Aktuální článek
Analýza: Válka proti konopné komunitě v České republice pokračuje a zesiluje

Analýza: Válka proti konopné komunitě v České republice pokračuje a zesiluje

  • V listopadu loňského roku jsme psali o bezprecedentním zátahu na growshopy v ČR, který provedla Národní protidrogová centrála vedená výrazným odpůrcem konopí plukovníkem Jakubem Frydrychem. Od té doby došlo k dalšímu znepokojivému vývoji v souvislosti s prvními soudy a rozsudky nad majiteli těchto obchodů. Odehrály se také změny kolem léčebného konopí a ohledně protiprávnosti držení menších množství drog.

Česká republika byla vždy lidmi z celého světa považována za ráj pro kuřáky konopí i přesto, že protidrogové zákony se výrazně nelišily od dalších liberálnějších zemí Evropy. Důvodem byla uvolněná a přátelská atmosféra, která panovala – veřejnost se proti konopí nijak zvlášť nestavěla a policie se zaměřovala na tvrdé drogy. Mnoho lidí pěstovalo na zahrádkách a ve svých domovech, kouřili konopí na ulicích, na koncertech a v klubech, aniž by to někomu vadilo. Policie většinou přimhouřila oči a jointů si nevšímala (stejně jako když policisté náhodou uviděli pár rostlin u někoho na zahrádce).

V roce 2010 bylo také schváleno vládní nařízení, podle kterého bylo stanoveno množství drog, jež může občan přechovávat, aniž by páchal trestný čin, ale pouze přestupek. Konkrétně se jednalo až o 15 gramů sušených palic konopí, 5 rostlin doma (ve fázi růstu) a například u heroinu a pervitinu šlo o 2 gramy.

Vietnamské gangy a zmatení představitelé zákona

Bohužel 2–3 zpátky se situace začala měnit. Policie objevovala více a více obrovských pěstíren, které většinou provozovaly organizované vietnamské skupiny přicházející v předchozích deseti letech zejména z Kanady a Velké Británie právě za účelem masivní produkce a prodeje vysoce potentního konopí. To poté směřovalo nejen mezi české konzumenty, ale především na západní trhy Německa, Rakouska a dalších zemí, kde se konopí prodává za mnohem vyšší ceny.

V posledních 4 až 5 letech jsme také byli svědky nárůstu počtu maloobchodních growshopů, kde si bylo možné zakoupit legální zboží od semínek, papírku, drtiček přes knihy o konopí až po hnojiva, osvětlení a květináče – tedy věci, které vždy šly zakoupit jednotlivě na internetu (například semínka legálně dovážená z celé Evropy), v knihkupectvích a ve většině hypermarketů a zahradních potřeb. Všichni přitom věděli, že tyto obchody navštěvují zejména lidé, kteří pěstují konopí (ostatně podobně jako v jiných evropských zemích), nicméně tyto obchody nijak neporušovaly zákony státu. A co je také důležité – všichni odborníci na drogovou problematiku včetně policistů moc dobře věděli, že growshopy navštěvovali především malopěstitelé – rekreační uživatelé, kteří se samozásobí – a nemocní, kteří si konopí pěstovali na léčbu svých zdravotních obtíží.

Současný ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych opakovaně prohlásil, že policie se nezaměřuje na malopěstitele a jednotlivé uživatele, ale soustředí se na mafiánské struktury a velkopěstitele, kteří nakupují vybavení po kamionech a tyto malé obchody v centrech měst v naprosté většině případů vůbec nenavštěvují.

To byla policie, na kterou jsme mohli být celkem hrdí, nicméně od začátku roku 2013 začala Národní protidrogová centrála (NPC) ústy svého šéfa vyslovovat domněnky, že growshopy a vůbec konopí jako takové představuje „významnou hrozbu celé společnosti“ a že growshopy „šíří toxikomanii“ (velmi vágní a různě interpretovatelný výklad jednoho paragrafu v trestním zákoně), protože prodávají „pod jednou střechou“ vše potřebné k pěstování konopí.

A co právo a spravedlnost?

Na začátku roku 2013 odsoudil nejvyšší soud za šíření toxikomanie dva provozovatele jednoho growshopu, a i přestože se české právo neřídí a nikdy neřídilo precedentními rozhodnutími (na rozdíl například od anglosaských zemí), NPC oznámila, že tento rozsudek lze aplikovat na všechny growshopy a v listopadu roku 2013 zahájila masivní razii ve zhruba 50 growshopech (zhruba polovina celkového počtu těchto obchodů v zemi), jejichž majitelé byli obviněni právě ze šíření toxikomanie. Veřejnost i experti na drogovou problematiku zásah odsoudili jako neopodstatněné plýtvání veřejnými prostředky za účelem zničení malých podnikatelů, které nebude mít vůbec žádný vliv na činnost mafiánských velkopěstíren.

Konopná komunita doufala, že justice obviněné majitele obchodů s pěstebními potřebami osvobodí, nicméně se ukazuje, že soudy drží s policií, a navíc mají velmi zkreslené informace o celé drogové problematice. Místo toho, aby soudy odmítly aktivity policie na základě jednoho rozsudku, začaly od února 2014 padat první tresty – ačkoli nikdo nebyl poslán do vězení, zatím všichni obvinění odešli s podmínkou a pro většinu z nich znamenala akce de facto likvidaci legitimního podnikání kvůli zabavení zboží a dlouhodobému výpadku příjmů. Drobní živnostníci, kteří neporušovali zákony této země a někteří z nich provozovali své obchody bez problémů několik let, byli tak v podstatě zlikvidování svévolnou akcí policie, konkrétně NPC.

Jiné rozhodnutí Nejvyššího soudu z dubna tohoto roku snížilo množství drog, za jehož držení následuje trestní postih – u konopí se tak nyní jedná o 10 gramů sušených palic, u heroinu a pervitinu 1 gram. Jeden ze soudců rozhodnutí interpretoval takto jako „důležitý krok v boji proti šíření drog a jejich výrobě v této zemi“, čímž pouze ukázal, jak málo drogové problematice české soudnictví rozumí.

Nejasná zpráva o konopí k léčbě

Konopí k léčbě bylo v České republice zlegalizováno 1. dubna 2013, nicméně dnes již bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger a jeho úředníky vedený Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) udělali vše pro to, aby se žádné konopí k trpícím lidem nedostalo. Hlavním důvodem bylo, že ministr, původním povoláním onkolog a radiolog, považoval léčebné účinky konopí za nepodložené a smyšlené. Nyní, déle než jeden rok a dva měsíce po uplynutí schválení zákona, stále neexistuje ani jeden pacient, který by se konopím mohl legálně léčit.

Nicméně od února letošního roku máme nového ministra zdravotnictví, který od počátku ukazuje, že léčebným účinkům konopí věří a má zájem zpřístupnit ho pacientům. Očekáváme proto v brzké době změny, které odstraní překážky, jež programu léčebného konopí nastavil bývalý ministr a jeho tým.

Ke konci června také zahájil činnost pacientský spolek KOPAC (www.spolek-kopac.cz), který bojuje za práva pacientů na léčbu konopím a sdružuje jak pacienty, jež mají zájem léčit se konopím, tak lékaře a další odborníky, kteří těmto nemocným chtějí v současném legislativním rámci a právní situaci pomoci.

Epilog

V demokratické zemi není běžné, aby se zástupci policie chovali jako nadřazení kazatelé morálky určující právní normy a ohýbající paragrafy podle toho, jak sami uznají za vhodné – a ještě horší je, že se tak chovají i přesto, že jejich činnost je odsuzována veřejností, nevládními lidsko-právními organizacemi a především všemi drogovými experty v zemi. Je na čase, aby se Česká republika vrátila zpět ke kurzu liberalizace nefunkčních drogových zákonů a místo represe se zaměřila na prevenci a osvětu podobně, jako se děje ve zbytku civilizovaného světa

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!