzují odborníci na veřejné zdraví, bezpečnostní experti, obhájci lidských práv a nyní i přední světoví ekonomové,“ prohlásil John Collins, jeden z koordinátorů celého projektu a člen proreformní organizace International Drug Policy Project. „Političtí lídři celého světa si musí uvědomit, že současné strategie ve válce proti drogám nás všechny stojí obrovské množství peněz a zbytečně zničených lidských životů.“

Celou zprávu si můžete přečíst v anglickém jazyce ZDE.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/2014/05/06/end-drug-war_n_5275078.html?utm_hp_ref=tw

Překlad: Lukáš Hurýsek

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!