Aktuální článek
Recenze na knihu Halucinace

Recenze na knihu Halucinace

  • Světoznámý britský neurolog žijící v New Yorku Oliver Sacks publikoval své první lékařsko-filozofické dílo Migréna již v roce 1970 a od té doby je každý jeho nový výtvor očekáván s velkým napětím. Poslední kniha Halucinace vyšla v roce 2012 a představuje další zásadní publikaci v oblasti studia lidského mozku a duše, kterou by byla škoda opomenout.

Oliver Sacks vystudoval lékařství na Oxfordské univerzitě, poté se přestěhoval do Spojených států, kde působil nejprve v sanfranciské nemocnici Mt. Zion a od roku 1965 žije v New Yorku, kde se věnuje neurologické praxi a publikační činnosti. Ve svých knihách seznamuje čtenáře s nejzajímavějšími klinickými případy ze své praxe, ale zároveň se sám opakovaně zamýšlí nad vztahem mezi fyziologickými procesy v mozku a naším uvažováním, vnímáním světa a chováním.

Proč vidíme věci, které nejsou?

Sacksova poslední, v pořadí již dvanáctá kniha se věnuje právě změnám ve vnímání okolního světa a reality, kdy se člověk dostane do změněného stavu vědomí, v němž halucinuje. Příčin může být dle autora mnoho – nejen nám dobře známé užívání psychedelických substancí (například samotným Sacksem popisované zkušenosti s LSD, meskalinem a amfetaminy z dob mladického experimentátorství), ale i zdravotní důvody – oční potíže, spánková obrna, migréna, epilepsie, vysoká horečka, cukrovka, otrava alkoholem či abstinenční syndrom.

Knihu Halucinace můžete zakoupit v našem eshopu edice Legalizace za 331 Kč.

Autor zde nezachází příliš do detailů, co se týče medicínského a odborného vysvětlení toho, proč vidíme věci, které neexistují, ale zabývá se především konkrétními halucinačními prožitky a zkušenostmi svých pacientů. Publikaci by možná více slušel název „Stovky různých halucinací: Od tančících mužíků přes traumatizující noční můry až po poznání božství.“

O to je ovšem celá kniha přitažlivější a pro každého čtenáře, jenž má zájem o srozumitelně podaný pohled odborníka na složitou problematiku lidského vnímání (ne)reality, bude zcela jistě oceňovaným přírůstkem do knihovny.

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!