Aktuální článek
Pravda o drogách nejen v Nizozemsku: více tabáku a méně konopí

Pravda o drogách nejen v Nizozemsku: více tabáku a méně konopí

  • V listopadu a prosinci loňského roku proběhl největší novodobý průzkum užívání drog nazvaný The 2014 Global Drug Survey, jehož výsledky byly nedávno zveřejněny na internetu. Zajímavá data přišla z Nizozemska, které je díky dlouhodobě liberálnímu přístupu ke konopí často zmiňováno kritiky i příznivci prohibice po celém světě včetně České republiky.

Celosvětového průzkumu se zúčastnilo takřka 80 000 respondentů ze sedmnácti zemí v Severní a Jižní Americe, Evropě a Asii. V samotném Nizozemsku se ho účastnilo 3 000 lidí všech věkových a společenských skupin. Autoři a zpracovatelé průzkumu nicméně upozornili, že se nejednalo o náhodný vzorek populace, protože všichni respondenti byli dobrovolníci a ve většině se jednalo o vzdělané mladší lidi ve věku 20 až 30 let, kteří vedli normální společenský život.

Pravda o konopí v Holandsku

Z průzkumu vyšlo najevo, že dotázaní Holanďané během posledních dvanácti měsíců v 96 procentech případů požili alkohol, 66 procent kouřilo tabák, 50 procent užilo MDMA a 46 kouřilo konopí.

Když se zprůměroval zbytek světa, vyšlo najevo, že 90 procent dotazovaných požilo alkohol, 56 kouřilo tabák, 48 konopí a 23 užilo MDMA. Z tohoto jednoduchého srovnání je zřejmé, že liberální postoj společnosti ke konopí v Nizozemsku nevede ke zvýšení spotřeby této drogy.

 Zásadní snížení kriminálních sankcí za držení a užívání drog nemá za důsledek to, že by se z masy obyčejných lidí najednou stali pravidelní uživatelé drog.

Znovu se tak potvrzuje, že Nizozemsko je zemí konopí zaslíbenou zejména pro zahraniční turisty, kteří jsou doma postihování zákonem, nikoli pro samotné Holanďany. Ti mají očividně velmi rádi MDMA – z celého světa bylo procento uživatelů jednoznačně nejvyšší (a dvakrát větší než celkový průměr).

Dalšími oblíbenými drogami ve srovnání s jinými zeměmi jsou v Nizozemsku amfetaminy a alkohol a o něco méně uživatelů holduje kokainu a ketaminu.

Jak si vede zbytek světa

Co se týče oblíbeného tabáku, nejvíce kouří Francouzi – 74 procent jich uvedlo, že si zapálilo během posledních dvanácti měsíců, což je o 50 procent více, než byl celosvětový průměr. Oproti tomu u protinožců na Novém Zélandě a v Austrálii kouřilo jen 33, respektive 36 procent respondentů.

Ke kouření konopí se přihlásilo nejvíce dotazovaných z Mexika – 77 procent, které následovaly Spojené státy a Brazílie s 69 procenty. Ve všech třech zemích bylo mezi dotazovanými více těch, kteří za poslední rok kouřili konopí, než kuřáků tabáku.

Nizozemsko je zemí konopí zaslíbenou zejména pro zahraniční turisty, kteří jsou doma postihování zákonem, nikoli pro samotné Holanďany.

Ve Velké Británií je stále populární kokain, kde ho za posledních dvanáct měsíců mělo 33 procent dotazovaných – více než dvojnásobek světového průměru. Jen o něco méně jich bylo v sousedním Irsku.

Zajímavé je, že 5 procent Belgičanů, 4 procenta Němců a 3 procenta Švýcarů uvedlo, že za poslední rok někdy užili muškátový oříšek.

A co z toho vyplývá?

Celosvětový průzkum The Global Drug Survey potvrdil, že zásadní snížení kriminálních sankcí za držení a užívání drog nemá za důsledek to, že se z masy obyčejných lidí najednou stanou pravidelní uživatelé drog jen proto, že došlo k uvolnění prohibičních zákonů, ani to, že by se zvýšila spotřeba současných uživatelů.

Dekriminalizační a legalizační procesy naopak umožňuje závislým vyhledat odbornou pomoc a dává jim šanci řešit problém otevřeně před rodinou, přáteli i představiteli zákona.

Poznámka redakce: Další zajímavosti z tohoto průzkumu týkající se konopí naleznete v nové Legalizaci č. 24, která bude na stáncích od 3. července 2014.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!