Aktuální článek
Legenda: Ed Rosenthal

Legenda: Ed Rosenthal

  • Ed Rosenthal je vůdčí osobností amerického legalizačního hnutí, napsal bezpočet knih o konopí a založil jedno konopně orientované nakladatelství. První knihu vydal již před čtyřiceti lety a jeho elán dodnes neochabuje.

Životopis

Ed se narodil v roce 1944 v newyorském Bronxu. Pěstovat začal ještě ve svém rodišti, kde si v sedmdesátých letech postavil svoji první pěstírnu a byl tak jedním z průkopníků indoorového pěstování ve Státech. Později ale přesídlil za sluncem do kalifornského Oaklandu, kde žije se svojí ženou Jane dodnes. Právě v Oaklandu založil nakladatelství Quick Tranding Company, specializované na konopnou tématiku. Odtud také bojuje proti federální vládě, která má stále poněkud problém uznávat konopnou politiku jednotlivých států, přestože to se v posledních letech velmi zlepšilo. V současnosti také vyučuje na oaksterdamské univerzitě, jediné škole na světě, která je plně zaměřena na pěstování konopí.

Quick Trading Company

Založení oaklandského nakladatelství Quick Trading Company je nejspíše Edovým nejvýznamnějším počinem. V sedmdesátých letech chyběli ve Státech vydavatelé ochotní publikovat literaturu s konopnou tématikou. Po prvních zkušenostech  s psaním se Ed rozhodl si takové vydavatelství radši založit sám a v roce 1974 tak i udělal.


Vůbec první jejich publikací byla Edova první kniha The Marijuana Grower’s Guide s velmi výmluvným podtitulem Indoor/Outdoor Highest Quality.Od té doby nakladatelství vydalo několik desítek knih s konopnou tématikou, jejichž nemalou část má na svědomí sám Ed. V nabídce nakladatelství najdete o konopí naprosto vše od pěstování přes populárně naučné texty až po kuchařky. Velkou popularitu si získala například série The Big Book of Buds, prezentující vysoce kvalitní fotografie těch nejkrásnějších rostlin, jaké si lze představit. Má už čtyři díly.

Ask Ed

Ed Rosenthal získal nemalou část své pověsti díky sloupku, který od osmdesátých let vycházel po dvě dekády v americkém časopise High Times Magazine. V něm Ed odpovídal na dotazy čtenářů ohledně pěstování. Později vyšlo pod hlavičkou Quick Trading Company i souborné vydání jeho příspěvků pod názvem The Best of Ask Ed: Your Marihuana Questions Answered. Pokus vás Edovy postřehy a poznatky zajímají, rozhodně navštivte jeho blog na adrese edrosenthal.com, kam pravidelně umisťuje informace o konopné politice, kultuře i praxi.

Aktivismus

Ed je již dlouho i velkým konopným aktivistou. Nejen v Kalifornii je dominantní postavou hnutí za legalizaci léčebného i rekreačního užívání marihuany, přičemž pro to první byl i souzen. V roce 2002 byl totiž zadržen za pěstování léčebné marihuany, přestože k tomu byl zmocněn vedením města Oakland. O posvěcení od města nebyla v oficiálních spisech ani zmínka, takže když se porotci dozvěděli, jak se věci ve skutečnosti mají, odsouhlasili trest v podobě symbolického jednoho dne za mřížemi, který byl již vykonán vzetím Eda do vazby.

V roce 2007 byl proces obnoven a pokusy odříznout porotce od informací byly ještě ostřejší. Soudce Breyer dokonce několikrát zabránil Edovým právníkům předstoupit před porotu, přesto mu nakonec žádný dodatečný trest vyměřen nebyl. Tento proces přitáhl ovšem (pro federální vládu) nechtěnou pozornost k problematice trestání osob jednajících v mezích lokálních zákonů, které se ale neslučují s federálními. I to jistě napomohlo skutečnosti, že prezident Obama otevřeně vyhlásil nevměšování se do záležitostí Colorada a Washingtonu, kde před nedávnem proběhla legalizace rekreačního užívání.

Budoucnost

V Kalifornii rekreační užívání dosud legální není, takže je jasné, že ani Ed ještě neřekl poslední slovo. Možná pak odejde na odpočinek, ale spíše bude až do smrti vtloukat lidem do hlavy, že tráva není zlo, a bude pěstovat ty nejlepší palice široko daleko.

Deset tipů expertního growera

V jedné ze svých knih uveřejnil Ed Rosenthal deset zásadních rad pro growery. Bylo potřeba je trochu zestručnit, jinak by zabraly celý další článek. V plném znění je možná uveřejníme někdy v budoucnu.

1. Znejte důsledky. Vždy buďte informovaní o tom, jaký postih vám za vaše aktivity hrozí. Zbytečně neriskujte.

2. Navrhněte si zahrádku. Nejdřív si promyslete, co vlastně od pěstování chcete. Pěstování ve skříni, na zahradě i v divočině má svá specifika.

3. Znejte své hranice. Pokud nemáte zkušenosti, začínejte pomalu. Je lepší mít pár rostlin, které dostanou kvalitní péči, než mnoho zanedbaných.

4. Pečlivě vybírejte odrůdu. V současnosti jich jsou stovky, takže můžete brát v potaz vaše klima, velikost rostlin, čas sklizně, požadovaný účinek nebo v případně léčebného konopí i účinek u konkrétních nemocí.

5. Konopí není kouzelné. Za péči se vám odmění, ale zanedbané rostliny vás na oplátku také nepotěší. Vždy se snažte dozvědět se o pěstování více.

6. Věřte svým očím. Vždy rostliny pečlivě sledujte a učte se, jak na co reagují.

7. Nesklízejte nic, dokud to neuzraje. Naučte se poznat, kdy jsou palice skutečně zralé, jinak se o hodně ochudíte.

8. Nenechte se chytit. Nechlubte se se svými rostlinami, nechovejte se podezřele a buďte spořádanými občany.

9. Vyvíjejte se. Poznatky o pěstování konopí a technologie s tím spojené se neustále vyvíjejí. Buďte zvídaví a zjišťujte, jak se v pěstování ještě zdokonalit.

10. Legalizujte. Chtěli byste legální trávu? Chovejte se podle toho. Jděte příkladem a šiřte osvětu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!