Aktuální článek
5 zajímavostí o zahájení legálního prodeje konopí v americkém státě Washington

5 zajímavostí o zahájení legálního prodeje konopí v americkém státě Washington

  • Ve státě Washington se jeden a půl roku po schválení legalizace marihuany konečně otevírá trh s touto rostlinou. Příznivci konopí budou ale dost možná dosavadním vývojem zklamáni. Jaká jsou tedy největší úskalí konopného byznysu v druhém americkém státě, jenž uzákonil rekreační užívání?

Nízký počet obchodů: Úřad pro dohled nad lihovinami (Liquor Control Board) uvedl, že bude zájemcům od 7. července letošního roku uděleno až dvacet licencí na prodej konopí. Obchody mohou začít s prodejem hned následujícího dne, není ovšem jasné, kolik z nich bude na tento krok připraveno. Podle Úřadu je například v největším městě Seattlu připraven na závěrečnou kontrolu pouze jeden obchod a mnoho dalších měst prodej konopí úplně zakázalo vyhláškou. Ve státě Colorado, kde byl obchod s konopím uzákoněn už 1. ledna, byly přitom hned první den otevřeny na dvě desítky obchodů (převážně v hlavním městě Denveru).

Nedostatek konopí: Úřad doslova zavalilo přibližně sedm tisíc žádostí o licenci na pěstování konopí.

Daně vybrané z prodeje konopí získá Ministerstvo zdravotnictví, které je dále využije v programech na ochranu veřejného zdraví.

Každá z nich musí být důkladně zkontrolována po stránce finanční i právní, takže prověřování jednotlivých žadatelů je velmi zdlouhavé. Dosud obdrželo licenci pouze sedmdesát devět pěstitelů a konopí je osazeno na přibližně 52 000 metrů čtverečných půdy. Někteří producenti ale připouštějí, že nebudou schopni dodávat hotový produkt na trh současně s otevřením prvních obchodů. Randy Simmons, který je vedoucím projektu na legalizaci konopí při Úřadu pro dohled nad lihovinami, k tomu uvedl: „Pokud se mě ptáte, jestli bude na trhu nedostatek konopí, potom má odpověď je: ano, bude.“

Žádné potraviny obsahující konopí: Úřad prohlásil, že každý potenciální výrobce konopných nápojů nebo potravin bude muset vlastnit zvláštní licenci. O tu zatím nikdo nepožádal. Podle zástupců státu není žádoucí, aby byly látky obsažené v konopí součástí sladkostí a limonád, které jsou velký lákadlem pro děti. Pro výrobu potravin s obsahem konopí musí provozovna zároveň splnit hygienická kritéria. Ze dvou dosud testovaných provozoven jedna neuspěla, výsledek kontroly druhé zatím není znám.

Veřejné zdraví: Zákon o legalizaci schválený v roce 2012 stanovuje, že daně vybrané z prodeje konopí získá Ministerstvo zdravotnictví, které je dále využije v programech na ochranu veřejného zdraví. Vzhledem k tomu, že prodej nebyl dosud zahájen a žádné daně se tedy nevybraly, je projekt hluboko v červených číslech. Za nové spoty v rozhlase a televizi, které odkazovaly na ministerstvem provozované stránky www.learnaboutmarijuanawa.org, bylo zaplaceno asi 400 000 dolarů. Doktorka Leslie Walkerová z dětské nemocnice v Seattlu je tímto vývojem zklamaná a domnívá se, že státní úřady zaspaly. Mnoho mladých lidí tak nabylo přesvědčení, že je marihuana legální a bezpečná, přičemž pravdou není ani jedno, ani druhé. „Hrajeme si na honěnou,“ konstatuje doktorka Walkerová.

Někteří producenti připouštějí, že nebudou schopni dodávat hotový produkt na trh současně s otevřením prvních obchodů.

Léčebné konopí: Zákonodárci se zajímali o to, jak se otevření trhu s konopím, které bude zatíženo vysokou daní, popasuje s konkurencí neregulovaného a daněmi nezatíženého léčebného konopí. Alison Holcombová, právnička ze Seattlu, která stála za legalizační iniciativou, se obává pomalého rozjezdu trhu s rekreačním konopím, kvůli kterému se nepodaří sesbírat dostatek informací a argumentů pro lednové sezení, v němž mají zákonodárci v plánu diskutovat o možných formách regulace léčebného konopí.

Zdroj: www.newser.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!