Aktuální článek
PIVRNCOVA PUTYKA

PIVRNCOVA PUTYKA

  • Mnoho lidí v poslední době (znovu) nachází zálibu ve stolních hrách, které jsou zábavné, ať už užíváte jakékoli drogy, nebo dokonce neužíváte vůbec žádné. V tomto seriálu vám budu představovat stolní hry, k nimž se dostanu a jež sám považuji za zábavné a hodné hraní.

Pivrncova putyka patří do poněkud odlišné kategorie než ostatní hry, které se dosud objevily v tomto seriálu. Na rozdíl od nich se totiž bez užívání omamných látek neobejde. V tomto případě se jedná o alkohol, a to ve značném množství. Pivrncova putyka je jednou z opíjecích her, které si příliš nehrají na to, že by v nich šlo o cokoli jiného.

Jak se to hraje

Základní princip je postaven na všeobecně známé hře Člověče, nezlob se, kterou znají snad všichni, kdo vyrůstali na našem území. Každý hráč začíná se čtyřmi figurkami v domečku a hrací kostkou. Jeho cílem je provést figurky všemi nástrahami hracího plánu a mezi agresivními protihráči až do vysněné putyky. Do cesty se staví voda, která prodlužuje cestu, případně rokle, ze které se hráč dostane jen při hodu trojky.

Co v klasických Člověče, nezlob se klonech nenajdeme, jsou políčka Napij se, Dej si panáka, Kliky-dřepyVezmi kartu. Pití a panákování závisí na počáteční domluvě. Obvykle pití znamená dva loky piva a panák malou zelenou nebo griotku. Ostřejší verze pracuje s exnutím trojky piva a panákem vodky nebo fernetu, ti nejdrsnější z nás při pití exují poctivý půllitr a panáky nemají malé, nýbrž velké. Taková hra se ale běžně v průběhu večera přesouvá do horizontální polohy a figurky obvykle nekončí v putyce, ale kdesi v nenávratnu. Kliky-dřepy slouží k rozproudění krve a u náročnějších variant se může jednat o celkem sebevražednou (ale pro ostatní hráče velice zábavnou) kratochvíli. Posledním zvláštním polem je Vezmi kartu.

Ke hře je přibalen balíček úkolů, který si hráči mohou před samotnou hrou prohlédnout a upřímně se zděsit. Hlavním účelem úkolů je ztrapnit performera, případně dotyčného ještě více opít, pokud selže. Hra končí buď usazením všech figurek v cílové putyce, rozkladem morálky a následnou anarchií nebo (v případě ostřejších verzí) příjezdem policie nebo záchranky.

Hlavní tahák hry

Hlavní taháky jsou v zásadě dva. Prvním z nich jsou ilustrace Petra Urbana alias Rudy Pivrnce, které u nás mají solidní fanouškovskou základnu. Celou hrou se jako červená nit táhne jeho styl humoru, který je hrubý, hospodský, oplzlý a nepříliš inteligentní.

Sám si nejsem jist, jestli se mi takový humor zamlouvá nebo nikoli, ale garantuji vám, že s postupující hrou (a ubývajícím alkoholem) vám bude bližší a bližší. Druhým tahákem je samozřejmě alkohol. Když vás k pití nutí hra, nemusíte mít černé svědomí, kolik vám toho zase proteklo hrdlem. Hra je zároveň záminkou pro devastaci méně otrlých jedinců, kteří by jinak na takto nezřízené užívání alkoholických nápojů nikdy nepřistoupili.

Hodnocení

To, jak vás bude hra bavit, závisí hlavně na tom, jak moc vás baví pít. Určitě se nejedná o hru pro abstinenty. Také styl humoru je poněkud jednodušší a v hospodském duchu, což je občas osvěžující, ale nemusí to být každému po chuti. Pokud od hry nečekáte nic jiného než zpříjemnění alkoholových orgií s přáteli, svůj účel splní. Kromě toho vám nic nedá. Jestliže máte rádi Urbanův humor, přičtěte k závěrečnému hodnocení další bod, protože hra je jím nasáklá skrz naskrz. Při rozhodování o koupi hry vám pomůže nízká cena, která nedosahuje ani dvou set korun. A ještě drobnou radu na závěr: Nehrajte na lačno! 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!