Aktuální článek
Těžké chvíle pacientů léčících se konopím v Bulharsku

Těžké chvíle pacientů léčících se konopím v Bulharsku

  • Příběh Marina Kalčeva z města Loveč je podobný příběhům mnoha nemocných v České republice a ve zbytku světa. Mladý muž trpící roztroušenou sklerózou byl vláčen po soudech za to, že na zvládání symptomů své chronické choroby si dovolil samopěstovat a užívat konopí.

Jedenatřicetiletému Kalčevovi byla RS diagnostikována před dvanácti lety, přičemž jeho stav se s postupem času jen zhoršoval. Před několika lety se na internetu dočetl o zkušenostech jiných pacientů trpících RS s konopím a po konzultaci s několika lékaři se rozhodl, že tuto „terapii“ chce také vyzkoušet.

Porušit zákon, nebo trpět

První konopí si sehnal od pouličních dealerů, vyrobil z něj koncentrovaný extrakt, který začal pravidelně užívat a rychle pocítil úlevu od bolestivých symptomů nemoci. Protože měl strach o kvalitu a zdravotní nezávadnost produktu z ulice, rozhodl se začít sám pěstovat.

Na jaře roku 2013 byl ale zatčen a policie u něj při domovní prohlídce našla dvě rostliny. Po vleklém vyšetřovaní a procesu byl na konci března letošního roku zproštěn viny. Tři lékaři u soudu potvrdili, že konopí ulevuje od symptomů RS, mírní svalovou ztuhlost a zlepšuje celkový stav obžalovaného.

Soudkyně Galja Mihailova prohlásila, že Kalčev „se dopustil trestného činu ve stavu extrémní nouze ve snaze ulevit svému trápení“. Tomuto rozsudku se dostalo výrazné pozornosti v médiích a na sociálních sítích, kde většina Bulharů vyjadřovala jasnou podporu pacientovi, který se léčil konopím.

První souboj o liberalizaci bulharských drogových zákonů týkajících se konopí bohužel skončil vítězstvím odpůrců změn.

Podle Kalčevova právníka podal státní žalobce krátce poté, co proběhla mediální vlna, proti rozsudku odvolání – ačkoli o tento případ do té doby nejevil výraznější zájem.

Okresní soud v Loveči nakonec Kalčeva uznal vinným z držení dvou rostlin o váze 59 gramů a údajné hodnotě 177 eur, ale vyměřil mu „pouze“ peněžitý trest 500 eur a zaplacení soudních výdajů.

Klasické lži prohibicionistů

Proti tomuto rozsudku již není dle bulharského práva odvolání a Kalčev tak může být rád, že nemusí jít ještě navíc do vězení. Jedním z argumentů žalobce bylo tvrzení, že nemocný nevyzkoušel všechny možnosti léčby pomocí konvenční medicíny a že neexistují dostatečné důkazy o tom, zda má konopí pozitivní vliv na jeho zdravotní stav a projevy nemoci.

Tři lékaři u soudu potvrdili, že konopí ulevuje od symptomů RS, mírní svalovou ztuhlost a zlepšuje celkový stav obžalovaného.

Tento první souboj o liberalizaci bulharských drogových zákonů týkajících se konopí tak skončil vítězstvím odpůrců změn. Ukázalo se stejně jako jinde ve světě, že bulharská politická reprezentace a justice odmítají akceptovat vědecky ověřené informace a dávají přednost zastaralým konceptům a předsudkům, jež se nezakládají na důkazech, ale na smyšlených tvrzeních.

Zdroj: drogriporter.hu

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!