Aktuální článek
Aktivisté ve Velké Británii sázejí konopí po celé zemi!

Aktivisté ve Velké Británii sázejí konopí po celé zemi!

  • Boj za legalizaci na britských ostrovech nikdy hlavní politické strany a jejich představitele nijak zvlášť nezajímal. V posledních týdnech ale na mnoha místech doslova raší nový fenomén, který je těžké přehlédnout.

 Kdoví proč si politici ani média takřka vůbec nevšímají tisíců lidí, kteří se v posledních letech pravidelně shromažďují v londýnském Hyde Parku, kde pokuřují konopí, aby upozornili na nefunkční prohibiční politiku vůči této rostlině a jejím uživatelům. Ani další protesty a petice po celé zemi nedokázaly vygenerovat významnější pozornost mainstreamových médií a tím pádem ani široké veřejnosti.

Feed the Birds aneb sej konopí

Nicméně ostrovní aktivisté se nevzdávají a povzbuzení progresivními změnami v Uruguayi a několika amerických státech se sjednotili pod hlavičkou organizace konopných společenských klubů UK Cannabis Social Clubs, v jejímž rámci spustili iniciativu Feed the Birds (Nakrmte ptáky).

Ta si dala za cíl aktivizovat co největší počet dobrovolníků, kteří měli za úkol v centrech měst a v parcích po celé Británii sázet semínka konopí a tím se pokusit otevřít celospolečenskou debatu o přístupu k této droze.

Mnoho kolemjdoucích konopí rozezná, což jim většinou vykouzlí úsměv na tváři.

 Vzhledem k tomu, že média po celé zemi si konečně začínají všímat rychle rostoucích rostlin s typickými vroubkovanými listy, rozhodli jsme se vyzpovídat jednoho z hlavních organizátorů celé akce, který se představil pod přezdívkou Finn. Během našeho rozhovoru jsme se procházeli kolem Temže, povídali o kampani a Finn celou cestu sázel do země další a další konopná semínka.

Co přesně si máme představit pod Feed the Birds?

Jedná se o aktivitu společně smýšlejících jedinců, kteří považují mírumilovné sázení konopí do veřejného prostoru za vhodný impuls k nastartování celonárodní debaty o prohibici a protidrogové politice. Lidé uvidí, jak konopí volně roste po celé zemi jako jakákoli jiná rostlina a zákony s tím nic nezmohou. Vzniká tak neúnavná armáda kytek, která protestuje 24 hodin denně a nehne se z místa. Snažíme se také sjednotit různé proreformní skupiny a nabídnout jim společnou platformu zahrnující boj za léčebné i rekreační užívání a za zemědělské a průmyslové využití.

Jaký bude mít podle tebe kampaň vliv na platné zákony kolem konopí?

Tím, že ukážeme lidem, jak konopí bez problémů roste po celé Británii (naše klima je k tomu velmi příhodné), nastartujeme veřejnou debatu, který by ve finále měla vést ke změně zákonů. Podařilo se nám například vytáhnout spousty aktivistů od počítačů a sociálních sítí ven, kde nejen sázeli semínka, ale debatovali s kolemjdoucími a šířili objektivní informace o celé problematice.

Nemocným dáváme samonakvétací odrůdy, protože je s nimi méně práce a jsou vhodné pro začátečníky.

Rádi bychom také zprovoznili informační centra, kde si lidé budou moci přečíst a odnést domů letáky, které jim pomohou udělat si reálný obrázek o nesmyslné prohibici konopí. Potřebujeme společnost vzdělat tak, aby lidé mohli během příštích (i dalších následujících) voleb udělat ta správná rozhodnutí.

Semínka nejen sázíte, ale i rozdáváte. Proč?

Dáváme tak lidem trochu svobody – uživatelé k léčbě i rekreaci jsou stále ve velké míře závislí na černém trhu. Když jim dáme pár semínek, mohou si sami během tří měsíců vypěstovat vlastní konopí a přestat navštěvovat dealery na ulici. A tak by to mělo být.

Kdo všechno se účastní Feed the Birds?

Většina jsou členové konopných společenských klubů v zemi, ale taky se jedná o nadšence, kteří tuto aktivitu provozovali před námi a teď se k nám jen přidali. Jsme lidé různorodých profesí od zahradníků přes právníky až po bankéře a dělníky.

Jak se mohou zapojit další?

Existuje více způsobů, můžete třeba jen sdílet naše příspěvky na sociálních sítích nebo nás můžete kontaktovat přímo s žádostí o semínka a začít vesele sázet.

Jaká používáte semínka?

Jedná se o netechnické konopí různých druhů – například ve Skotsku rozdáváme odrůdy, které rychle dozrávají a jsou odolné vůči chladnu a plísním. Celkem máme na výběr ze tří odrůd – indickou Nanda Devi, jednu jamajskou a jednu himálajskou. Když dáváme semínka nemocným, vybíráme samonakvétací odrůdy, protože je s nimi méně práce a jsou vhodné pro začátečníky.

Kolik semen celkem jste doposud rozdali a zasadili?

Nevím, miliony? Upřímně řečeno to nedokážu přesně odhadnout.

Neobjevily se nějaké problémy nebo hrozby ze strany představitelů zákona?

Nic výraznějšího jsme nezaznamenali. Policie má pravděpodobně na práci jiné věci než honit lidi, kteří zasadí semínko do květináče na náměstí. Hodně rostlin bylo ale odstraněno.

Máte tušení, kdo to dělá?

Může to být kdokoli – náhodný kolemjdoucí, všímavý policista anebo prostě někdo, kdo konopí nemá rád a vytrhává je záměrně.

Jde o aktivitu společně smýšlejících jedinců, kteří považují sázení konopí do veřejného prostoru za vhodný impuls k nastartování celonárodní debaty o prohibici konopí.

A jaká je reakce většiny kolemjdoucích?

Mnozí lidé konopí poznají, když ho uvidí na ulici, a většinou jim to vykouzlí úsměv na tváři. Naším účelem bylo začít seriózní, vážnou debatu, ale zdá se, že pohled na konopí uprostřed města většinu lidí jen rozesměje. Zároveň se tím ale ukazuje, že většina společnosti považuje současné prohibiční zákony kolem konopí zjevně za zcela směšné.

Co plánuje Feed the Birds na následující období a příští rok?

V ideálním případě se nám podaří zprovoznit vysoce kompatibilní internetové stránky s diskusními fóry, kde lidí najdou množství informací o konopí a jeho pozitivech pro jednotlivce i společnost. Příští rok budeme sázet a rozdávat semínka stejně jako letos a budeme v tom pokračovat, dokud nebude konopí legální.

Zdroj: www.vice.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!